„Aitvarų“ festivalis Kanopėnuose

Siųsti Versija spausdinimui

Viduklės krašto šviesuolis Simonas Stanevičius gimė 1799 m. Kanopėnų kaime, žemaičių bajorų šeimoje, mirė 1848 m. Stemplėse, palaidotas Švėkšnoje. Tai vienas iškiliausių XIX a. lietuvių kultūros veikėjų bei rašytojų, labiausiai žinomas žemaičių kalba eiliuotomis šešiomis pasakėčiomis ir ode „Šlovė žemaičių“, kurią galima laikyti savotišku pirmuoju neoficialiu Žemaitijos himnu.
Šį rudenį minime S.Stanevičiaus 220-ąsias gimimo metines. Ta proga Raseinių krašto istorijos muziejus organizuoja „Aitvarų“ festivalį. Renginyje bus pristatyti projekto „Žemaičio bajoro kodas“ rezultatai. Projekto tikslas – atnaujintomis ekspozicinėmis-edukacinėmis erdvėmis įprasminti S.Stanevičiaus kultūrinį palikimą ir atskleisti jo asmenybę. Sodybos gyvenamajame name atnaujinta ekspozicija: sukurtas interaktyvus „kalbantis“ maketas, vaizduojantis XX a. pr. žemaičio bajoro sodybą, įrengti du garso takeliai. Lankytojai girdės prof. dr. Rasos Čepaitienės pasakojimą apie S.Stanevičiaus asmenybę, jo veiklą ir kūrybą; šešias pasakėčias žemaičių tarme ir anglų kalba įskaitytas aktorės Editos Niciūtės ir atmosferinės, etninės muzikos kūrėjos Eglės Gelažiūtės-Pranevičienės. S.Stanevičiaus mylėtojams pakartotinai išleistas leidinys-sąsiuvinis SZESZES PASAKAS (žemaičių tarme lietuvių ir anglų kalbomis) su spalvinimo įklijomis ir užduotimis.
„Aitvarų“ festivalio metu virš Simono Stanevičiaus sodybos-muziejaus sklęs didžiulė 20 kvadratinių metrų Žemaitijos vėliava, sukurta patyrusių aitvarų meistrų iš Kauno. Aitvarų kūrėjas ir skraidintojas Donatas Dumskis supažindins su aitvarų gamyba ir atsiradimo istorija, pasiūlys patiems pasigaminti aitvarą, jį išpuošti ir skraidinti. Dailininkė-muziejininkė Gintarė Norkienė kvies į kūrybos plenerą.
Laukiame jūsų spalio 18 d. 14 val. Simono Stanevičiaus sodyboje-muziejuje.
Lina Vapsevičienė,
muziejininkė

Komentarų nėra