„Camira Fabrics“ – britiško kapitalo gamybos padalinys Ariogaloje

Siųsti Versija spausdinimui

Liucija Sabė
Lietuvoje prieš keliolika metų įkurtas vienintelis pasaulinės „Camira“ įmonių grupės gamybos padalinys užsienyje. Jame dirba per 200 Ariogalos ir aplinkinių vietovių gyventojų. Smalsu, ar užsienio kapitalo įmonė turi siekių tapti patraukliausiu regiono darbdaviu? Apie šį ir kitus svarbius dalykus kalbamės su įmonės Lietuvoje vadovu  Mantu Ručinsku.
– UAB „Camira Fabrics“ vadovaujate palyginti neseniai – apie pusmetį. Ką galėtumėte papasakoti apie save ir pirmuosius savo įspūdžius?
– Darbo patirties tarptautinėse gamybos įmonėse turiu gana daug. Jau ilgiau nei 10 metų dirbu įgyvendindamas gamybos efektyvinimo ir kokybės gerinimo projektus arba vadovaudamas įmonių veiklai. Visuomet orientuojuosi ne tik į įmonės veiklos rezultatus, bet ir į svarbiausią sėkmės elementą – įmonės komandą.
Manau, kad darbuotojai turi jaustis išklausyti ir įvertinti. Man svarbu, kad komandos nariai būtų patenkinti ne tik dėl to, kad tada ir jų rezultatas geresnis, bet ir dėl įmonės mikroklimato bei visoje grupėje puoselėjamų vertybių.
Britiško kapitalo įmonių grupė „Camira“, kurioje mes esame vienintelis gamybos padalinys užsienyje,  per metus pasaulio rinkai patiekia per 8 milijonus metrų audinių, kuriais prekiaujama 80 valstybių. Audiniai ypatingi – skirti vietoms, kuriose itin aukšti reikalavimai saugumui, tvarumui, švarai – sveikatos apsaugos, švietimo įstaigos, transporto kompanijos, įskaitant metro ir geležinkelius.
2018 metus „Camiros“ įmonių grupė užbaigė rekordiškai gerais finansiniais rezultatais. Tikiuosi ir labai panašu, kad ir 2019 metai bus tokie taip pat sėkmingi.
– Ariogalos įmonėje dirba beveik ketvirtadalis visų „Camira Fabrics“ įmonių grupės darbuotojų. Ką jie sukuria ir ar Lietuvoje galima pamatyti to darbo pavyzdžių?
– „Camira Fabrics“ išties darome daug: audžiame audinius, gaminame verpalus, apmušalus sėdynėms, pavyzdžius, skirtus mūsų klientams visame pasaulyje. Lietuvoje pagaminta produkcija dažniausiai skirta žemės ūkio ir visuomeniniam transportui – traukiniams, autobusams, metro.
Vienas žinomiausių mūsų klientų – Londono metro (Underground). Gal teko ar teks naudotis šia transporto priemone, tad verta žinoti, kad sėdynių apmušalai vagonuose pagaminti ne kur kitur, o būtent Ariogaloje.
Didžiąją dalį Ariogaloje pagamintos produkcijos eksportuojame. Lietuvoje būtent mūsų austo audinio sėdynių užvalkalai džiugina keleivių akis greitajame traukinyje Kaunas–Vilnius.
– Ar galima sakyti, kad Ariogaloje esantis fabrikas yra šiuolaikinė europinė įmonė? Kokių specialybių darbuotojai  joje yra pageidaujami?
– Mūsų komandoje Lietuvoje dirba daugybė įvairių specialistų. Pamėginsiu išvardyti: audėjai, ričiuotojai, adytojai, siuvėjai, sukirpėjai. Taip pat – kokybės kontrolės, planavimo, apskaitos specialistai, sandėlio darbuotojai, transportuotojai, pamainų vadovai ir gamybos vadovai. Dar daug kitų profesionalų, kurie taip pat kasdieniu savo darbu ir atsidavimu prisideda prie sėkmingos mūsų fabriko ir visos įmonių grupės veiklos.
Stengiamės žengti koja kojon su pasaulinėmis pramonės tendencijomis, ne tik siaura gamybine prasme, bet ir siekdami didinti žmonių, dirbančių įmonėje, įsitraukimą diegdami LEAN įrankius. Kaip ir visame pasaulyje tikimės, kad tai didina įmonės veiklos efektyvumą.
– Pasaulis pagaliau rimtai susimąstė dėl aplinkosaugos ir Lietuvoje jau buvo kilę rimtų konfliktų dėl užsienio įmonių veiklos šiuo požiūriu. Koks yra Didžiojoje Britanijoje įkurtos „Camira Fabrics“ požiūris į aplinkosaugą? Ar jis grindžiamas konkrečiais veiksmais?
– Savo veiklą ir Lietuvoje, ir Didžiojoje Britanijoje „Camira Fabrics“ organizuoja taip, kad atliekų kiekis būtų minimalus ar jų visai neliktų. Taip pat labai atsakingai pasirenkamos žaliavos. Mūsų produktų krepšelyje yra daug audinių, gaminamų panaudojant natūralius pluošus – vilną, dilgėles, kanapes ir pakartotinai naudojamą plastiką – perdirbtą tarą.
– Darbuotojų stoka, jų pasirinkimo galimybės ir dažna kaita dabar yra tikras iššūkis. Kaip šiuo požiūriu sekasi Ariogaloje esančioje britų įmonėje?
– Labai džiaugiamės, kad darbuotojų kaitos rodiklis šiemet, 2019 metais, palyginti su pernai, sumažėjo beveik tris kartus. Kaita sudaro apie 7 proc. ir, mano nuomone, gamybos įmonei toks rodiklis yra puikus rezultatas.
Visoje Lietuvoje kvalifikuotų specialistų trūkumas yra opi sritis, todėl verslas dairosi į galimybę įdarbinti užsieniečius. Mes tuo pavyzdžiu nenorime sekti. Mūsų įmonėje daugiausia dirba ariogališkiai, žmonės iš aplinkinių gyvenviečių, raseiniškiai. Norėtume, kad ta tradicija išliktų.  Keletas kolegų, kaip ir aš pats, kasdien į darbą važinėjame iš Kauno.
– Nėra abejonių, kad kažkaip stebuklingai darbuotojų kaita nesumažėja. Ką sugalvojote, kad taip atsitiktų? Kaip motyvuojate ir išlaikote?
– Darbe kiekvienas mūsų praleidžiame bene daugiausia laiko. Suvokiame, kad labai svarbu, kokia yra darbo aplinka, kokie kolegos ir vadovai mus supa. Stengiamės, kad mūsų darbuotojai jaustųsi kiek tik įmanoma patenkinti kiekviena savo diena darbe. Žinoma, visi suvokiame, kad tai gana ilgas ir nuolatinio tobulėjimo reikalaujantis kelias.
2018 metais buvo atliktas darbuotojų įsitraukimo tyrimas, kuriuo remiantis buvo identifikuotos labiausiai pokyčių reikalaujančios sritys. Per praėjusius ir šiuos metus įgyvendinome gausybę su darbuotojų gerove susijusių veiklų.
Per pastaruosius dvejus metus ženkliai išaugo darbo užmokestis, augimas numatytas ir 2020 metais. Įrengėme darbuotojams poilsio erdves lauke, kad pietaudami galėtų mėgautis šviežiu oru po nuo saulės saugančiais skėčiais.
Darbuotojus kiekvieną savaitę vaišiname vaisiais, o šaltuoju laikotarpiu – žolelių arbata su citrina ir imbieru. Tai kartu su gera nuotaika padeda užkirsti kelią peršalimo ligoms. Kasmet nemokamai darbuotojus skiepijame nuo gripo, šiais metais esame numatę ir kineziterapeutų vizitą.
Nuolat investuojame į įmonės patalpų gerinimą. Pokyčių sąrašas tuo tikrai nepasibaigia. Manau, svarbu, kad darbuotojų išsakytos nuomonės, surinktos per įsitraukimo tyrimą, nenugulė stalčiuose personalo skyriuje. Darbuotojai mato, kad mes iš tiesų labai intensyviai ėmėmės keisti tobulintinas sritis. Žmonės veiksmais visada labiau pasitiki nei pažadais.
– Užsienio įmonėse labai populiaru investuoti į darbuotojų mokymus, tobulėjimą, jį ne tik stebėti, bet ir planuoti. Ar sekate ir tuo pavyzdžiu?
– Laikomės nuomonės, kad mokymasis yra būtinas, kad galėtume augti ir tobulėti tiek kiek­vienas individualiai, tiek kaip įmonė. Kaip pavyzdį galime paminėti šiais metais vykdomus „MS Excel“ programos mokymus grupei darbuotojų.
Šiemet itin daug dėmesio skyrėme padalinių ir pamainų vadovų ugdymui. Turėjome apie 10 vidinių mokymų, kuriuos profesionaliai parengdavo ir pravesdavo mūsų personalo verslo partnerė, bendradarbiaudama su kolegomis iš kompanijos Anglijoje. Skatiname darbuotojus mokytis ir individualiai. Tuo tikslu esame įdiegę elektroninę ugdymosi platformą, kurioje galima atrasti beveik 2 000 mokymų įvairiausiomis temomis.

2 Komentarai

  1. gabenimas

    2020 - 03 -26 14:59

    Na mes panašia veikla užsiimame, tačiau gabename savo produkciją į europą patys, o mums padeda mūsų jau pagarbą nusipelniusi krovinių transportavimo įmonė ingstad

  2. log-net.lt

    2020 - 04 -24 22:51

    Įdomu kaip gabena savo produkciją? Nes pats tai manau kad kol kas bent jau man pigiausia ją pervežti geležinkeliu