„Raseinių melioracija“ merdėja?

Siųsti Versija spausdinimui

Aušra ŠNEIDERYTĖ

Dar praeitų metų vasarą UAB „Raseinių melioracija“ vadovas gyrėsi augančiomis perspektyvomis, šiandien darbuotojai masiškai bėga ir įtaria įmonės bankrotą. Puse lūpų kalbama, jog „Raseinių melioraciją“ žlugdo pernai ją įsigiję verslininkai Tomas Surgelis ir Adomas Kanopka. Pastarasis tapo įmonės generaliniu direktoriumi ir vos pradėjęs eiti pareigas apsiskelbė išvesiąs įmonę į tarptautinius verslo vandenis bei gerokai padidinsiąs pelną. Dabar darbuotojai negali atsistebėti – ar gali būti, jog
gelbėtojas virto jų darbovietės budeliu?

Technika išparduota, darbo nėra

Dar nuo lapkričio nesumokėtų atlyginimų laukiantys „Raseinių melioracijos“ darbuotojai gyvena įtampoje. „Kovo pradžioje išpardavė techniką, darbas paralyžiuotas, akcininkai nesirodo, o pavaduotojas nieko mums neaiškina. Nuo vasario žmonės sėdi be darbo, įmonė šiuo metu praktiškai nieko neveikia. Kalbėjau su vienu akcininku, tai liepė spręsti savo problemas patiems. Dar savaitės pradžioje buvo 104 darbininkai, dabar jau nėra nei šimto. Žmonės jau patys išeidinėja iš darbo, palieka jiems savo neišmokėtus atlyginimus. Gal vėliau per teismus prisiteis. Kolektyvas norėjo, kad būtų sudaryta darbo ginčų komisija, bet su kuo ginčysiesi, kad jokio atsako nėra? Tik pavaduotojas Tomas Romeika per susirinkimą pasakė žmonėms, kad gali apsispręsti patys, jei norės išeiti – niekas nelaikys. Ir nieko daugiau nekomentavo. Norim žinoti, kas vyksta? Iš skambių vasarą išsakytų deklaracijų nieko neliko. Kur dingo visi įmonės pinigai? Juk prieš naują valdžią turėjome daug pelningų projektų, o dabar turime tik skolas. Išvežė net sukauptą metalo laužą“, – skundžiasi darbuotojas Stasys (vardas pakeistas, redakcijai tapatybė žinoma).

Trečiadienio rytą apsilankę „Raseinių melioracijoje“ išvydome tuščią kiemą, kuriame slampinėjo keli darbininkai. Vyrai įeidavo pro vartus, apsižvalgydavo, persimesdavo pora žodžių su kolegomis ir išeidavo namo. Būrelis darbininkų stoviniavo, rūkė ir skundėsi. Vienas prie „Raseinių melioracijos“ sutiktas darbuotojas sakė kaip tik besiruošiantis rašyti pareiškimą išeiti iš darbo. „40 metų dirbau šioje įmonėje ir džiaugiausi, o dabar esu priverstas išeiti. O ką daryti, jei atlyginimų nemoka? Liepė palaukti tris mėnesius, o ką per tuos mėnesius šeimai valgyt? Teks eiti į darbo biržą“, – svarsto žmogus.

Dėl situacijos „Raseinių melioracijoje“ susirūpinęs ir daugelį metų įmonei vadovavęs Antanas Siudikas. „Liūdna padėtis. Dievai žino, kas ten vyksta. Naujieji savininkai, matyt, vykdo kažkokias manipuliacijas, techniką permetė kitur, niekas nežino, ką jie daro. Skolas žmonės iš jų jau per teismus atsiiminėja. 2,8 mln. litų skolingi tiekėjams už medžiagas, už įrangos nuomą ir panašiai. O kur dar neišmokėti atlyginimai, nesumokėti mokesčiai, skolos „Sodrai“. Man vadovaujant, dar 2009-aisiais, įmonė turėjo 2,7 mln. litų grynųjų pinigų kasoje. Kitiems buvome skolingi 1,6 mln., tačiau kitos įmonės mums buvo skolingos 3,5 mln. litų. Taigi, įmonė buvo absoliučiai pelninga. Dirbo 197 žmonės ir darbo užteko visiems, o atlyginimai buvo mokami reguliariai, tiksliai ir be jokių vokelių. Situacijos, kuri yra dabar, nenoriu smulkiai komentuoti. Tiesiog nemalonu“, – lieja apmaudą A. Siudikas.

Neigia bankroto galimybę

„Raseinių melioracijos“ atstovas spaudai Martynas Karčiauskas, išgirdęs nuogąstavimus dėl bankroto, ramiu balsu imasi aiškinti, jog apie jokį bankrotą net negalvojama. „Gandų iš niekur nebūna, įmonė tikrai patiria sunkius laikus, tačiau apie bankrotą nėra ko kalbėti. Situacija dabar įtempta, žmonės jau kurį laiką negavo atlyginimų, darbai sustojo. Tokia padėtis kilo dėl apyvartinių lėšų trūkumo. Vadovybė jau kuris laikas ieško papildomų investicijų šaltinių, kurie leistų pagyvinti lėšų „kraujotaką“ kompanijoje. Šiandien jau yra rastas sprendimas, kuris leistų pradėti judėti sustojusiems projektams. Taigi, situacija artimiausiu metu turėtų pasikeisti. Susisiekiau su vadovybe ir ji užtikrino, kad padėtis keisis į gerąją pusę maždaug mėnesio bėgyje.
Gaila, kad tarp darbuotojų kilo sumaištis. Išeina geri darbininkai, o tokių dabar rasti sunku. Žinoma, aš negaliu jų kaltinti, suprantu. Jei man nemokėtų atlyginimo, irgi pagalvočiau apie pasitraukimo galimybę. Kiekvienas žmogus turi teisę nuspręsti pats už save“, – apgailestauja M. Karčiauskas.

Tačiau kodėl dar vasarą buvo žadėti aukso kalnai, sutartys su užsienio investitoriais ir įmonės augimas, tačiau vietoje to įmonė maudosi skolose? Atstovas spaudai tikina, jog kaltos senos skolos ir naujos kliūtys. „Įmonę dabartiniai savininkai įsigijo 2010 metų pabaigoje. Tuomet tai tikrai buvo kalbų apie bankrotą. Vilkosi senos skolos. Nuo 2011 pavasario gavome naujų didelių projektų, padidėjo pelnas. Tačiau vėliau keli stambūs užsakovai nesumokėjo už mūsų paslaugas, senos skolos užspaudė, atsirado apyvartinių lėšų trūkumas. Ir štai, dabar turime tokią padėtį. Tačiau ji laikina. Technika taip pat buvo išparduota ne dėl bankroto, o tam, kad padengtume senas skolas“, – tikina pašnekovas.

Panašus likimas ištiko

Įdomus sutapimas – praėjusiais metais A. Kanopkos vadovaujama investicinė kompanija „Amber Capital Partners“ įsigijo statybų paslaugas teikiančią Ukmergės bendrovę „Izobara“, kuri dabar… skęsta skolose.
„Mūsų turima statybų sektoriaus patirtis valdant AB „Raseinių melioracija“ pravers gaivinant ir plėtojant „Izobaros“ statybų sektoriaus paslaugas“, – Ukmergės rajono laikraščiui kalbėjo A. Kanopka. Ar gali būti, jog jauno vadovo patirtis abi įmones nuvedė tiesiai į skolų liūną? Internetiniame skundų portale mirga darbuotojų komentarai apie įmonę: „izobarai ateina galas <-> o dar ir mašinas surašineja, jų bukles… arteja bankrotas“, – buvo rašoma portale skundai.lt dar praėjusių metų lapkritį.
Portalas vilkmerge.lt informuoja, jog prieš kelias dienas bendrovei dėl skolų atjungtas dujų bei šilumos tiekimas. Tačiau ir čia atstovas spaudai turi paaiškinimą – A. Kanopka su minima įmone seniai nesusijęs. Dar praėjusių metų gruodį jis pasitraukė iš generalinio direktoriaus pareigų ir pardavė akcijas. Šiuo metu, anot M. Karčiausko, su „Izobaros“ bėdomis A. Kanopka neturi jokių ryšių. Ar sutapimas, jog, anot interneto šaltinių, „Izobaros“ technika surašinėta praėjusių metų lapkritį, o A. Kanopka pasitraukė gruodį? Kaip ten yra – težino vienas Dievas ir A. Kanopka, o gerbiamam skaitytojui linkime sėkmės bandant išrišti galus šitoje painioje istorijoje.

Tęsinį skaitykite kitame „Alio, Raseiniai“ numeryje.

1 Komentaras

  1. Irina

    2012 - 05 -09 09:08

    Tai jau taip… aferistai kaip reikalas