2019 gruodžio
8
Sekmadienis

Paieška

  • Sorry, there are no polls available at the moment.
 • Antrasis tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis Ra seiniuose

  Siųsti Versija spausdinimui

  Rugpjūčio 14 d. koncertu Raseinių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje startuoja antrasis šiuolaikinės muzikos festivalis. Simboliškai koncertų ciklą pradės mūsų kraštiečio kompozitoriaus A.Martinaičio oratorija „Gailestingumo altorius“.
  Šiais metais koncertinė programa labai įvairi ir apims ne tik Raseinių miestą, tačiau ir kelis unikalius rajono paveldo objektus – koncertai bus surengti Ugionių bažnyčioje, Maslauskiškių malūne. Festivalio programoje ne tik koncertai, bet ir keletas tarpdisciplininių projektų, juose susipina muzika, šiuolaikinis šokis, vaizdo menas. Prie šios spalvingos ir įdomios programos parengimo labai daug prisidėjo festivalio meno vadovas Mindaugas Bačkus ir choreografė, Šokio teatro Klaipėdoje įkūrėja Agnija Šeiko.
  Kiek plačiau apibūdinsiu festivalio programą ir atlikėjus. Keturios festivalio dienos bus skirtingos, apims labai platų šiuolaikinės muzikos spektrą. Kaip jau minėjau, pirmą muzikos šventės vakarą išgirsime didingą A.Martinaičio kūrinį „Gailestingumo altorius“. Kūrinį įkvėpė ir jam buvo panaudoti šv. sesers Marijos Faustinos Kowalskos (1905–1938),  gyvenusios Vilniuje (1933–1936),  dienoraščio fragmentai. Kūrinys sukurtas Vilniaus Dievo Gailestingumo šventovės užsakymu ir pirmąkart atliktas Šv. Kotrynos bažnyčioje 2007 m. balandžio 15-ąją – Dievo Gailestingumo sekmadienį. Oratoriją sudaro keturios dalys, atliekamos be pertraukos, tai tarsi kertiniai Dievo Gailestingumo šventovės akmenys, sudėti iš šv. Faustinos užrašytų žodžių: „Žemė ir dangus gali pasikeisti, bet Dievo gailestingumas nesibaigs.“ Šį epinį kūrinį Raseinių bažnyčioje atliks Vilniaus styginių orkestras „Modus“ (vadovas Robertas Bliškevičius), Kauno vokalinis ansamblis „Acusto“ (vadovas Kęstutis Jakeliūnas) ir solistės Asta Krikščiūnaitė – sopranas bei Nora Petročenko – mecosopranas.
  Kitame šio vakaro pasirodyme žiūrovus turėtų nustebinti Raseinių rajono kultūros centro mišrus choras „Šatrija“ (vadovas Gražvydas Jegnoras). Šį kartą choristai turės galimybę atsiskleisti visai naujame amplua – į šokio ir muzikos laboratorijas įsitraukę „Šatrijos“ dainininkai kartu su vienu geriausių Lietuvoje perkusininku Arkadijumi Gotesmanu ir Šeiko šokio teatro šokėjais kurs netikėtą patiems sau ir žiūrovams garso ir judesio spektaklį. Jame tradicinės ir atpažįstamos chorinės dainos taps choristų istorijų bei kūrybinio veiksmo čia ir dabar išraiška. Dar vienas šio projekto išskirtinumas – jis vyks renovuojamoje Kultūros centro salėje, taigi lyg ir simboliškai pirmuoju renginiu atvers naują kultūrinę erdvę.
  Vakaro programą baigsime festivalio klube Kultūros centro antro aukšto fojė. Čia bus galima pabendrauti su atlikėjais, pasidalyti įspūdžiais. Klubo programą pagyvins originali muzikos grupė iš Vilniaus „Avis Rara“. Keturi atlikėjai – Linas Samp (mušamieji), Paulius Večeris (vokalas, gitara, elektronika), Adomas Palekas (bosas, klavišiniai, elektronika), Algirdas Janonis (saksofonas, kiti instrumentai) – užkariauja neišmatuojamas akustinės ir elektroninės muzikos platybes ir transformuoja savo patirtį į unikalią muzikinę-sonoristinę kelionę.
  Antra festivalio diena pakvies apsilankyti unikaliame Betygalos seniūnijos kampelyje – Ugio­nių bažnyčioje. Ugionių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia pastatyta 1836 m. Bažnyčia liaudiškai klasicistinių formų, su portiku ir bokšteliu ant kraigo. Netoli Ugionių bažnyčios pastatyta medinė koplytėlė, jos viduje yra šaltinis. 1657 m. virš šio šaltinio kažkas pamatė ore kabantį Dievo Motinos paveikslą. Nuo tada prasidėjo Ugionių, kaip šventos vietos, lankymas.
  Vakaro programoje „Žolinės kitaip“ išvysime tris skirtingus projektus. Pirmi Ugionių bažnyčioje pasirodys atlikėjai iš Klaipėdos – pamatysime pagal nemirtingą Antonio Vivaldi kūrinį pastatytą šokio ir muzikos spektaklį „Metų laikai“. Choreografės A.Šeiko meistriškai sustyguotas spektaklis – netikėta skirtingų atlikėjų šokio harmonija ir keturių violončelininkų gyvai atliekamas vienas populiariausių pasaulyje kūrinių. Aristokratiškoji balerina Beata Molytė, teatro šamanas Benas Šarka, mimas Aleksas Mažonas, šiuolaikinio šokio atlikėjas Marius Pinigis – tarsi keturios visatos stichijos, vedamos keturių violončelių skambesio per skirtingus metų laikus. Muzikinį audinį pasirodyme kurs Klaipėdos violončelių kvartetas: Mindaugas Bačkus, Glebas Pyšniakas, Arnas Kmieliauskas ir Karolis Vaičiulis.
  Vėliau programa persikels į bažnyčios šventorių ir šioje scenoje, atgręžtoje į nuostabų atsiveriantį Dubysos slėnio vaizdą, išgirsime ypatingus festivalio svečius iš Danijos „Tone of voices orchestra“. Dešimties žmonių ansamblis atliks unikalią programą, joje susipina danų, šiaurės Skandinavijos folkloro, world, jazz, indiepop ir kitų žanrų muzikos skambesys. Keturių vokalisčių ir įvairiais instrumentais grojančių muzikantų atliekama muzika susilieja į galingą garsų jūrą, užtvindančią klausytojus netikėtomis harmonijomis. Ansamblio viešnagę festivalyje parėmė Lietuvos ir Danijos įmonė „Danspin“.
  Baigiamojoje programos dalyje – režisieriaus Andriaus Stonio filmo „Avinėlio vartai“ peržiūra. Filmą pristatys Gediminas Numgaudis OFM. Šis filmas yra apie Dievo ir žmogaus susitikimą. Tas susitikimas gali būti labai trapus, vos juntamas, bet kino kamerai pavyksta tai užfiksuoti. Būtent apie tai ir yra „Avinėlio vartai“. Juk tai, kas įvyksta per Krikšto apeigas, yra nematoma, todėl kinas ne pasakoja, bet mėgina pajusti tą stebuklą – Krikšto slėpinį atskleisti per žmogų, jo veidą…
  Trečia festivalio diena turėtų sudominti ne tik koncertų vieta – renginys vyks išskirtiniame architektūros paveldo objekte – Maslauskiškių malūne, menančiame dar prieškario laikus ir išsaugojusiame visus autentiškus vidaus įrangos mechanizmus. Festivalio programa „Nuotykiai malūne“ bus skirta tikriems šiuolaikinės muzikos ir šokio gurmanams, nusiteikusiems pasinerti į pačią keisčiausią garso ir judesio gelmę.
  Pirmi antrame malūno aukšte pasirodys atlikėjai iš Vilniaus – styginių kvartetas „Chordos“, jau ne vienus metus vykdantis savo misiją puoselėti ir skleisti šiuolaikinę lietuvišką bei užsienio kompozitorių muziką. Koncerto programa – tarsi muzikinis vitražas, sudarytas iš skirtingos stilistikos, formos ar žanro kūrinių, kuriuos sukūrė šiuolaikinės muzikos kompozitoriai iš JAV, Didžiosios Britanijos ir Olandijos.
  Vėliau programoje – jaunos choreografės, šokėjos, šiuo metu gyvenančios ir kuriančios Belgijoje, Vilmos Pitrinaitės šokio spektaklis „Somaholidays“. Skirtingų kartų šokėjai vienoje linijoje 120 dūžių per minutę ritmu tyrinėja eskapizmą. Turistinių kelionių dokumentika jungiama su naktinio klubo ritualais. Ieškoma priemonių, kaip patirti Aldouso Huxley distopiniame romane „Puikus naujasis pasaulis“ aprašytą „somaholidays“ būseną – dirbtinai fiziškai sukeltą katarsį, slenkstį į savotiškai tikresnę tikrovę be kaltės ir gėdos, be biurokratinių įsipareigojimų. „Somaholidays“ – tai vienokia ar kitokia kelionės forma, tai grožis ir bjaurumas viename, it koks šiuolaikinis barokas – po išpudruotais perukais slepiantis utėlių gvardiją“, – taip savo provokuojantį pasirodymą apibūdina atlikėjai. Muziką spektakliui sukūrė Arūnas Periokas, dramaturgija ir kostiumai – Rūtos Junevičiūtės, šviesų  ir vaizdo projekcijos – Vladimiro Šerstobojevo, šokėjai – Mantas Stabačinskas, Darius Algis Stankevičius, V.Pitrinaitė.
  Garsinius nuotykius malūne užbaigs DJ Extended feat. Kazimieras Jušinskas – eksperimentinės muzikos duetas iš Vilniaus. Du instrumentai – patefonas ir altinis saksofonas – naudojami neįprastu būdu: patefonas tampa išraiškingu muzikos instrumentu, o saksofonas laviruoja tarp akustinių bei elektroninių garsų, kol galiausiai klausytojas nebegali identifikuoti garso šaltinio. Ši muzika sukuria siurrealią atmosferą jungiant švelnų triukšmą, elegantiškas melodines linijas, beveik neatpažįstamai sugadintų šimtamečių vinilų turinį, interaktyvius pokalbius tarp abiejų instrumentų. Kiekvienas dueto pasirodymas skirtingas, išgaunant vis kitokią unikalaus ir hipnotizuojančio garso kokybę.
  Paskutinė festivalio diena, rugpjūčio 17-oji, tarsi sugrįžimas prie ištakų – koncertas vėl vyks  Raseinių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Čia išgirsime antrą šiuolaikinės muzikos kūrinio „Atverkite man teisumo vartus“, sukurto pagal Senojo Testamento 118 psalmę, premjerą. Pirmą kartą kūrinys nuskambėjo birželio 13 d. Šiluvos bazilikoje per meno bienalės atidarymą. Kūrinio autorius – kompozitorius, multiinstrumentalistas, muzikos pedagogas Arnas Mikalkėnas. Jo muzikinės veiklos sritis labai plati – improvizacinė, elektroakustinė  muzika, džiazas. Būtent tokia muzikos stilių įvairovė atsispindės naujojo kūrinio kompozicijoje. Žinoma, Senojo Testamento tekstas apibrėžia tam tikras ekspresijos ribas, tačiau koncerte galėsime išgirsti visiškai netikėtų derinių, įkvėptų šio drąsaus muzikos eksperimentatoriaus fantazijos. Atlikėjai: solistė Dana Indane (LV), džiazo trio „Ąžuoliniai berželiai“ ir VU Kauno fakulteto merginų vokalinio ansamblio „Veni gauderi“ grupė (vadovė Adelė Mikalkėnienė).
  Iš bažnyčios persikelsime į Kultūros centro salę, kur išvysime dar vieną muzikos ir garso eksperimentą – į gyvai įgarsintą kino genijaus Čarlio Čaplino nebylųjį filmą „Cirkas“ pakvies  Rokas Zubovas ir ansamblis „Nepaklusnieji“. Per renginį žiūrovai ne tik žiūrės klasika tapusią juostą, bet ir girdės gyvai muzikantų atliekamą muziką.
  Ir pagaliau po keturių dienų muzikos maratono – paskutinis susitikimas festivalio klube Kultūros centro antro aukšto fojė. Tai bus tarsi jungtis, sąšauka su praėjusių metų festivaliu – nenuspėjamas grupės „Laivo troupe“ koncertas. Ansamblio sudėtyje – šeši skirtingi muzikantai, atėję iš skirtingų muzikos sferų – džiazo, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos. Pagrindinė atliekamos muzikos sritis yra laisvoji improvizacija, tačiau taip pat turi platų spektrą įvairaus repertuaro originalių kompozicijų, aranžuočių, grafinės notacijos muzikos, improvizuoto fanko, drono muzikos ir dar daugiau.  Eksperimentuodamas ritmais, atonaliomis harmonijomis, tembrais ansamblis sukuria ekspresyvią ir neįprastą pasirodymo formą, mesdamas iššūkį sau ir klausytojams.
  Festivalis baigiasi, prasideda pasirengimas kitų metų renginiui. Ar šis muzikos žanras prigis Raseiniuose, ar jį priims mūsų publika ir svečiai, parodys ateitis. Šiaip ar taip, tai yra pirmas ir vienintelis tokio žanro festivalis mūsų regione.
  Visi festivalio koncertai nemokami.
  Renginio organizatorius – Raseinių rajono kultūros centras.
  Pagrindiniai projekto rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba, UAB „Danspin“.
  Daugiau informacijos rasite www.menopiligrimai.lt, www.raseiniukulturoscentras.lt.
  Arūnas Kazlauskas

  PROGRAMA
  Rugpjūčio 14–17 d.
  Rugpjūčio 14 d. Festivalio atidarymas.
  19.00  val. A.Martinaičio oratorija „Gailestingumo altorius“. Raseinių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje.
  Atlikėjai: Vilniaus styginių orkestras „Modus“. Vadovas Robertas Bliškevičius.
  Kauno vokalinis ansamblis „Acusto“. Vadovas Kęstutis Jakeliūnas.
  Solistės: Asta Krikščiūnaitė – sopranas, Nora Petročenko – mecosopranas.
  Dirigentas Robertas Bliškevičius.
  20.30  val. Raseinių rajono kultūros centro mišraus choro „Šatrija“
  performansas Kultūros centro salėje.
  Idėjos autorė choreografė Agnija Šeiko.
  Dalyvauja perkusininkas Arkadijus Gotesmanas, „Šeiko šokio teatro“ šokėjai.
  21.30  val. Festivalio klubas: „Avis Rara“ koncertas
  Kultūros centro antro aukšto fojė.

  Rugpjūčio 15 d. Žolinė kitaip.
  Ugionių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje.
  19.00  val. Šokio ir muzikos spektaklis „Metų laikai“.
  Muzika Antonio Vivaldi „Keturi metų laikai“ (versija keturioms violončelėms). Choreografija Agnijos Šeiko. Kostiumų dailininkė Lina Andriukonė.
  Šokėjai: Beata Molytė, Benas Šarka, Aleksas Mažonas, Marius Pinigis.
  Klaipėdos violončelių kvartetas: Mindaugas Bačkus, Glebas Pyšniakas,
  Arnas Kmieliauskas, Karolis Vaičiulis.
  20.00 val. Danų grupės „Tone of voices orchestra“ koncertas.
  21.30 val. Filmo „Avinėlio vartai“ peržiūra.
  Režisierius Audrius Stonys.
  Filmą pristato Gediminas Numgaudis OFM.

  Rugpjūčio 16 d. Netikėtumai malūne.
  Maslauskiškių malūne, Betygalos sen.
  19.00 val. Styginių kvarteto „Chordos“ koncertas.
  JAV, Didžiosios Britanijos ir Olandijos šiuolaikinės muzikos
  kompozitorių kūriniai.
  20.00 val. Vilmos Pitrinaitės šokio spektaklis „Soma holidays“.
  Muzika Arūno Perioko. Idėja V.Pitrinaitės.
  Choreografija ir atlikimas: Mantas Stabačinskas,
  Darius Algis Stankevičius, V.Pitrinaitė.
  Dramaturgija ir kostiumai Rūtos Junevičiūtės.
  Šviesų režisūra ir vaizdo projekcijos Vladimiro Šerstobojevo.
  21.00 val. DJ Extended feat. Kazimieras Jušinskas koncertas.

  Rugpjūčio 17 d. Festivalio uždarymas.
  19.00 val. Šiuolaikinės muzikos kūrinio „Atverkite man teisumo vartus“
  premjera Raseinių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje.
  Kompozitorius Arnas Mikalkėnas.
  Atlikėjai: solistė Dana Indane (LV), VU Kauno fakulteto merginų
  ansamblis „Veni gaudere“ (vad. Adelė Mikalkėnienė).
  Tomas Razmus – saksofonai, Simonas Kaupinis – tūba,
  Arnas Mikalkėnas – perkusija.
  20.30  val. Čarlio Čaplino filmai. Rokas Zubovas ir ansamblis „Nepaklusnieji“
  Kultūros centro salėje,  seansas visai šeimai.
  22.00 val. „Laivo troupe“ koncertas festivalio klube Kultūros centro II a. fojė.

  Komentarų nėra