Aštuntoji Pasaulio žemaičių dailės paroda

Siųsti Versija spausdinimui

Jau aštuntą kartą Plungėje ir Telšiuose surengta Pasaulio žemaičių dailės paroda, o jos tema – ,,Prisimenant Žemaitiją“. Pirmosios dalies – profesionaliojo ir šiuolaikinio meno autorių darbai buvo pristatyti Žemaičių dailės muziejuje. Kaip visada, gausiausia pa­rodoje tapybos kolekcija, ją papildė svarus taikomųjų menų – metalo meno, tekstilės, keramikos, mažosios plastikos – rinkinys. Daugelis menininkų savo darbuose išryškino ar kitaip atskleidė Žemaitiją kaip istorinį, etninį, kultūrinį regioną.
Kitas Pasaulio žemaičių dailės parodos renginys, pristatantis Žemaitijoje kuriančių liaudies meno puoselėtojų kūrybą, vyko Telšiuose – tai aštuntosios Pasaulio žemaičių dailės parodos dalis. Ši parodos dalis parodė, kad tautodailės žanrai nenyksta. Parodoje eksponuota per 300 tautodailininkų darbų, o juos sukūrė 106 autoriai iš visos Lietuvos, taip pat iš Norvegijos, Airijos.
Kiekvienas tautodailininkas kuria savo erdvėje ir galiausiai susiburia į tokias parodas, kurios sutelkia įvairių tautodailės žanrų meno kūrėjus: medžio drožėjus, keramikus, akmens dirbinių meistrus, sodų rišėjus, audėjus, pynėjus, tekstilininkus, kiaušinių margintojus…
Aštuntojoje Pasaulio žemaičių dailės parodoje dalyvavo raseiniškė tautodailininkė Genovaitė Baltrušaitienė. Ši profesionali tekstilės meistrė tautodailės ekspozicijoje pristatė savo tekstilės darbus: nėrinius, skirtus paklodės kraštų puošybai, liaudies motyvais nertas, siuvinėtas staltieses.
Iš gausos menininkų buvo atrinkta dešimt tautodailininkų. Į dešimtuką pateko ir G.Baltrušaitienė. Darbus atrinko komisija, ji vertino atsižvelgdama į keletą kriterijų: tradicijų išlaikymą, naują interpretaciją, autorių darbštumą, kūrybinį polėkį. Atrinkti tautodailininkai apdovanoti specialiaisiais Tautodailės meno tarybos prizais.
Tautodailininkė G.Baltrušai­tienė džiaugiasi, kad būdama garbingo amžiaus dar gali kurti, dalyvauti įvairiose parodose, savo kūryba garsinti Raseinių kraštą. Pasak tautodailininkės, kūryba – jau ne tik atgaiva sielai, bet ir grožio dalijimasis su aplinkiniais, o siuvinėjimas, senųjų raštų nėrimas – noras išsaugoti senąsias tradicijas, jas palikti kitoms kartoms.“
Šiais metais aštuntosios Pasaulio žemaičių dailės parodos tautodailės ekspozicijos laureato vardą pelnė ir medaliu (autorė Beata Zdramytė) apdovanota telšiškė kiaušinių margintoja Jadvyga Mačiūnienė.
Greitai prabėgs ketveri metai. Tai laiko tarpas, per kurį į profesionalios dailės pasaulį veržiasi jaunieji kūrėjai, o brandžiuosius pasišaukia angelo sparnai… Bet menininkų sambūryje susitikę kaskart sustabdome laiką – tam, kad ir vėl pamatytume gyvybingus dailininkų žvilgsnius, drąsius pareiškimus, užmojus ar priešingai – nuoseklaus tradicijų tęstinumo paveikslą.
Vita Tarvydienė, muziejininkė

1 Komentaras

  1. Greta

    2020-11-20 17:20

    Labai įdomu