2019 gruodžio
10
Antradienis

Paieška

  • Sorry, there are no polls available at the moment.
 • Buvusių sodybų atkūrimo galimybė saugomose teritorijose

  Siųsti Versija spausdinimui

  Pastaraisiais metais ryškėjant tendencijai, kai miesto žmonės, pavargę nuo miesto šurmulio, ieško galimybių kurtis kaimo vietovėje, atsiranda istorija alsuojančių senų sodybų paklausa, noras įsikurti arčiau vandens telkinių, kuo atokiau nuo gyvenamųjų vietovių. Gražių gamtos kampelių nuolatiniam gyvenimui ar vasaros poilsiui ieškoma ir saugomose teritorijose. Dažnas žmogus, įsigijęs žemės sklypą saugomoje teritorijoje, pradeda domėtis, ar galima kurti sodybą.
  Lietuvos Respublikos Saugomų teritorijų įstatymo nuostatos numato vieną iš galimybių – naujus sodybos pastatus galima statyti buvusios sodybos vietoje. Įstatyme įtvirtinta buvusios sodybos sąvoka, kad tai vieta žemės sklypo dalyje, kurioje faktiškai buvo teisėtai pastatytas vieno arba dviejų butų gyvenamosios paskirties pastatas (namas) su jo priklausiniais ar be jų, tačiau neišliko dėl susidariusių aplinkybių (nugriautas, sugriuvo, sudegė ar kitaip sunyko), kai jo buvimo faktas ir vieta nustatyta pagal valstybės archyvuose saugomus kartografinius dokumentus, o jeigu jie neišlikę, – nustatant juridinį faktą teismo sprendimu. Buvusios sodybos atstatymo teisė įstatyme nustatyta tvarka įgyvendinama taip, kad vietoj vienos buvusios sodybos gali būti atstatoma tik viena sodyba. Sprendimų dėl buvusių sodybų atstatymo priėmimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Kadangi iki šios dienos dar nėra patvirtinto teisės akto – Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos tvarkos, pagal kurią turėtų būti priimami sprendimai dėl buvusių sodybų atstatymo ne teismine tvarka, teisės aktuose nustatytas vienintelis būdas siekiant atkurti buvusią sodybą saugomoje teritorijoje – kreiptis į teismą dėl juridinio sodybos buvimo fakto nustatymo.
  Lietuvos Respublikos Vyriausybei patvirtinus sprendimų dėl sodybų atstatymo tvarką, jeigu buvusi sodyba yra pažymėta Dubysos regioninio parko (ar kitos saugomos teritorijos) tvarkymo plane, jos buvimo faktas ir vieta nustatyta pagal valstybės archyvuose saugomus kartografinius dokumentus, planuojantiems kurtis buvusios sodybos vietoje nereikės kreiptis į teismą dėl juridinio fakto įrodymo.
  Raimonda Kuncienė,
  Dubysos regioninio parko direkcijos
  vyr. specialistė

  Komentarų nėra