Į Raseinių miškus sugrįžo lūšys

Siųsti Versija spausdinimui

Albinas STAKAUSKAS

Raseinių herbo simbolis – lūšis – po daugelio metų vėl sugrįžo į mūsų kraštą! Miškininkai šiemet pirmą kartą jos pėdsakus užtiko Padubysio girininkijos Plauginių miške. Vasario mėnesį sniege buvo pastebėtos dviejų jauniklių ir vienos suaugusios lūšies pėdos. Taigi, spėjama, kad Padubysyje apsigyveno visa šeima.
Lūšis – gražus ir stiprus gyvūnas. Būta atvejų, kai jos mirtinai sudraskydavo piemenų šunis. Šiaip ji medžioja graužikus, stirnas, bet dažniausiai puola silpnesnius, paliegusius žvėrelius. Mūsų rajone paskutinį kartą ji buvo užfiksuota Žaiginio miškuose, kai 1976 metais stambią lūšį nušovė medžiotojas Juozas Celiešius. Šis trofėjus – lūšies kaukolė – parodose buvo įvertintas medaliu. Apie 1970 m. Lietuvoje dar gyveno 150–200 lūšių ir kurį laiką jos medžiotos. 1979 m. medžioklė uždrausta, o vėliau lūšis įrašyta į Raudonąją knygą. Šiuo metu šalyje priskaičiuojama tik keliasdešimt lūšių.
Pasak Raseinių medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovo Algimanto Ulinsko, biologinė įvairovė gamtoje būtina, nes be plėšrūnų gamta išsigimsta. Lūšis turi pavaikyti kiškį ar stirną, taip  jie vystosi – vienas stengiasi auką pagauti, o kitas – pabėgti nuo plėšrūno ir išgyventi. Gamta sugeba pati save reguliuoti – jei padaugėja plėšrūnų, tada sumažėja jų medžiojamų gyvūnų ir atvirkščiai. „O tai, kad žmogus vykdo intensyvią žemės ir miškų ūkio veiklą, kitaip tariant, okupavo gyvūnijos teritoriją išstumdamas plėšrūnus, irgi faktas.

Dabar, pamatę lūšį ar vilką, tiesiog aiktelime iš nuostabos ir šautuvo nepakeliame vien dėl to, kad juos pamatėme. Sužavi, pavyzdžiui, vilko grakštumas ir judesys, kai jis šuoliuoja per gilias pusnis. Tas judesys toks lengvas ir labai skiriasi nuo jo tolimojo giminaičio, žmogaus prijaukinto šuns, kuris jau po pirmo žvėrių varymo iškišęs liežuvį lekuoja“, – atviravo
A. Ulinskas.
Medžioklės žinovo žodžiais tariant, žmogus turi stengtis atstatyti gamtinę pusiausvyrą, kadangi dėl paties žmogaus veiklos ji ir buvo išderinta. „Nuostabu, kad pas mus atsirado lūšys. Jos gali ir turi čia būti, jei tik išgyvens šiuose miškų masyvuose“, – sakė A. Ulinskas.
Padubysio girininkijos girininko pavaduotojas Darius Leveckis papasakojo ir parodė, kur matė lūšies pėdsakus. Raguvose, netoli Dubysos, buvo pastebėtos suaugusios lūšies pėdos. Kitą kartą Plauginių miške matėsi dviejų metinių jauniklių pramintas sniegas, o kiek tolėliau – ir sudraskytos stirnos liekanos. Pasak D. Leveckio, tai geras ženklas, nes galima daryti išvadą, kad jaunikliai jau suaugo ir medžioja. Vietiniai gyventojai pasakoja, kad yra matę lūšį kartu su lapėmis medžiojančią peles.
Dabar jau nėra abejonių, kad reti miško gyventojai, tarp jų ir lūšys, atsirado dėl valstybės vykdomos miškų politikos. Šios politikos esmė – penki procentai valstybinių miškų yra neliečiamos zonos ir paliekami natūraliai gamtos savieigai, kitaip tariant, tai saugomos teritorijos. Šiuose plotuose nevykdoma jokia ūkinė veikla, todėl čia žvėreliams ir patinka. Išties, apžiūrėdamas audrų aplaužytus medžius, kelmų išvartas, užpelkėjimus, pasijunti tarsi atsidūręs Sibiro taigoje. Matydamas tokį mišką imi suprasti, kodėl tokių vietų nemėgsta grybautojai ar medžiotojai, o kita vertus, gamta atsidėkojo – sugrąžino Raseiniams lūšį.

2 Komentarai

 1. dėdė Fedia

  2011 - 05 -02 14:04

  tai kas iš tikrųjų tą lušį Žaiginy 1976 m. nušovė ? p.s. bent jau galima buvo nerašyti . , ne taip ten buvo .

 2. Zemaitis

  2011 - 05 -03 18:57

  Oficialiai, kataloguose – Celiešius, o šneka kad lygtais Budraitis. Bet šnekos lieka šnekomis. Va:

  Lietuvos medžioklės trofėjų rejestre antra pagal dydį.
  Juozas Celiešius, Raseinių raj. 1976, T-80, *P-81, K-00,Tr-06, 27,6, I medalis