Jei pro Luokę kada bekeliausi…

Siųsti Versija spausdinimui

„Į Žarėnus miškais nuo Šiaulių pro Luokę kada bekeliausi, neužmiršk sustabdyti arklių ir į kalną užlipti aukščiausią“, – rašė mūsų poetas Jonas Mačiulis-Maironis, taip savo eilėmis nurodydamas Luokės miestelio ir Šatrijos kalno geografinę padėtį.
Mes keliavome iš Ariogalos pilnutėliu autobusu ir sustojome Šatrijos kalno papėdėje. Dvi raganaitės mus sutiko, šokdino pievoje, būrė vandeniu. Kalno viršūnėje mūsų laukė pagoniškais drabužiais pasipuošusi Luokės bendruomenės pirmininkė Marytė Beleckienė. Ji papasakojo, kaip LDK kunigaikščių Vytauto ir Jogailos iniciatyva 1416 metais Luokėje buvo pastatyta viena pirmųjų bažnyčių Žemaitijoje ir galutinai apkrikštyti žemaičiai. Tačiau apkrikštytieji prievarta dar labai ilgai laikėsi senojo pagoniško tikėjimo ir kūreno šventąją ugnį. Pagoniškos tradicijos ant Šatrijos kalno gyvos iki šių dienų. Ariogališkiai degino aukurą, atliko pagoniškas apeigas. Kalno papėdėje ragavome „kiunkės“ – tradicinio žemaitiško šiupinio su raugintais agurkėliais ir kefyru. Pasistiprinę aplankėme 1774 metais pastatytą medinę Luokės Visų Šventųjų bažnyčią, žavėjomės jos vidaus puošyba. Luokės bendruomenės pirmininkė M.Beleckienė pakvietė į savo bendruomenės namus, juose bendravome ir vaišinomės.
Nuodėmė būtų neaplankyti Biržuvėnų dvaro, esančio prie Virvytės upės. Gidė papasakojo dvaro istoriją. Dvarininkų Gorskių giminė XVIII–XX amžiaus pradžioje pastatė medinę dvaro sodybą su rūmais, oficinomis, pagalbiniais gyvenamaisiais ir ūkiniais pastatais, užtvenkė Virvyčios upę, pastatė kartono fabriką ir lentpjūvę. 2004 metais dvaras degė, bet po gaisro rūmų tarplubyje rastas XVI–XIX a. dvaro archyvas, albumai. 2005 metais iš Paryžiaus į Biržuvėnus atvyko vienintelė gyva dvaro savininkų Gorskių dukra ir papasakojo apie dvare paslėptą lobį. Lobis buvo rastas ir padovanotas Žemaičių vyskupystės muziejui. Lobį sudarė 300 puošnių porceliano indų.
Sustojome Užventyje pasigrožėti puikia Žemaitijos gamta, pasisemti įspūdžių, geros nuotaikos. Dėkojame Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro Ariogaloje užimtumo specialistei  Meilutei Karaktinavičienei už nuostabią ekskursiją.
Janina Vaivadienė,
kabineto lankytoja

Komentarų nėra