2020 vasario
23
Sekmadienis

Paieška

  • Sorry, there are no polls available at the moment.
 • Kam geriau skirti pinigus – Raseinių palapinių miesteliui ar autobusų parkui?

  Siųsti Versija spausdinimui

  Arūnas DAMBRAUSKAS

   Gyventojams tiekiamos šilumos kainos nustatymo formulė – viena mįslingiausių pastarojo laikotarpio paslapčių. Daug mąstytojų ją bando įminti, bet veltui.                  

    Matyt, šią formulę galėtų atskleisti nebent Albertas Einšteinas. Tačiau kur jį surasti? Neseniai A.Einšteinu pasišovė tapti Raseinių rajono tarybos narys Dainius Šadauskis.             

    Tai jis pabandė padaryti lygiai prieš savaitę – Raseinių rajono tarybos posėdžio metu, kai buvo svarstoma bendrovės ,,Raseinių šilumos tinklai“ 2009 metų finansinė ataskaita.        

    Politikui pasirodė keista, kad penkis milijonus nuostolių turinti ir kasmet tuos nuostolius tik didinusi monopolininkė staiga gavo pelno.               

  ,,Iš kur?“ – paprašė atsakyti D.Šadauskis.                        

    Paklausti skatino ir šio politiko asmeninė praėjusio šildymo sezono patirtis. Rajono tarybos nariams jis atskleidė: ,Nuo 1993 metų gyvenu daugiabučiame name, tačiau tokių didelių sąskaitų už šildymą dar nesu gavęs“.    

        Pirko pigaus mazuto    

   ,,Raseinių šilumos tinklai“ direktorius Stanislovas Bartkus aiškino, kad 2008 metais įmonė nusipirko pigaus mazuto. Šis mazutas buvo kūrenamas praėjusiais metais, todėl įprastas kiekis šilumos buvo pagaminamas kur kas pigiau.   ,,Be to, keliais praėjusiais metais, kai  buvo šiltesnės žiemos, galėjome naudoti biokurą, o tai leido šilumos energiją gaminti mažiausiomis sąnaudomis.

  Kadangi mažiau sunaudojome mazuto, mokėjome mažesnius mokesčius už taršą. Dėl išvardintų aplinkybių ir turėjome pelno“, – dėstė S.Bartkus.

    Tačiau tokie paaiškinimai įtikino ne visus politikus. Kęstutis Skamarakas pabrėžė, kad iki šiol neatlikta rimta šilumos ūkio analizė, kad pinigai taškomi neaiškiems tikslams.          

     Užsiminta ir apie tai, jog gerokai pabrango šildymas mokyklose

   Tačiau pasak ,,Raseinių šilumos tinklų“ vadovo, mokyklų šildymas praėjusį sezoną buvo apie dvylika procentų pigesnis.                 

    Pasigirdus tokiems prieštaringiems teiginiams, tarybos posėdžių salėje kilo didelis triukšmas, kurį griežtomis replikomis bandė suvaldyti meras Petras Vežbavičius.            

    Supratęs, kad paaiškinimai dėl šilumos kainų įtikino ne visus, S.Bartkus pasiūlė surengti specialų susirinkimą, kurio tikslas būtų kuo atidžiau išnarstyti visą kainodaros struktūrą.     

       Pasiūlė lįsti į palapinę  

     Tačiau S.Bartkaus ataskaita nuvylė ne visus. Ji padarė įspūdį Romaldui Zubielai. Anot šio politiko, ,,Raseinių šilumos tinklai“ parodė puikų pavyzdį, kaip reikia ūkininkauti sunkmečio sąlygomis: bendrovės gaminamos šilumos kaina yra apie dvylika procentų mažesnė nei respublikos vidurkis.

    Kai D.Šadauskis R.Zubielai priminė, kad dar niekada nebuvo taip brangiai mokėjęs už buto šildymą, R.Zubiela atšovė: jei nesugebi gyventi daugiabutyje, gyvenk palapinėje.         

    Tokia replika sukėlė politikų apmaudą. Dauguma stojo į D.Šadauskio pusę. Rajono tarybos narė Ona Babonienė sakė, kad galėtų pasistatyti ir savo palapinę.                

        Gali prireikti kempingo    

     Tarybos posėdžio metu paaiškėjo, kad politikai turi galimybių skirti 80 tūkstančių litų sklypui, kuriame būtų galima įrengti palapinių miestelį.

    Tokių minčių kilo svarstant trisdešimt antrąjį tarybos posėdžio darbotvarkės klausimą ,,Dėl Raseinių rajono savivaldybės turto investavimo į UAB ,,Raseinių autobusų parkas“. Pagal šį sumanymą, už aštuoniasdešimt tūkstančių litų ketinama nupirkti žemės sklypą, kuris būtų panaudotas autobusų parko plėtrai.              

    Tokie ketinimai pasirodė įtartini tarybos nariui Liudui Kavaliauskui.    

  ,,Per kiekvieną tarybos posėdį ,,Raseinių autobusų parkui“ vis kažką numetame ir numetame, kaip tai šventai karvei. Tokiu sunkiu laiku taip elgtis nedera. Pinigų reikia sveikatos apsaugai ir kitoms, kur kas svarbesnėms sritims. O kam tas sklypas? Tegul autobusų parkas stiprina turimą bazę, o ne plečiasi. Ar tai normalu, kai nuostolingai dirbanti įmonė vykdo plėtros projektus?“ – svarstė L.Kavaliauskas.  Svarių argumentų prieš autobusų parko plėtrą pateikė ir D.Šadauskis.  

    ,,Tegul už tuos pinigus sutvarko autobusų stotį, kuri yra visiškai apleista ir miestui daro gėdą“, – sakė politikas.

       Reikia Malkų įstatymo  

     Palapinių miestelio šildymo kainą apskaičiuoti būtų lengviau ir paprasčiau nei daugiabučių. Nereikėtų rūpintis nei mazutu, nei biokuru. Užtektų malkų.                  

    Šilumą būtų galima skaičiuoti malkomis. Nes malka – įprasta ir suprantama šilumos energijos išraiška.    

    Palapinių miestelio gyventojai galėtų atsiskaityti už jiems patiektą malkų kiekį. Tas kiekis galėtų būti apskaičiuojamas karučiais. Pavyzdžiui, už karutį malkų – aštuoni litai.           

    Deja, toks skaičiavimas tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti paprastas. Kadangi palapinių miestelis nebus privati nuosavybė, tai ir malkos į jį bus tiekiamos ne taip, kaip jo gyventojai sumanys, bet centralizuotai.            

    Tai yra, jų tiekimu rūpinsis gausus valdininkų ir šilumos tiekimo vadybininkų būrys. Todėl tradicinės malkos kaina labai padidės.             

  Į palapinės krosnelę gabenamą malkutę turės įvertinti mokesčių inspekcijos, visuomenės sveikatos centro, priešgaisrinės apsaugos ir daugelio kitų tarnybų specialistai.           

    ,,Raseinių šilumos tinkluose“ gali būti įkurtas Malkų srautų tiekimo susisteminimo departamentas, kuriame darbuosis apie dešimt gerus atlyginimus privalančių gauti tarnautojų. Teks įkurti ir nepigią viešųjų ryšių tarnybą, kuri informuos gyventojus, kaip išradingai, remiantis naujausiomis technologijomis, į Raseinių palapinių miestelį tiekiamos malkos.            

    Daug išlaidų pareikalaus karučių remontai. Be to, bus rengiami seminarai, kuriuose brangiai apmokami lektoriai aiškins, kaip šiuolaikiškai, remiantis naujausiais Europos Sąjungos reikalavimais, malką reikia nunešti iki vartotojo krosnies.                

    Po seminarų, be jokios abejonės, vyks daug finansinių resursų reikalaujantys banketai. Kartais seminarai vyks egzotinėse šalyse arba brangiose Briuselio viešbučių konferencijų salėse. Visa tai labai padidins tradicinės malkos vertę – tai yra jos kainą.    

    Nevalia užmiršti, kad visus malkų tiekimo procesus reguliuos motininės įmonės direktorius, jo pavaduotojai, padėjėjai ir patarėjai, kurie mėgsta ne tik didelius atlyginimus, bet ir naujus valdiškus automobilus bei yra linkę neribotai naudotis tarnybiniais telefonais.                     

    Todėl prie palapinės atgabenta malka jau gali būti panaši į paauksuotą dailylentę, už kurią susimokėti galės tikrai ne kiekvienas palapinių miestelio gyventojas.                   

    Todėl gali būti, kad palapinių miestelis greitai sunyks, o jo gyventojai paskubės sugrįžti į daugiabučius. Ir viskas susiklostys pagal mero P.Vežbavičiaus sumanymą – už aštuoniasdešimt tūkstančių litų nupirkta žemė bus perduota ,,Raseinių autobusų parkui“, kurį miesto politikai praminė šventąja karve.

  Komentarų nėra