Kodėl gyvename apsišnerkštę?

Siųsti Versija spausdinimui

Aušra ŠNEIDERYTĖ

Į redakciją kreipėsi Jaunimo g. 23 gyvenanti skaitytoja. Janina prisistačiusi moteris baisėjosi tvarka savo daugiabutyje – laiptinės nedažytos, kai kur net plastikiniai langai nesudėti, perdegus elektros lemputei tenka patiems ją nusipirkti ir įsisukti. „O ką tuo metu veikia „Raseinių butų ūkis“, kuriam mokame didžiulius mokesčius?“ – svarstė moteris. Pašnekovė tikino, jog ir greta esantis 21 numeriu pažymėtas namas yra neprižiūrimas.

Paklausinėjome kitų miesto daugiabučių gyventojų, ką jie mano apie savo namų tvarkymą. Nuomonės išsiskyrė – vieni skundžiasi netvarka, kiti džiaugiasi gražia gyvenamąja aplinka. Nors mokesčiai privalomi ir vieniems, ir kitiems, tačiau gyvenimo kokybė – skiriasi.

Gyvenamoji aplinka parodo žmonių kultūrą

Vaižganto gatvėje esančiame daugiabutyje gyvenanti pensininkė Bronytė sako niekuomet neturėjusi nusiskundimų dėl namo bei aplinkos tvarkymo.

„Mūsų laiptinės palyginus labai tvarkingos. Kiekvienas savo aukštą išsivalo, išsišluoja, kai kur ir vazoninės gėlės žydi. Pernai sudėjo plastikinius langus, todėl dabar laiptinėse daug šilčiau. Sienos visuomet gražiai išdažytos. Nors dar neatsilupę dažai, bet jau vėl planuojame, kada galėsime išdažyti, pavasariškai atšviežinti laiptines. Buvo kalbų ir apie stogo tvarkymą, kol dar problemos nedidelės. Tikrai džiaugiuosi savo namo priežiūra, visuomet mielai grįžtu namo. Kaip malonu, kai einant pro namą užsidega lauko šviesos. Jaučiuosi saugi, matau, kas kur stoviniuoja. Nors
pas mus čia nėra ko saugotis, gyvena kultūringi žmonės. Užtenka vien pažiūrėti į namo aplinką, kad suprastum, kokie gyventojai. Pas mus kas rytą nuvalomi takai, nurenkamos šiukšlės, pavasarį pasodinamos gėlės. Visu tuo rūpinasi namo pirmininkė ir patys gyventojai. Bėda,  kad kai kurie vyriškiai „kansarus“ sėja kaip dobilų sėklas. Būna, išeini ryte, ir žydi. Va šitų vyrukų niekaip neišauklėjame. Bet tai pavieniai atvejai. Kada nors nutversiu, išpersiu ir nebereikės šiukšlinti“, – juokiasi pensininkė.
Daugiabučio būkle džiaugiasi ir Ateities gatvėje gyvenanti ponia Gražina. „Neturime jokių problemų dėl namo būklės. Butų ūkis visuomet geranoriškai išpildo mūsų pageidavimus. Kai reikia, pataria. Štai, nusprendėme išdažyti laiptines. Kad būtų pigiau, dažė patys gyventojai vyriškiai. „Raseinių butų ūkis“ skyrė pinigų dažams, paaiškino, kokie tinkami, davė įvairių patarimų. Tiesa, turime vieną problemą – labai trūksta aikštelėje vietų mašinoms statyti. Bet tai ne butų ūkio problema. Kreipėmės į Savi-valdybę, bet kol kas jokio atsako negavome“, – pasakoja pašnekovė.

Apie mokesčius ir   atsakomybę

Žodis „mokesčiai“ dažnam lietuviui per amžius buvo ne daiktavardis, o keiksmažodis. Gyventojai, užpykę, kad tuoj nebegalės neapmokestintai net pirstelėti, kai kurias rinkliavas sąmoningai ignoruoja. Pavyzdys – kas mėnesį „Raseinių butų ūkio“ gyventojams pateikiamos sąskaitos. Apie jas rašėme kovo penkioliktos dienos numeryje, straipsnyje „Mokame butų ūkiui. Ar žinome, už ką?“. Tačiau „Raseinių butų ūkio“ direktorius Antanas Valantinas tvirtina, jog kur kas didesnė problema – ne gyventojų nežinojimas, už ką jie moka, o piktybinis tų mokesčių nemokėjimas. „Visi nori gyventi gražiai, bet ne visi nori mokėti mokesčius. Žinoma, kad ir Jaunimo gatvėje 23 – ne kitokia situacija. Tame name labai daug skolininkų. Be to, jie moka pačiu mažiausiu įmanomu tarifu. Iš jų surenkame labai nedaug pinigų, jie turi mažai kaupiamųjų lėšų. Per pastaruosius 6 mėnesius iš šio  namo surinkome 1621 litą. Iš jų 1210 litų jau panaudoti namo būklei gerinti: 484 priestato 5 aukšto durims demontuoti, pagaminti, sumontuoti ir 4 aukšto laiptinės koridoriaus langams pagaminti ir sumontuoti. Tačiau kai kurie tame name esantys butai skolingi net po 2000 litų. Taigi, norint atlikti dar daugiau darbų, reikia laukti, kol namas vėl sukaups lėšų. Juk mes negalime paimti iš tvarkingai mokesčius mokančio namo surinktų pinigėlių ir panaudoti nemokiam namui tvarkyti. Yra namų, kurių visi gyventojai atsakingai moka mokesčius. Kai kurie namai net nusistato
didesnį, nei privaloma, tarifą. Reikėtų mokėti bent 15 ct, o jie moka ir 30, ir 50 ct tarifu. Dažniausiai gyventojai taip taupo konkretiems darbams: stogui remontuoti, laiptinėms tvarkyti, langams dėti, sienoms šiltinti ir panašiai. Kai sukaupiamas reikiamas lėšų kiekis, mes pranešame gyventojams, jie rengia susirinkimą, priima sprendimą ir tuomet jau darome reikalingus darbus. Tačiau mes jokiu būdu negalime vieno namo sukauptų lėšų panaudoti kitam namui tvarkyti. Taigi, jei vienas namas nemoka  mokesčių, nerodo iniciatyvos, tai nėra ko ir stebėtis, kad atrodo prasčiau nei tie, kurie mokesčius nuolat tvarkingai sumoka ir gražiai su mumisbendradarbiauja per atstovus. Namo atstovas taip pat turi būti atsakingas ir iniciatyvus. Esant problemai reikia kreiptis į „Raseinių butų ūkį“ ir kartu ieškoti sprendimo. Mes juk patys negalime nuspręsti,
kokius darbus name atlikti. Reikia ir gyventojų iniciatyvos. Nebent namas avarinės būklės, kažkas griūna, kemšasi kanalizacija ar panašiai. Tuomet suteikiame operatyvią pagalbą. O kas dėl laiptinių, stogų, langų – tai turi pamatyti patys gyventojai ir kreiptis į mus. Jei namo gyventojai nori tvarkyti namą ir sužinoti, kiek yra sukaupę pinigėlių, tegul atstovas ateina pas mus – visada informuosime, paaiškinsime ir patarsime, ką ir kaip galima pagerinti jų name“, – aiškina A. Valantinas.

Komentarų nėra