2019 sausio
22
Antradienis

Paieška

  • Sorry, there are no polls available at the moment.
 • Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos

  Siųsti Versija spausdinimui

  Trečią kartą Ariogalos gimnazijoje vyko konferencija, skirta Tarptautinei holokausto aukų atminimo dienai paminėti. 2005 metais Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją ir paragino visas pasaulio šalis kasmet sausio 27-ąją minėti šią dieną, nes būtent sausio 27 dieną 1945 metais buvo išvaduota Aušvico koncentracijos stovykla, kurioje naciai sunaikino pusantro milijono žmonių, iš jų daugiau kaip vieną milijoną žydų tautybės.
  Konferenciją organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Geros valios fondas ir Ariogalos gimnazija. Renginyje dalyvavo svečiai: Tautinių mažumų departamento vyriausieji specialistai Aušra Šokaitienė ir Sergej Dobriakov, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas su bendruomenės nariais, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas, direktoriaus pavaduotoja, švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė, Raseinių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir socialinių reikalų departamento direktorė Jolita Jablonskienė, vyriausioji specialistė Danutė Vizbarienė, pranešėjai ir dalyviai iš 27 ugdymo įstaigų.
  Renginį pradėjome meniniu Ariogalos gimnazijos mokinių sveikinimu, kalbėjo svečiai ir organizatoriai. Konferencijos vedėjos gimnazistės Monika ir Viktorija kvietė pasakoti miestelių istorijas. Jos buvo pamokančios, o išmintingiausi mokytojai – GYVENIMAS ir LAIKAS. Gyvenimas parodo, kaip reikia vertinti laiką. Laikas parodo, kaip reikia vertinti gyvenimą.
  Dvylika iliustruotų epizodų iš Revekos Levy giminės istorijos pristatė Raseinių krašto istorijos muziejaus muziejininkė, apie Volfą Kaganą – narsų Balbieriškio žemės sūnų – kalbėjo Prienų r. Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokiniai. Kėdainių „Atžalyno“ gimnazistai savo pasakojimą pavadino „Jie vis grįžta pas mus“. Literatūrinę kompoziciją „Budėk, atmintie“ pristatė Kalvarijos gimnazijos atstovai. Vaidybinį siužetą „Kėdainių žydų gyvenimo vaizdeliai“ sukūrė Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazija, kompoziciją „Raudona suknelė su žirniukais“ – Alytaus Putinų gimnazija. Muzikinę šokio kompoziciją „Rudens naktis sustojo“ sukūrė Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos mokiniai. Kompoziciją „Daktaras Meras Šachnelis Abraomas“ pristatė Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija, „Visa TAI yra palikta man…“ – Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazija, „Aš iš Lietuvos, mažo Lietuvos kaimelio…“ – Druskininkų Atgimimo mokykla, „Kas slypi už praeities uždangos?“ – Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokykla, „Palikime skausmą rytojui“ – Kėdainių r. Akademijos gimnazija.
  Konferencijos dalyviai savo krašto istorijas taip pat perteikė videosiužetais: Prienų r. Jiezno gimnazija – „Praeitis, pakeitusi dabartį“, Marijampolės Sūduvos gimnazija – „Marijampolės žydai ir jų gelbėtojai“, Kupiškio Povilo Matulionio progimnazija – „Saulė leidosi…“, VšĮ Kuršėnų politechnikos mokykla – „Tarpukario Kuršėnų miesto žydų tautybės asmenų, bendruomenės įtaka miesto gyvenimui“, Kėdainių r. Akademijos gimnazija – „Dotneve“, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija – „Mažeikių rajono Pikelių miestelio žydai“. Klaipėdoje gyvenusius žymiausius žydus-filantropus, žurnalistus, verslininkus, kurių indėlis buvo svarbus Klaipėdai, pristatė Klaipėdos Gedminų progimnazija siužete „Durys, atveriančios žydiškosios kultūros paslaptis“. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos dalyviai parodė spektaklį „Paskutiniai Vilniaus žydai“, Daugų Vlado Mirono gimnazistai – teatro miniatiūrą „Buvo, buvo kadaise…“ Abu pasirodymai – maža ištrauka iš būsimo spektaklių projekto pagal autorius, rašiusius jidiš kalba.
  „Kad ir kiek kirstum, kad ir kiek pjautum – niekada nenukirsi ir nenupjausi atminties medžio, nes tai, kas dygsta iš meilės ir auga iš sielvarto, nei kirviui, nei pjūklui nepaklūsta“, – apibendrino konferenciją vedėjos.
  Dėkojame renginio organizatoriams ir rėmėjams: Tarptautinei komisijai nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Geros valios fondui, Ariogalos gimnazijai, Raseinių rajono kultūros centro Ariogalos filialui, Raseinių krašto istorijos muziejui už informacinius leidinukus ir pa­rodą „Nuotraukose išsaugoti veidai“, papuošusią konferenciją.

  Rasa Zakaitė,
  Ariogalos gimnazijos TUC koordinatorė

  Komentarų nėra