Mano Ariogala

Siųsti Versija spausdinimui

Pirmoji profesionali dirbtinė danga jau Raseinių rajone

Gintarė GREIČIŪTĖ

Spalio 25 dieną apžiūrėti naują dirbtinę dangą Ariogaloje rinkosi futbolo mėgėjai bei tie, kurie nėra abejingi aktyviam laisvalaikiui. Visą dieną ant jos krykštavo vaikai,
dangą galėjo išmėginti ne tik ariogališkiai, bet ir svečiai iš Raseinių, Žaiginio. Žinoma, dangą galėjo įvertinti ir tie, kurie prisidėjo prie šios idėjos įgyvendinimo. Kad sumanymas taptų realybe, prireikė kiek daugiau nei vienerių metų.   

Darbams trukdė politiniai žaidimai 

Draugijos „Ariogalos vienybė“ prezidentas Steponas Nacius prisipažino: „Pradžioje naiviai tikėjau, jog dirbtinės dangos aikštelė bus įrengta per keletą mėnesių, tačiau
greitai teko susidurti su politiniais žaidimais. Pirmiausiai buvome nemaloniai nustebinti iš Vilniaus atvykusių Valstybės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovų, kurie reikalavo parodyti statybų leidimus. Už pareigūnų vizitą turime dėkoti anonimui, kuris teigė, kad draugijos „Ariogalos vienybė“ steigėjai be leidimų valstybės teritorijoje stato tvoras, kasinėja ir ruošiasi pasisavinti žemę. Inspektoriui buvo nesunku nustatyti, kad tvoros čia stovi jau ne pirmą dešimtmetį, o draugijos vykdomiems dangos pagrindo formavimo darbams nereikia leidimo. Išvados buvo palankios – draugijos vykdoma veikla skatinama ir
turėtų būtų pateikiama kaip pavyzdys visuomenei.“   

S. Nacius šioje situacijoje sugebėjo įžvelgti ir teigiamų aspektų, nes sustabdžius darbus paaiškėjo, kad kortuose nėra tinkamos drenažų sistemos – po stipresnės liūties danga būtų tapusi baseinu. Iškilę nesklandumai tapo iššūkiu. Pirmiausiai reikėjo įrengti drenažų sistemą, o tik vėliau formuoti dangos pagrindą.   

Įsitraukė ne tik draugijos nariai…   

Kloti dangą draugija pradėjo dar 2010 metų rudenį. „Pradžioje reikėjo pašalinti per dešimtmetį suvešėjusią žolę, o tai gana sunkus darbas“, – teigė draugijos senbuvis Aivaras Tervidis. Nors į darbus buvo įtraukti ne tik vaikai, jaunuoliai, bet ir jų tėvai, tačiau tapo aišku, kad veją pašalinti be technikos bus pernelyg sunku. Ramūnas Paulauskas pamatęs, kad kortuose jau ne pirmą savaitę pluša jaunuoliai, pasiūlė savo pagalbą: ne tik išvežti veją, bet ir parūpinti nemažą kiekį žvyro.   

Kita problema – jau minėta sugedusi drenažo sistema. Reikėjo kloti naujus vamzdžius, kad nuo kalno į kortus sutekantis vanduo neužsibūtų. Šią problemą padėjo išspręsti Raseinių krašto ateities sąjūdis RASAI, parūpinęs tinkamus vamzdžius (apie 500 metrų).   

Dirbtinės dangos kelias į Ariogalą prasidėjo dar 2010 metų vasarą, kuomet Lietuvos futbolo federacija paskelbė konkursą profesionaliai dangai laimėti. Šalia dešimties
miestų atsirado ir Ariogalos vardas. Už Ariogalos sporto bazių infrastruktūros pagerinimą turime būti dėkingi S. Naciui ir tuometiniam Raseinių r. savivaldybės administrcijos direktoriui Dainiui Baltrušaičiui, kurie po darbo važiuodavo į derybas su federacijos atstovais.   Ne mažesniu iššūkiu tapo ir dirbtinės dangos parvežimas iš Nacionalinės futbolo akademijos. Ne vieną kartą teko atidėti pervežimo darbus, nes dangai pakrauti reikia sunkiosios technikos (1 m² sveria apie 120 kg) ir  žolynai turi būti sausi. Į Ariogalą iš akademijos parkeliavo apie 108 tonos dirbtinės dangos – Raseinių r. savivaldybė apmokėjo dirbtinės dangos parvežimą. Raseinių r. savivaldybės tarybos narys Jordanas Kenstavičius tai vertina kaip vienas sėkmingiausių savivaldybės išlaidų: „Vyksta projektai, pritraukiamos milijoninės lėšos, bet naudos nedaug. Niekas jomis negali pasinaudoti arba kartais projektai būna nevykę ir tie pinigai būna ne visai naudingai panaudojami. Šiam projektui iš savivaldybės yra skirta tik 3,8 tūkst. litų – tai vienas mažiausiai savivaldybei kainavusių projektų <…>, bet šiandien mes turime puikią dangą“. Palyginimui J. Kenstavičius pateikė Šaltinio mokyklos dirbtinę dangą, kuri savivaldybei kainavo 300 tūkst. litų.  

Dirbtinės dangos atidarymo šventėje dalyvavo apie 230 vaikų ir jaunimo iš
         

Raseinio rajono    Dirbtinės dangos atidarymo šventėje S. Nacius pažymėjo, kad „darbai čia dar nėra baigti. Yra kosmetinių darbų, aplinkos tvarkymas ir formavimas. Būtina įrengti ir apšvietimo sistemą, kuri būtų ne tik įvesta, bet ja būtų galima ir naudotis. Darbams užbaigti reikia dar apie 17 tūkst. litų, kurių dauguma būtų išleisti apšvietimui. Tačiau ši šventė nebuvo skirta finansavimo paieškoms. Norėjome informuoti visuomenę, kad dirbtinės dangos klojimo darbai yra baigti ir ji yra tinkama bei saugi naudoti. Tad čia yra laukiamas kiekvienas, o vadinamasis „špaklius“ palauks, svarbiau, kad jau yra kur saugiai sportuoti“.  Pirmieji profesionalią dirbtinę dangą galėjo išmėginti Ariogalos lopšelio-darželio vaikai, kurie į šventę atvyko ne tik su puikia nuotaika, bet ir su vaikų šventei būtina atributika – balionais. Futbolo festivalio metu ant naujosios dangos krykštavo 105 Ariogalos darželinukai, kurie savo jėgas išmėgino šešiose skirtingose užduotyse – vienos buvo įveiktos lengvai ir greitai, kitoms prireikė nemažai pastangų. Jaunaisiais treneriais vienai dienai tapo dalis draugijos „Ariogalos vienybė“ narių, kurie metė iššūkį visiems darželio vaikams ir auklėtojytėms. Vyko įnirtinga kova, kuomet dėl vieno kamuolio kovojo apie 130 žaidėjų ir visi tapo nugalėtojais. Kiekvienam dalyviui buvo įteikti sertifikatai, kiekviena darželio grupė džiaugėsi ir nauju futbolo kamuoliu.   

Auklėtojytės po renginio džiaugėsi, kad vaikai kaip niekad lengvai užmigo, net ir didžiausiems neklaužadoms pakako vos penkių minučių, kad nugrimztų į saldų pietų miegą. Dirbtinę dangą išmėginti galėjo ir Ariogalos gimnazijos pradinių klasių mokiniai, kurie taip pat dalyvavo futbolo festivalyje bei finaliniame etape žaidė futbolą. Kiti nepabūgę mesti iššūkį draugijos treneriukams buvo Raseinių miesto mažieji futbolo mėgėjai, kurie paruošė vyresnius Ariogalos ir Raseinių vaikus (5-6 klasių) mini čempionatui. Čempionate nuo pirmos akimirkos iki finalinio švilpuko vyravo įnirtinga kova. Ne vieną kartą varžybų nugalėtojai paaiškėjo tik po baudinių serijos. Finalinėje kovoje po baudinių serijos pergalę išplėšė komanda iš Raseinių, originaliu pavadinimu „Raseiniai“, antroje ir trečioje vietoje liko ariogališkiai.      

Galiausiai dirbtinę dangą išmėgino mergaičių komandos iš Žaiginio, kurios ją įvertino teigiamai ir nenorėjo palikti dirbtinės žolytės.   

Renginio metu nebuvo pamiršta padėkoti asmenims, kurie prisidėjo, kad dirbtinė danga Ariogaloje būtų išklota: Dainiui Baltrušaičiui, Ramūnui Paulauskui, Jordanui Kenstavičiui, Kristinai Bartkutei, Gintarui Džiaugiui, Povilui Naciui, Tadui Misevičiui, visam šauniam AB „Raseinių melioracijos“ kolektyvui, ypatingai Romualdui, šauniesiems Algiams, Česlovui, Kęstui. Dirbtinę dangą taip pat įvertino ir dalyvius pasveikino Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorė Aurelija Ložytė.       

S. Nacius nepamiršo padėkoti ir „Alio, Raseinių“ redakcijai, kuri politinių žaidimų metu liko nešališka ir išklausė visas puses – ne tik svarbius asmenis, bet ir paprastus Ariogalos gyventojus.

Komentarų nėra