2020 vasario
23
Sekmadienis

Paieška

  • Sorry, there are no polls available at the moment.
 • Naujas žodis apie Šiluvos kraštą

  Siųsti Versija spausdinimui

  Jonas Brigys,
  Raseinių Marcelijaus Martinaičio
  viešosios bibliotekos bibliotekininkas
  Ar gali būti per daug gero oro, puikios nuotaikos? Tikriausiai ne. Manau, sutiksite su mintimi, kad gerų knygų pertekliaus taip pat nejaučiame. Kol kas tikrai nėra per daug ir Raseinių krašto praeitį nušviečiančių leidinių. Nors iš pirmo žvilgsnio tokių knygų lentyna kasmet ilgėja, tačiau dar daug mūsų krašto istorijos slėpinių vis dar laukia, kada tos mįslės bus prisimintos ir įmintos.
  Vienoms Raseinių krašto vietovėms pasisekė labiau ir jų praeities faktų galima rasti storuose tomuose (pvz., Viduklė, Paupys), kitos dar tik laukia savo eilės. Ypač pasisekė Šiluvai, kurios bibliografinis sąrašas, ko gero, pats ilgiausias. Aišku, tos knygos nebuvo parašytos per vienus metus ir net ne per vieną dešimtmetį – seniausių reikia ieškoti dar XIX a. viduryje. Tačiau neabejotinas paskutinio dešimtmečio lyderis yra mūsų kraštietis, profesorius, habilituotas mokslų daktaras, Lietuvos konstitucinės teisės specialistas Alfonsas Vaišvila.
  Profesoriaus dėka dienos šviesą jau išvydo knygos „Šiluvos mitas“ (du leidimai – 1979 ir 1986 m.), „Šiluvos ap­švieta 1592–1992“ (1999 m.), „Šiluvos regiono dvarai ir jų vidaus teisė“ (I t. – 2013 m., II t. – 2017 m.). 2018 m. pabaigoje iš spaustuvės iškeliavo naujausia šio autoriaus monografija – toks pat solidus ir nepaprastai informatyvus, didelės apimties „Versmės“ leidyklos išleistas tomas apie Šiluvos kraštą „Nenusilenkusi Šiluva“.
  Kaip sako pats autorius, knygą iš pradžių norėta pavadinti „Trys rezistencijos bangos Šiluvos valsčiuje“, tačiau vėliau tyrimo objektą teko šiek tiek susiaurinti, o pavadinimą pakeisti bendresniu – „Nenusilenkusi Šiluva“.
  Anot profesoriaus, knygoje siekiama atskleisti įvairias formas kovų, kurias kovojo Šiluvos regiono žmonės nuo XIX a. antros pusės su carinės Rusijos, vėliau Sovietų Sąjungos okupacija ir aneksija, pradedant kovomis už teisę kalbėti, melstis gimtąja kalba ir baigiant pokario ginkluoto pasipriešinimo kovomis 1944–1953 metais. „Tyrinėjame praeitį, kad mąstytume dabartį ir ateitį. Laisvės kovų istorija yra ne šiaip žinojimas – „kaip buvo“, bet ir tose kovose įgyto patyrimo kritinis apmąstymas ir kartu geriausia jaunimo patriotinio ugdymo mokykla“.
  Tegul jūsų negąsdina žodis „mokykla“ – pristatomos knygos tikrai nesumaišysite su nuobodžiu ir seniai žinomas tiesas kartojančiu vadovėliu. Knyga tiesiog prisotinta įdomių, negirdėtų, jau gerokai laike nutolusią epochą naujai atskleidžiančių faktų.
  Visus neabejingus savo krašto istorijai ir jos tyrinėjimams kviečiame vasario 6 d. 16 val. į Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešąją biblioteką, kur vyks naujos prof. A.Vaišvilos knygos sutiktuvės.

  Komentarų nėra