2019 rugpjūčio
23
Penktadienis

Paieška

  • Sorry, there are no polls available at the moment.
 • Pasaulinė pelkių diena Praviršulio pelkėje

  Siųsti Versija spausdinimui

  Žaiginio Pranciškaus Šivickio mokyklos-daugiafunkcio centro jaunieji miško bičiuliai ankstų vasario 2-osios rytmetį Pasaulinės pelkių dienos proga išsiruošė į Praviršulio pelkę. Pelkė – drėgna vieta su storu durpių sluoksniu. Augalai prisitaikę prie didelio vandens kiekio ir nepalankių sąlygų. Pelkės svarbios mūsų išlikimui. Nebus pelkių – neliks geriamojo vandens.
  Vasario 2 dieną Pasaulinę pelkių dieną mini 164 prie Ramsaro konvencijos prisijungusios pasaulio valstybės, tarp jų ir Lietuva. Ši konvencija buvo pasirašyta prieš 42 metus – 1971 m. vasario 2 d. Irano mieste Ramsare. Pagal Ramsaro konvenciją, saugomai planetai išlikti svarbios pelkės ir šlapžemės, nendrynai, dirbtiniai ir natūralūs vandens telkiniai, kuriuose gausu vandens. Taip pat jūrų dalys, kurių gylis atoslūgio metu neviršija šešių metrų. Šiuo metu į Ramsaro konvencijos sąrašus įrašyta daugiau kaip du tūkstančiai šlapžemių visame pasaulyje. Bendras šių teritorijų plotas – apie 197 849 428 ha. Lietuvoje tarptautinės reikšmės saugomomis šlapžemėmis yra paskelbtos septynios vietovės: Čepkelių, Kamanų, Viešvilės ir Žuvinto gamtiniai rezervatai, Nemuno deltos regioninis parkas, Girutiškio pelkė Labanoro regioniniame parke ir Adutiškio–Svylos–Birvėtos pelkių kompleksas.
  Pelkių dieną Praviršulyje praleidome puikiai! Dėkojame žygeiviams (iš viso mūsų buvo 47) iš visų Lietuvos kampelių: Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Kauno, Marijampolės, Panevėžio, Rumšiškių, Joniškio, Baisogalos, Šiluvos, Žaiginio, Betygalos ir t. t. Nors oras ir nelepino (buvo pelkė ir iš apačios, ir iš viršaus), gera nuotaika ir optimizmas ėmė viršų! Žygiuodami klausėmės Sargelių kaimo bendruomenės pirmininkės dr. Daivos Šeškauskaitės sekamų Praviršulio legendų ir Tytuvėnų regioninio parko ekologės Deimos Pranckūnienės pasakojimų apie augaliją bei gyvūniją. Pamatėme šimtą metų augančias pušis, visą laiką žalią augaliją, kiminus. Pasivaikščioję po pelkę aplankėme Šventupį, Praviršulio ežerą. Ėjome per bebrų užtvanką iki Šventupio, sukome Švendrių link, atėjome prie ežero. Pelkinis ežeras visus sužavėjo.
  Žygį organizavo ir vedė dr. D.Šeškauskaitė. Labai ačiū visiems vaikams, dalyvavusiems žygyje, o ypač – dr. D.Šeškauskaitei bei D.Pranckūnienei.Nuklampojome apie 6 km, nuo šlapdribos ir lietaus pasunkėjome kiekvienas individualiai, bet viską atpirko pasakiški pietūs… Dėkojame Sargelių bendruomenės šeimininkėms. Labai tikimės, kad gripą palikome pelkėje, linkime jo nesutikti ir ateityje! Iki kitų susitikimų!

  Jaunieji miško bičiuliai,
  Gediminas Armoška,
  mokytojas

  Komentarų nėra