Po patikrinimo darželį lankė aitvarai

Siųsti Versija spausdinimui

Nijolė PETROŠIŪTĖ

Kovo 31 dienos „Alio, Raseinių“publikacijoje „Ar „Liepaitės“ darželis bus įrašytas į Gineso rekordų knygą?“ pasakojome apie negerus dalykus, tarpusius „Liepaitės“ darželyje, kuriuos atskleidė savivaldybės kontrolierės. Šiandien darželio direktorė „Liepaitei“ nebevadovauja, tačiau ši ikimokyklinio ugdymo įstaiga vis dar turi kuo nustebinti, kaip antai, po darželį ėmus „vaidentis“ kontrolieriams, o už savivaldybės rūmo sienų prakalbus, jog čia ko gero būsią darbo ir prokurorams, į darželį ėmė grįžti materialinės vertybės, kurių anksčiau čia niekas nebuvo matęs ir net nežinojo apie jų egzistavimą. Per gamybinį pasitarimą šiandienos rajono meras Remigijus Ačas užsiminė, jog reikėtų rimčiau „papurtyti“ ir kitus darželius, o savivaldybės kontrolierės pavaduotoja Eugenija Petravičienė neslepia girdėjusi, kad kai kurių darželių atsakingi darbuotojai jau šiandien perrašinėja dokumentus. Kyla įtarimų, jog pagal „Liepaitės“ schemą galėjo būti piktnaudžiaujama ir kitose ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Kontrolierė E. Petravičienė mano, kad visų galų vis tiek nepaslėps, nes kai maišą praardai, tuomet jau ir pabyra…

Nežmoniški apetitai

Kaip jau rašyta, kontrolierėms, tikrinusioms „Liepaitę“, pirmiausiai užkliuvo nežmoniškas mažųjų raseiniškių apetitas, kai vien daržovių, pasak rastųjų dokumentų, vienas vaikas per dieną suvalgė arti puspenkto kilogramo – 4,4 kg. Todėl kontrolierė, atlikusi finansinį auditą nustatė, jog iš sandėlio neaiškiomis aplinkybėmis buvo nurašyta produktų beveik už 32 tūkst. litų, iš kurių 31 tūkst. buvo už daržoves, o dar apie 700 litų – duonos ir batono gaminiams. Virš normos darželinukai čia suvalgė beveik 25 tonas daržovių, o tai jau nebetelpa nei į sveikos mitybos, nei į proto rėmus.
Beje, kontrolierė jau tuomet pastebėjo, ką šiandien girdi darant ir kituose darželiuose – dokumentų taisymą. Iš pradžių vaikų valgiaraščiuose maisto kiekiai buvo surašyti normalūs, o paskui – pataisyti, daugelyje vietų, pasak kontrolierės, matėsi akivaizdūs prirašinėjimai. Pričiupta už uodegos, sandėlininkė vaikiškai teisinosi: „Suklydau.“ Tačiau ten, kur negalėjo būti naudos, sandėlininkė kažkodėl neklydo. Kita vertus, o ko gi kito buvo galima ir tikėtis, jei darželio direktorė O. A. Kavolienė patikėjo sandėlininkei viską: sudaryti pirkimo sutartis, priimti prekes ir jas išduoti. Gal ne veltui liaudies patarlė perspėja, jog prastai padėti lašiniai kartais ir dorą katiną sugundo. Na, o daug negerų minčių keliančiais pardavėjų parašais lai rūpinasi pareigūnai.

Mirusių sielų karalystė

Rašyta ir apie tai, kad kontrolieriai nustatė, jog ir darbo užmokesčiui skirtos lėšos buvo naudojamos pažeidžiant teisės aktų reikalavimus: per 2010-uosius viršnorminėms pareigybėms buvo išleista 40400 litų darbo užmokesčio. Nors tie žmonės ir dirbo, bet jie gavo kur kas didesnes algas, nei jos priklausė pagal patvirtintas pareigybes. Įdomu tai, kad audito metu kontrolierė sulaukė ne vieno skambučio, teigusio, jog kai kurie darbuotojai „Liepaitėje“ dirbo tik popieriuje. Kiek tame tiesos, kontrolierei nustatyti nepavyko, išskyrus vieną atvejį, kai vieną vyriškį O. A. Kavolienė buvo apiforminusi kaip pagalbinį darbininką, nors jis darželyje nedirbo. Pasak direktorės, jis namuose „Liepaitei“ gamino baldus. Tačiau tokiu atveju turėjo būti sudaryta paslaugų teikimo sutartis.

Valdžia toleravo?

Panašu, jog tokius dalykus anos kadencijos valdantieji, švelniai tariant, netgi toleravo. Antraip, kaip pavadinti tai, jog rajono meras Dainius Šadauskis ir administracijos direktorius Liudas Kavaliauskas, gavę negerų dalykų sklidiną ataskaitą, ne kažkokių priemonių ėmėsi, o padėjo į stalčius, kad ji atvėstų, kol galop numetė ją tarybos Kontrolės komitetui. Tačiau ir šis komitetas niekur neskubėjo, o kai galop buvo paskirta šio komiteto posėdžio data, jo nariai tiesiog nesusirinko. Kodėl jie taip elgėsi, numanyti nėra sunku. O paskui direktorė susirgo. Vėlgi – nieko naujo, tai jau seniai tapo klasikiniu pavyzdžiu. Tačiau, kaip ten buvę, kaip nebuvę, „Liepaitės“ direktorė balandžio 29-ąją postą paliko. Juridiškai jį paliko savo noru, nes bet kokio prievartinio atleidimo terminai buvo pražioplinti arba sąmoningai užvilkinti. O jei dar atviriau, tai tokį sprendimą direktorė priėmė po pokalbio su meru R. Aču.

Gerieji aitvarai

O štai neseniai per vieną gamybinį pasitarimą meras prasitarė turįs informacijos, jog į „Liepaitę“ ėmė grįžti daiktai, kurių anksčiau čia niekas nebuvo matęs. Bent jau mums tokių mačiusiųjų rasti nepavyko. „Alio, Raseiniai“ gavo „Liepaitės“ inventoriaus sąrašą, kuriame dvigubom „varnelėm“ sužymėti daiktai, kuriuos netikėtai „Liepaitėn“ subogino gerieji aitvarai: perforatorius HR3000C, filmavimo kamera „Sony DCR- SR30E, 30gbhdd“, krūmapjovė, garso kolonėlė „AGWUS A-881A“, projektorius „Ben Q“, nešiojamasis kompiuteris ir kt. Nors kai kurie tų daiktų buvo pirkti dar 2006 metais, tačiau per tiek laiko „Liepaitėje“ jie pastebėti nebuvo.
Įtartinai darželio darbuotojoms atrodo ir paskutinėmis direktorės darbo dienomis darželyje atsiradę baldai: 3 oda ir 3 gobelenu traukti kampai, kurie, pačių kolektyvo žmonių pastebėjimu, yra skirti žmonių butams, namams, bet ne ikimokyklinėms įstaigoms. Moterys netruko apžiūrėti, jog tie baldai yra miegamojo, su patalynės dėžėmis.

Kolektyvas skilęs

Tačiau ne vien materialinių vertybių peripetijos šiandien temdo „Liepaitės“ padangę. Kaip sakė mūsų pašnekovai, kolektyvas yra itin susiskaldęs, tvyro nepasitikėjimo nuotaikos. Žmonės bijo ne tik susitikti, bet ir kalbėtis telefonu, įtaria, jog jų gali būti klausomasi. Slaptų pašnekovų nuomone, labai blogai, kai šitiek laiko yra tampoma guma. Jei anos kadencijos politikai nebūtų žaidę kažkokių neskaidrių žaidimų, jei laiku viską būtų sudėlioję į savo vietas, atmosfera kolektyve būtų visiškai kitokia.Ir neduokdie, jei pasitvirtins įtarimai bei nuogirdos, kad ir kai kurių kitų ikimokyklinių įstaigų sienos saugo panašias paslaptis. Bet kai, pasak E. Petravičienės, vieną dieną darželiui perkama 400 kg mėsos, o už dienos jos perkama dar 30 kg, net nenorom imi įtarti, kad pirktos buvo tik sąskaitos. Bet pagyvensim – pamatysim.

3 Komentarai

 1. Aitvaras

  2011 - 05 -20 11:18

  Man atrodo, kad gerieji aitvarai netikėtai subogino ne tik daiktų, skirtų žmonių butams, namams, bet kas gali paneigti, kad ir namų atliekant Liepaitės darželio renovaciją, o ne virš normos suvalgius 25 tonas daržovių. Mano nuomone reikėtų rimčiau “papurtyti” Liepaitės renovacijos skaidrumą, gal tuo pasirūpins pareigūnai?

 2. stebetojas

  2011 - 05 -21 22:23

  manau,kad ta boba turi stoga arba ziauriai daug pinigeliu.kitu atveju butu ja seniai uzdare.laikas parodys…..

 3. Pro sali

  2011 - 05 -22 09:14

  Sunku ziuret, kaip viskas vangiai vyksta. Akivaizdus faktai, bet niekas uz pakarpos nepakabintas. Tikrai, arba stogas geras, arba dideli pinigai. Beje, faktu niekas netikrina, nors jie visiems kaip ant delno pries nosi pakisti. Kas darosi valstybej, jei tokiam darzely tvarkos nepadaro?