Raseinių meras žino, kaip suvaldyti šildymo kainas

Siųsti Versija spausdinimui

Sigitas GUDŽIŪNAS

Savivaldybės atstovas ryšiams su visuomene

Raseiniškiams šiluma jau atpigo 

Praėjusį šildymo sezoną Raseinių rajono gyventojai už šilumos kilovatvalandę mokėjo 23,15 ct ir pagal šilumos kainos dydį respublikoje buvo 17-oje vietoje. Žiniasklaida trimituoja, kad per vasarą gamtinių dujų kaina padidėjo beveik 35 proc., panašiai pabrango ir mazutas. Kadangi  anksčiau minėtų energetikos išteklių kainos ženkliai ūgtelėjo, tai 20 proc. padidėjo ir biokuro kaina. Dėl to nuo šių metų spalio 1 d. šilumos kaina šalyje padidėjo net 14 proc. Bet Raseiniuose šildymo kaina nekilo. Maža to, po smarkaus kuro kainų
šuolio, Raseiniai pagal šilumos kainą iš 17 vietos pakilo į 11-ąją. Vadinasi, galima pagrįstai teigti, kad raseiniškiams šiluma 14 proc. jau … atpigo! Ir štai dėl ko. „Jei praėjusių metų pradžioje Raseinių katilinė už vienos MWh pagaminimą kuro tiekėjams mokėjo po 55 Lt, tai jau sezono gale – 59. O šiemet dar gražiau – visi biokuro pardavėjai siūlė tiekti vieną megavatvalandę šilumos už 77 – 86 Lt, – aiškino Raseinių r. savivaldybės meras Remigijus Ačas. – Tačiau nutraukus senąjį kuro tiekimo konkursą ir paskelbus naują, nors biokuras šalyje ir brango smarkiai, nepaisant to, jį pavyko nupirkti po 51 Lt už MWh. Neslėpsiu, jog derybos su kuro tiekėjais buvo labai sunkios. Bet, kaip matote, pavyko nusiderėti. Tai teikia vilčių, kad šilumos kainą ateityje keliais procentais mes dar galėsime ir atpiginti“. 

Kainą mažintų biokuras  ir pastatų renovacija 

 UAB „Raseinių šilumos tinklai“ direktorius Stanislovas Barkus neslepia, jog rajono mokyklų šildymas įmonei – lyg akmuo po kaklu.   „Ruošdami šildymo sezonui rajono mokyklų katilines, turėjome investuoti per 100 tūkst. Lt. Be to, dar per 100 tūkst. Lt nuostolių patyrėme šildydami Raseinių „Kalno“ vidurinę mokyklą ir Viduklės Simono Stanevičiaus gimnaziją, kadangi jų katilai kūrenami skystu kuru“, – neslėpė kartėlio S. Bartkus. 

 Raseinių r. savivaldybės meras R. Ačas nepamiršo savo priešrinkiminių pažadų. Todėl išlaidų šilumai mažinimo klausimas – šiandien pagrindinis jo rūpestis. Dėl toR. Ačas kartu su mero pavaduotoju Sigitu Vaičiumi ir UAB „Raseinių šilumos tinklai“ valdybos pirmininku Raimondu Jazdausku lankėsi Raseinių bei Ariogalos katilinėse ir ieškojo papildomų rezervų šilumos kainos sumažinimui.  

Šiuo metu Raseinių miesto katilinė naudoja tik 76 proc. biokuro. Aplinkos temperatūrai nukritus iki minus 5 laipsnių šalčio, pradedamas deginti mazutas, kuris yra du su puse karto brangesnis už biokurą. 

„Kad galėtume atsisakyti šildymo mazutu, Raseinių katilinėje reikėtų pastatyti dar vieną 5 MW galingumo biokuro katilą, kuris kainuotų apie 4,5 – 5 mln. Lt“, – sako R. Ačas. Anot jo, dar blogesnė pagalingumo biokuro katilas, nors verkiant reikėtų bent du kartus galingesnio. Raseinių šilumos tinklų valdybos pirmininkas R. Jazdauskas sako, kad iš biokuro pagaminta šilumos kilovatvalandė kainuoja 5,7 ct, o iš mazuto – 14,5 ct.  

 „Per sezoną Raseinių šilumos tinklai sukūrena mazuto už 2,2 mln. Lt. Vadinasi, jei visą šiluminę energiją gamintume kūrendami biokurą, tai šilumos kaina galėtų sumažėti 2 – 3 ct, o šilumos tinklai per šildymo sezoną kuro įsigijimo išlaidas sumažintų milijonu“, – kalbėjo R. Ačas. – Todėl manau, kad pagrindinė priemonė, kuri leistų sumažinti šilumos kainą – biokuro naudojimas Raseinių miesto ir Ariogalos katilinėse“.       

Rodo kaimynų pavyzdžiai 

Kad tai ne iš piršto laužti teiginiai, rodo kaimynų pavyzdžiai. Spalio 1 d. už Raseinių šilumos tinklų kainą, kuri siekia 23,15 ct, šilumos kaina buvo mažesnė tik Molėtuose (18,89 ct/kwh). Mūsų kaimynai radviliškiečiai gyventojams šilumą parduoda po 20,69 ct/kwh, tauragiškiai – po 20,87 ct/kwh, o kelmiškiai – jau po 23,33 ct/ kwh, nors Kelmės šilumos tinklai kurui naudoja tik biokurą, o jų šiluminės trasos renovuoto 100 proc.   

Tuo tarpu gamtines dujas ar mazutą vartojančiuose miestuose šilumos kainos yra nuo 25 ct už kwh ir kyla net iki 35 ct už kwh. Brangiausia šiluma respublikoje yra gaminama Prienuose – po 35,38 ct/kwh. Pasak mero R. Ačo, norint iš esmės sumažinti gyventojų mokėjimus už šilumą, būtina įgyvendinti du pagrindinius projektus: pervesti šilumos gamybos šaltinius nuo brangaus mazuto prie daug pigesnio vietinio biokuro, protingomis kainomis pirkti biokurą ir medžio drožles bei  modernizuoti daugiabučius namus pagal Vyriausybės patvirtintą daugiabučių namų atnaujinimo programą.  
        

Užsimojo pertvarkyti 

Meras R. Ačas tikina, kad per šį šildymo sezoną Raseinių šilumos tinklų ūkis bus pertvarkytas.  

„Šiuo metu jau yra paruoštos paraiškos gauti Europos Sąjungos finansavimą biokuro katilų pastatymui Raseinių „Kalno“ vidurinės mokyklos ir Viduklės S. Stanevičiaus gimnazijos katilinėse, kurios dabar yra kūrenamos dyzelinu. Abiejų mokyklų investiciniai projektai Aplinkos ministerijai  bus pateikti iki spalio 31 dienos, – atviravo R. Ačas. – Tuo pačiu yra ruošiamos paraiškos gauti finansavimą biokuro katilų pastatymui Raseinių ir Ariogalos katilinėse. Šie projektai turi būti parengti iki lapkričio 16 d. ir pateikti Ūkio ministerijai. Įgyvendinus anksčiau minėtus investicinius projektus, UAB „Raseinių šilumos tinklai“ turės visas technologines galimybes būti tarp įmonių, kurios respublikoje gyventojams tiekia pigiausią šilumą“.

16 Komentarai

 1. Pranašas

  2011 - 10 -13 13:51

  O! meras reguliuoja rinką kaip tarybiniais laikais :D D jis zino kiek rusai pakels dujų kainą, nes iš paskos kyla ir biokuro kaina . Durniau nesugalvosi – populizmo viršūnė

 2. Rasius

  2011 - 10 -13 14:07

  Mūsų meras antras po pono Dievo,žino viską.

 3. baiba

  2011 - 10 -13 14:26

  Dvaro tarno darbai – bobulės vargai

 4. Jurgis

  2011 - 10 -13 15:42

  Kas tas tiekėjas po 51 ct? Kokia forma bus atlygintas kainos skirtumas? Kur rasti tokį durnių, kai biokuro rinkos kaina pakilo 20 proc., praėjusio sezono gale mokėjo 59 Lt už MWh, biokurą parduotų už 51Lt už MWh. Gal kas ir patikės – ačiū, tiekėjau, už Jūsų gerumą.

 5. nusivylęs

  2011 - 10 -14 08:58

  Demagogijai- pirmą laikrašio poziciją. Oi kaip nesolidu. Bet gal naudinga?

 6. raseiniškė

  2011 - 10 -14 09:00

  Turiu pasiūlymą. Visa Lietuva, visi rajonai šaukia, kad šilumos kainos kyla. Išleiskim mūsų merą pamerauti į kitus rajonus po keletą mėnesių ir bemat pigs šildymas visur. Ir mums bus labai gerai.

 7. iš priešrinkiminio straipsnio

  2011 - 10 -14 15:06

  Ir kas mums liepia kūrenti medžio drožlėmis, jeigu mes galime kūrenti durpėmis, – stebėjosi R. Ačas. – O medžio drožlėmis kūrename todėl, kad to reikia politikams, nes politikai turi savo medienos verslą ir neturi kur kišti savo mėšlo – medienos atliekų.“ Kaip teigia R. Ačas, biokuro tiekėjas nėra suinteresuotas pirkti durpių, jų perka tik tiek, kad įmaišytų į drėgnas medžio drožles, kurios be durpių paprasčiausiai nedega.
  Šilumininkai sako, kad 60-70 šilumos kainos sudaro kuras. Seimo nario nuomone, šilumos kaina rajone ženkliai sumažėtų, jeigu pagrindinėje Raseinių katilinėje, kuri
  pagamina daugiau nei 70 procentų šilumos energijos viso rajono mastu, kaip pagrindinė kuro rūšis būtų naudojamos durpės.

 8. raseiniskis

  2011 - 10 -14 15:08

  Atėjo laikas prisipažinti melavus arba ,,žalio” supratimo neturint.

 9. nejuokinkit

  2011 - 10 -14 17:46

  Ar yra dar tikinčiųjų politikų pažadais? Nebejuokinkit. Bet priminti pažadus būtina, kad negalvotų, jog esam visiški dundukai.

 10. as

  2011 - 10 -14 21:16

  Niekur nėra tokio protingo žmogaus kaip mūsų gerbiamas MERAS! Jis suvaldo šildymo kainas! Tikiuosi sugebės suvaldyti ir ateinančią šaltą žiemą bei pastorins mūsų visų pinigines! O tada jau ir tvarka bus:) Juokas net ima iš tokių jo žinojimų:)

 11. Petras Naujokaitis

  2011 - 10 -17 14:36

  Kalbinu Remigiją Jankauskienę:
  - Pastaruoju metu mero R. Ačo darbu ir priimamais sprendimais piktinasi nemažai rajono gyventojų? Ką manote apie tai?
  - Tie gyventojų nusiskundimai pagrįsti. Jam reikėtų skirti drausmines nuobaudas. Esu tikra, kad ateityje situacija pasitaisys ir mero požiūris į žmogų pasikeis.

 12. citata palyginimui

  2011 - 10 -17 21:09

  Šilumos ūkio renovacija – socialdemokratų “dovana”. Kaip suprasti – čia blogai ar gerai?
  Kokiu būdu pereiti prie kelių biokuro tiekėjų? Konkursą laimi tik vienas? Tai kuris lobsta?
  “Tvarkietis” Remigijus AČAS:
  http://www.politikosaktualijos.lt/2010/12/28/
  Kaip žinia, Raseinių rajono savivaldybė yra viena iš tų savivaldybių, kurios daugiau nei prieš ketverius metus perėjo nuo katilinių kūrenimo mazutu prie biokuro. Renovuojant rajono šilumos ūkį buvo investuota 8 milijonų litų, kurių didžioji dalis – Europos Sąjungos lėšos. Tokiu būdu mes tikėjomės atpiginti šilumos kainą rajono gyventojams. Šis sprendimas buvo priimtas dar prie ankstesnės valdžios, kai Raseinių rajono meru buvo socialdemokratas. Būtent socialdemokratai ir priėmė sprendimą renovuoti šilumos ūkį, o mums atėjus į valdžią teliko perimti šią „dovaną“.
  Pavyzdžiui, dabar raseiniškiai moka už pagamintos šilumos megavatvalandes, esant vienam biokuro tiekėjui. O mes sieksime pereiti prie kur kas kokybiškesnės biokuro tiekimo sistemos rajono katilinėms. Tik perkant kurą ne iš vieno tiekėjo ir užtikrinat skaidrią konkurenciją, galima būtų ženkliai sumažinti šilumos kainas vartotojams. Pagrindinis tikslas, kiek man teko gilintis į konkrečias žaliavų kainas, sumažinti perkamo biokuro kainą. Tada, be abejo, atpigtų ir šiluma rajono gyventojams.
  Praktiškai, šiuo metu pats pigiausias kuras – durpės. Todėl, aš manau, nusistačius tinkamus prioritetus, šiluma Raseiniuose turėtų atpigti bent 15-20 procentų. Priešingu atveju, nepasiteisina 8 mln. litų investicijos į šildymo katilinę, siekiant sumažinti šilumos kainas. Gerai, kad dabar skiriama 5 mln.litų šilumos tiekimo trasų atnaujinimui. Tačiau atliekant šilumos tinklų renovaciją, mes jokiu būdu negalima leisti, kad pavieniai biokuro tiekėjai lobtų rajono gyventojų sąskaitą.
  Šiuo metu Raseinių rajono šilumos ūkyje turime iš ties absurdišką situaciją. Pasirodo, kūrenant katilinę pigiausiu kuru – biokuru, gyventojai moka už šilumą kur kas brangiau, nei tada, kai buvo naudojamas mazutas!.. Be abejo, toks šilumos kainų šuolis netelpa į jokius sveiko proto rėmus ir tokia betvarkė šilumos ūkyje jokiu būdu negali būti toleruojama!..

 13. liga progresuoja

  2011 - 10 -17 21:16

  ,,Vadinasi, galima pagrįstai teigti, kad raseiniškiams šiluma 14 proc. jau … atpigo! “

 14. citata palyginimui2

  2011 - 10 -18 11:18

  Politikos aktualijos 2010 12 28“Tvarkietis” Remigijus AČAS:
  Turbūt keisčiausia yra tai, kad praeituose rinkimuose, kol dar nebuvo Darbo partijos deleguotų atstovų Raseinių rajono taryboje, kol „darbiečiai“ nebuvo pradėję kuruoti rajono šilumos ūkio, trys ar keturi tiekėjai aprūpindavo katilinę biokuru, todėl ir šiluma gyventojams būdavo pigesnė. Ir tik pastaruoju metu, kai liko vienas biokuro tiekėjas – verslininkas Romualdas ZABIELA, gavosi tai, kas gavosi. Kai nebėra sveikos konkurencijos, tada, neišvengiamai, prasideda negeri dalykai.

 15. to citata

  2011 - 10 -18 18:35

  O jums žinoma su kuo Zubiela susitarė dėl to tiekimo?

 16. dienos naujienos

  2011 - 10 -18 20:46

  Vyriausioji tarnybinės etikos komisija 2011-10-18
  - Pradėjo tyrimą dėl Remigijaus Ačo

  Komisija nusprendė pradėti tyrimą dėl Raseinių rajono mero Remigijaus Ačo elgesio atitikties Įstatymo nuostatoms.

  Komisijai nurodoma, kad meras R. Ačas galimai naudojosi savo tarnybine padėtimi, siekdamas paveikti jo svainės vadovaujamos savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigos – Raseinių lopšelio-darželio “Liepaitė” darbuotojų sprendimą jungtis į profesinę sąjungą.