Raseiniuose atidarytas Kukučio skveras

Siųsti Versija spausdinimui

Paskutinį rugsėjo šeštadienį, minint Tarptautinę turizmo dieną, Raseiniuose atidarytas Kukučio skveras. Kukutis kviečia praeivius stabtelėti negalvojant galvoti ko nereikia galvoti / nematant matyti ko nereikia matyti / nesuprantant suprasti ko nereikia suprasti ir drauge įsiamžinti su visiems plačiai žinomu Marcelijaus Martinaičio „Kukučių baladžių“ personažu.
1936 m. Raseinių rajone, Paserbenčio kaime, gimė ir augo vienas garsiausių Raseinių krašto žmonių – iškilus poetas, eseistas, dramaturgas, vertėjas ir atkaklus sovietinės sistemos kritikas M.Martinaitis, nebijojęs per mistinę būtybę Kukutį kritikuoti tuomečio politinio režimo. 1950 m.
toje pačioje sodyboje gimė Marcelijaus brolis Algirdas Martinaitis – žymus Lietuvos kompozitorius. Siekiant įamžinti šias neeilines asmenybes ir, deja, jau išnykusį jų gimtąjį Paserbenčio kaimą, pirmosiomis vasaros dienomis Raseinių miesto širdyje ant Turizmo informacijos centro pastato sienos „išaugo“ serbentas.
„Rūpinamės Marcelijaus ir Algirdo Martinaičių atminimo įamžinimu Raseinių mieste. 2018 m. pradėjome bendrauti su skulptoriumi Augustinu Kluoda, jis sukūrė šiandien matomą Kukutį. Na, o kol ruošėmės statyti paminklą, susimąstėme, kad prie Kukučio dar kažko trūksta. Kolegė pasiūlė serbentą, nes abu broliai gimė Paserbenčio kaime. Tuomet į pagalbą pasikviečiau menininkę Ievą Olimpiją Voroneckytę, ji greitai sukūrė serbento eskizą ir jį realizavo ant Turizmo informacijos centro pastato sienos. Kas galėtų paneigti, kad Kukutis gyvena po serbento krūmu ar jam nepatiko serbentai?“ – apie Kukučio skverą pasakoja Arnas Zmitra, VšĮ „Atrask Raseinius“ vadovas.
M.Martinaičio sukurtas personažas Kukutis nėra paukštis, kaip dažniausiai įsivaizduojama. Kukutis – keistas, groteskiškas, sunkiai nusakomas personažas. Jis nei gyvas, nei miręs, neturi nuolatinės formos. Kitaip sakant, niekas nežino, kaip atrodo Kukutis. Kaip jis atrodo, gali spręsti tik jį kuriantis menininkas, ir kiekvienas jį sukurtų skirtingai.
Šis sumanymas buvo įgyvendintas bendraujant su M.Martinaičio artimaisiais ir gavus jų pritarimą. „Visiškai priimu Augustino sukurto skulptūrinio Kukučio atvaizdo idėjinį ir plastinį sprendimą, jis, mano įsitikinimu, atitinka ir savaip papildo poeto sukurtą įvaizdį“, – apie A.Kluodos sukurtą skulptūrą kalbėjo M.Martinaičio sutuoktinė Gražina Marija Martinaitienė.
Tikimės, kad iš bronzos nulieta A.Kluodos skulptūra ir pats Kukučio skveras taps dar vienu traukos objektu mieste. Kukučio skveras Raseiniuose įrengtas dėka neabejingų gyventojų, verslo atstovų ir su organizacijų parama. Pagrindinis rėmėjas – UAB „Raseinių statyba“.
VšĮ „Atrask Raseinius“ informacija

1 Komentaras

  1. Austėja

    2020 - 10 -13 09:54

    Ačiū už straipsnį.