Raseiniuose svečiavosi dailininkė Aušra Kiudulaitė

Siųsti Versija spausdinimui

Laimingos lapės dailininkė – taip galima pavadinti Aušrą Kiudulaitę, kuriai talentingos vaikų knygų iliustruotojos vardą lėmė jau pirmoji jos kartu su teksto autore Evelina Daciūte sukurta knyga „Laimė yra lapė“. Ši 2016 metais pasirodžiusi paveikslėlių knyga buvo tituluota Metų knyga, apdovanota solidžiomis premijomis Lietuvoje ir užsienyje, pakartotinai išleista 8 kartus. Pagal ją pastatyti du spektakliai. Išversta į aštuonias kalbas ši knyga sparčiai žengia į užsienio šalių knygynų ir bibliotekų lentynas, kur sulaukia vis daugiau teigiamų įvertinimų. Štai Amerikos bibliotekų asociacija ją įvertino „The Batchelder“ apdovanojimu už išskirtinę pastaraisiais metais JAV išleistą knygą vaikams, sukurtą ne JAV ir ne anglų kalba. Po knygos pasirodymo dailininkei teko pratintis prie literatūrinių kelionių, susitikimų su skaitytojais ir surengti kelis šimtus kūrybinių dirbtuvių užsienyje (Londone, Vašingtone, Bangalore ir kt.) bei Lietuvoje. 2017 metais ji su kolege dailininke Inga Dagile jau lankėsi Raseinių rajone ir vedė edukacinius renginius Ariogalos ir Raseinių bibliotekose.
Rugsėjo 6 dieną dailininkė A.Kiudulaitė dar kartą apsilankė Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje, kur susitiko su Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos II c (mokyt. Lina Baltrušaitienė) ir III c klasių (mokyt. Vilma Miklienė) moksleiviais. Supažindinusi vaikus su viltinga istorija apie berniuko vardu Povilas ir lapės draugystę, dailininkė klausė vaikų, kas jiems yra laimė? Daugelio atsakymai, kaip ir reikėjo tikėtis, buvo mama, tėtė, šeima, draugai, mieli augintiniai, galimybė žaisti, piešti, valgyti ledus ir veikti tai, kas labiausiai teikia džiaugsmo.
Viešnia pasakojo vaikams apie garsų prancūzų dailininką Henri Matisse, kuris ligos prikaustytas prie lovos ėmė karpyti popierių ir kūrė paveikslus – koliažus. Būtent šia technika dailininkė Aušra iliustravo knygą „Laimė yra lapė“. Skaidrėse demonstruodama pačios ornamentais, dėmelėmis, langeliais ištapytus popieriaus lapelius, ji skatino vaikus pasitelkti fantaziją ir paspėlioti, ką būtų galima iš šių lapelių iškirpti. Vaikai į juos žiūrėdami matė debesis, medžius, namus, tvoras, gyvūnus ir daug kitų dalykų. Vėliau dailininkė išdalijo vaikams visą pluoštą tokių išmargintų lapelių, o vaikai naudodamiesi žirklėmis ir klijais ėmė kurti knygos iliustracijas, paveikslus. Viešnia džiaugėsi originaliais darbeliais ir teigė, kad kūrybinės dirbtuvės ją įkvepia, nes per kiekvieną susitikimą vaikai leidžia akimirkai prisiminti, koks paprastas ir kartu visiškai stebuklingas yra pasaulis vaikystėje.
Kitas susitikimas „Lapės paslaptis“ vyko Raseinių VšĮ dienos centre „Vilties takas“, kur dailininkė Aušra centro lankytojus ir Raseinių specialiosios mokyklos moksleivius supažindino su knygos iliustracijų kūrimo procesu, atskleidė keletą joje užkoduotų paslapčių: kodėl kas kelintame puslapyje vaizduojamas dramblys yra vis kitos spalvos, kodėl žvaigždynai pavadinti ne tikrais, o išgalvotais smagiais pavadinimais. Dailininkė atkreipė renginio dalyvių dėmesį į knygos priešlapius, kur smulkiomis raidėmis surašyta, kas vaikams yra laimė. Ne tik vaikams įdomūs buvo lapės pamąstymai apie tai, kad laimę ne iš karto atpažinsi. O tai, kas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip nesėkmė ar liūdesys, irgi gali tapti džiaugsmu. Pati knygos pabaiga aiškiai parodo berniuko Povilo ir lapės draugystės panašumą į „Mažąjį princą“, o užrašas „Žemė draugų planeta“ mus nukreipia į kitą rašytojo Antoine de Saint-Exupéry garsią knygą. Pirmosios dailininkės A.Kiudulaitės iliustruotos knygos siužetas turi dvigubą adresatą, o tai yra viena iš šio kūrinio sėkmės priežasčių. Suaugusieji ją perskaito ir supranta visai kitaip nei vaikai.
Šie edukaciniai renginiai – Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje vykdomo projekto „Dailininkas ir vaikiška knyga 2019“ dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Raseinių rajono savivaldybė.
Jolanta Gudeikytė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios
bibliotekos Informacinių paslaugų ir
vaikų literatūros skyriaus vedėja

Komentarų nėra