2019 gruodžio
9
Pirmadienis

Paieška

  • Sorry, there are no polls available at the moment.
 • Sportuoti mėgstantis raseiniškis net nesapnavo apie stambų ūkį

  Siųsti Versija spausdinimui

  „Mūsų su sūnumi ūkiai atskiri, bet pilame viską į bendrą aruodą. Kam perduoti savo ūkį, jau turiu. O dar ir 10-metis anūkas, su kuriuo važiuojame į laukus, auga. Aš su kastuvu kasu, jis su savo kastuvėliu“, šypsosi Raseinių rajone, Ilgižių kaime, ūkininkaujantis Virgilijus Dubinka.

  Ūkininkavimo kelias prasidėjo nuo 1991 m., beveik kartu su Lietuvos nepriklausomybės atkūrimu. Virgilijus prisimena, kad, išardžius kolūkius, nebuvo kur trauktis kaime gyvenant, reikėjo ieškoti veiklos.

  „Pradėjau nuo 3 ha, kurie išaugo iki dabartinių 450 ha. Nuo vaikystės buvo potraukis ūkininkauti, bet net sapne nesapnavau, kad tapsiu stambiu ūkininku“, – atvirauja Raseinių rajono ūkininkas.

  Kaip ir įprasta, vyras pradėjo nuo grūdinių kultūrų – žieminių kviečių, šiek tiek rugių, vasarinių miežių. Tuo metu niekas nei žirnių, nei pupų neaugino, o ir rapsai buvo retenybė. Ūkininkas prisimena, kad 1997–1998 m. buvo kmynų vajus, į kurį buvo įsisukęs ir jis.

  „Vienais metais buvo geros kainos, bet kmynas yra dvimetis augalas. Metai praėjo, kai nukūlėme kmynus ir reikėjo parduoti, kainos jau buvo susitraukusios. Vieną kartą pabandėme, nusvilome ir daugiau nebegrįžome. Likome prie tradicinių kultūrų“, – patirtimi dalijasi V.Dubinka.

  Eksperimentas su vasariniais kviečiais

  Pasak ūkininko, per beveik trisdešimt ūkininkavimo metų pradėjo modernėti technika, gausėti derlius, padidėjo trąšų ir augalų apsaugos priemonių įvairovė. Naujoves mėgstantis išbandyti Virgilijus pernai pirmą kartą dalį javų nupurškė naujos kartos karboksamidų grupės fungicidu „Elatus Era“, kuris skirtas apsaugoti javus nuo ligų ir brandinti derlių iki pat pjūties.

  „Elatus Era“ pernai naudojome daliai žieminių kviečių, taip pat vasariniams kviečiams. Atlikome eksperimentą: tame pačiame lauke 40 ha nupurškėme „Elatus Era“, o 20 ha – kitu fungicidu. Viską abiejose lauko pusėse atlikome identiškai: sėjomaina ta pati – iš karto po rapsų vienodai taikytos trąšos ir augimo reguliatoriai. Skirtumas buvo akivaizdus, skyrėsi ir derlius – naujuoju fungicidu purkštų vasarinių kviečių prikūlėme 6 t iš ha, o senaisiais – 5 t iš ha“, – palygino Raseinių rajono ūkininkas.

  Derliaus skaičiavimo eksperimento su žieminiais kviečiais V.Dubinka neatliko. Tačiau, jo teigimu, plika akimi buvo matyti, kad „Elatus Era“ purkštas laukas buvo daug žalesnis nei kiti.

  „Elatus Era“ skirtas antrajam javų purškimui, kuris dažniausiai atliekamas gegužės antroje pusėje – birželio pirmoje pusėje, kai susiformavęs vėliavinis lapas. Ūkininkas planuoja, kad šiemet purkš dalį žieminių miežių, visus 25 ha vasarinių kviečių, o jeigu leis orai – ir dalį žieminių kviečių.

  Virgilijus tikisi, kad šiemet nebus lietaus stygiaus ir derlius bus geras. Artimiausi planai ūkyje – įsigyti valomąją.

  Tikrina jėgas su jaunimu

  Laisvalaikį ūkininkas dažniausiai leidžia su kamuoliu. Jam nuo mažens labai patinka sportas – krepšinis, futbolas. Žiemą dažnai apsilanko mokyklos sporto salėje, varžosi krepšinio aikštelėje. Savaitgaliais savanoriškai dirba su jaunimu.

  „Futbolą labiau patinka žaisti su jaunimu nei su veteranais. Kaimas tikrai nemiręs, ypač vasarą, kai jaunimas laukia futbolo aikštelėje ir nori išbandyti jėgas“, – pasakoja V.Dubinka.

  Vyras su šeima mėgsta keliauti: „Šaltesniu metų laiku keliaujame į šiltus kraštus – poilsiavome Turkijoje, Egipte. Artimiausia kelionė numatyta gegužės pabaigoje – birželį, su šeima patrauksime į Tunisą.“

  Pokalbio pabaigoje raseiniškis ūkininkas prašo nepamiršti svarbaus dalyko: „Išnešti iš žemės mokame, o papildyti ją – nelabai. Norint, kad žemė duotų derlių, reikia nepamiršti ja rūpintis ir prižiūrėti.“

  „Daugiau informacijos apie naujos kartos plataus veikimo spektro fungicidą ELATUS™ Era rasite čia: https://www.syngenta.lt/elatus-era.

  Komentarų nėra