2019 gruodžio
9
Pirmadienis

Paieška

  • Sorry, there are no polls available at the moment.
 • Susitikimas su kraštiečiu režisieriumi Jonu Vaitkumi

  Siųsti Versija spausdinimui

  Kaulakių bibliotekoje surengtas susitikimas su kraštiečiu Lietuvos teatro ir kino režisieriumi, teatro pedagogu Jonu Vaitkumi, gimusiu Betygalos seniūnijoje, Armonų kaime. Būdamas dar mažas jis su šeima išsikėlė iš Armonų kaimo dėl saugumiečių persekiojimų. Tėvo brolis buvo partizanas, stribų nušautas, todėl šeima visą laiką buvo saugumo akiratyje. Kas mėnesį kviesdavosi tėvą į rajoną pokalbio, kol šeima neapsikentusi iškvietimų nutarė išsikelti į kitą rajoną, bet ir kitur geriau nebuvo. J.Vaitkus tik atgavus Lietuvos nepriklausomybę sužinojo, kad Armonų kaime likusi tėvų žemė, ir tada pirmą kartą po ilgos pertraukos apsilankė gimtojoje vietoje. Tėvų žemę jam pavyko atsiimti.
  Klausėmės nuoširdaus režisieriaus pasakojimo apie jo nueitą kelią nuo vaikystės iki šių dienų. O tas kelias buvo tarsi suplanuotas jau vaikystėje. Dar besimokydamas mokykloje lankė dramos būrelį ir ansamblį, kuriame grojo gitara, klarnetu ir saksofonu. Vėliau – tarnyba tarybinėje armijoje, studijos, teatras, priešdiplominė praktika Panevėžio dramos teatre ir pažintis su legendiniu režisieriumi Juozu Miltiniu. Paskui darbas kituose teatruose Lietuvoje ir užsienyje. Režisierius sukūrė apie šimtą dramos, operos teatro spektaklių. Jie statyti ne tik Lietuvos teatrų scenose, bet ir užsienyje. Dirbo ne tik teatruose, bet ir Lietuvos kino studijoje. Pastatė šešis kino filmus. Režisieriaus darbas jam padėjo įgyvendinti visas vaikystės svajones ir jeigu kitose veiklose jautėsi vidutinybė, tai režisūroje jis gali visiškai realizuoti save. Anot J.Vaitkaus, teatras – iliuzija, gyvenimo būdas, padedantis suvokti savęs įprasminimo vyksmą. Be teatro, režisierius dar dirba pedagoginį darbą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.
  Apdovanojimų, nors režisierius jų nesureikšmina, kraitis didelis – dar tarybiniais metais apdovanotas Lietuvos valstybine, TSRS valstybine premijomis. „Šv. Kristoforo“ – geriausio metų režisieriaus – prizu, „Auksiniu scenos kryžiumi“ jis apdovanotas net tris kartus. Yra Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, taip pat yra gavęs ne vieną apdovanojimą ir užsienio šalyse. Šiuo metu J.Vaitkus Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre stato V.A.Mozarto operą „Don Žuanas“, jos premjera gegužės 17 d.
  Renginyje dalyvavusi Marijona Birutė Navakauskienė iš Betygalos pasidalijo mintimis apie Armonų kaimą, J.Vaitkui ir Kaulakių bibliotekai padovanojo savo išleistą knygą „Lekavos žemių paieškos“, kurioje aprašyta Betygalos seniūnijos vakarinė dalis, taip pat ir Armonų kaimas.
  Režisierius J.Vaitkus bibliotekai padovanojo teatrologės Daivos Šabasevičienės knygą „Teatro piligrimas. Režisieriaus Jono Vaitkaus kūrybos kontūrai“, kurioje plačiai pristatoma režisieriaus kūrybinė veikla, jo mokinių mintys apie mokytoją ir jo paties mintys apie teatrą. Taip pat bibliotekai padovanojo kompaktinį diską su savo režisuoto filmo „Vienui vieni“ įrašu.
  Pagojukų seniūnijos seniūnas Antanas Valantinas svečiui padovanojo knygų apie Raseinių kraštą. Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo ir kraštotyros skyriaus vyr. bibliotekininkė Asta Kriščiokaitienė – Raseinių krašto kultūros ir istorijos žurnalą „Rasupis“.
  Režisierius J.Vaitkus žadėjo dar kartą apsilankyti, atsivežti ir parodyti kitus savo režisuotus filmus. Nuoširdžiai ačiū renginio rėmėjui seniūnui A.Valantinui.

  Zita Gedminienė,
  Kaulakių bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

  Komentarų nėra