Tapytojas A.Dukauskas: „Menas turi paliesti žiūrovo širdį…“

Siųsti Versija spausdinimui

Sausio 29 d. Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos dailės galerijoje atidaryta Alberto Dukausko tapybos darbų paroda „Yra šalis, kur upės teka“. Į parodos atidarymą sugužėjo nemažai Alberto kūrybos gerbėjų.
Parodos organizatorė ir vedėja viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė Asta Kriščiokaitienė, skelbdama A.Dukausko tapybos darbų parodos atidarymo pradžią, kalbėjo: „Mieli meno mylėtojai, susirinkę į pirmosios šių metų parodos atidarymą, šiemet vėl kviesime jus jaukiai praleisti laiką bibliotekoje, susipažinti ir pasidžiaugti mūsų krašto ir šalies kūrėjų darbais – žinutėmis, kuriomis kiekvienas kūrėjas kalba mums. Tą kalbą suprantame kiekvienas skirtingai, tas turbūt ir yra įdomiausia. Šiandien mums kalba raseiniškis tapytojas, tautodailininkas Albertas Dukauskas. Kalba gamtovaizdžiais, sodriomis, ryškiomis, o kartais pastelinėmis spalvomis, kalba apie meilę savam kraštui – jo gamtai, tradicijoms, paveldui.“
Apie savo pomėgį tapyti, kuris jį lydi nuo pat vaikystės, Albertas sako: „Tai liga, kurios negalima išgydyti jokiais vaistais ar skalpeliu.“ Menininkui didžiausią įspūdį paliko amžinatilsį Lietuvos dailininko tapytojo, dailėtyrininko Augustino Savickio pasakyti žodžiai: „Įkvėpimas ir iškvėpimas yra tik fizkultūra, o tapyba – juodas ir sunkus darbas.“ Personalinei parodai Albertas atrinko paveikslus su Lietuvos gamtos motyvais. Kodėl gamta? Albertas turi atsakymą: „Gamta – tai vieta, kuri mane žavi, sielai teikia atgaivą, kurioje galiu susikaupti. Juk tokia graži mūsų Lietuva: lygumos, miškeliai, prie kelių kryžiai. Apie visa tai ir pasakoju savo žiūrovams. Menas turi paliesti širdį. Man nėra svarbu, ką pasakys kritikas, man svarbu išlieti širdį – tapyti tai, ką matau, ir kad kiti tai pamatytų.“
Raseinių menininkų bendrijos „Pegasas“ vadovas Vytautas Bulotas, sveikindamas Albertą personalinės parodos atidarymo proga ir vertindamas jo paveikslus, sakė: „Nesu profesionalus meno ekspertas, tačiau matau realistinius, romantiškus vaizdus, spalvų derinius, kurie tikrai paliečia kiekvieno žiūrovo širdį. O juk toks autoriaus tikslas ir yra.“ Anot Vytauto, gerai, kad Albertas serga nepagydoma „tapymo liga“ ir nebūtina jos gydyti.
Raseinių rajono tautodailininkų bendrijos „Sodžius“ pirmininkė Nijolė Rimkienė pritarė Alberto nuostatai nepaisyti kritikų nuomonės, o tapyti tai, ką mato, jaučia, kuo širdis alsuoja. Nijolė prisiminė vieno menotyrininko žodžius ir jie labai tinka apibūdinant Alberto paveikslus: „Jei fiksuojamas koks nors gamtos kampelis, tai dailininkas turi įnešti kažką savo…“ Anot Nijolės, kaip tik žvelgdamas į Alberto paveikslus matai, kad kiekvienas jų šiek tiek pagražintas, įdėta daugiau meilės, spalvų, kurių realiame „kadre“ nepamatysi.
Tarp pasisakymų atėjusiuosius į parodos atidarymą džiugino Vidmanto Petraičio atliekamos dainos. Vieną iš savo kūrybos dainų jis skyrė asmeniškai Albertui: „Rudens žiemos nakty / kiek tu joje esi, / kiek žodžių audiny – / name, kur gyveni. / Norėtum gal giliau / įsikabint į tylą, / bet nieko nerandi, / visur tik žodžiai, žodžiai… // Ir kas esi, / ir kur eini? / Seniai savęs neklausi / gyvent įpratęs / lyg žuvis / savajam tvenkiny… /“
Ir ką daugiau bepridursi. Juk menas ir yra tylos išraiška. Kiek­viena meno forma išdrįsta pasilaikyti tai, kas nebuvo pasakyta, bet regima.
Po pasisakymų A.Dukauską personalinės tapybos darbų pa­rodos atidarymo proga sveikino ir gėlių žiedus bei suvenyrus dovanojo Raseinių viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Danguolė Kasparavičienė ir vyr. bibliotekininkė A.Kriščiokaitienė, draugai, pažįstami, menininkai, linkėdami jam tvirtos sveikatos ir kūrybinės sėkmės.
Apsilankę parodoje galėsite pasigrožėti ne tik įspūdingais paveikslais, bet ir susipažinti su išsamia A.Dukausko kūrybine biografija. Paroda eksponuojama iki kovo 2 dienos.
Rūta Gudžiūnienė

1 Komentaras

  1. Vladas

    2020 - 02 -08 14:32

    Istiesu ispudinga paroda, ir pats buvau. Labai neiprasti darbai.