2019 sausio
22
Antradienis

Paieška

  • Sorry, there are no polls available at the moment.
 • Užugirio dvaras

  Siųsti Versija spausdinimui

  Kelionės maršrutas Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentus atvedė į Užugirius, Prezidento Antano Smetonos dvarą. Dvaro rūmai Lėno ežero pakrantėje pastatyti pagal architekto Felikso Vizbaro projektą 1935–1937 m. Tai dviaukštis pastatas su dviem balkonais, tašyto akmens kolonomis. Tebestovi tuo pačiu laikotarpiu statyti arklidė, kiaulidė, karvidė, ledainė, tašytų akmenų garažas. Iš viso 17 statinių. Išliko dvaro parkas.
  Dvaro statybos prasidėjo, kai tautininkai nupirko 80 ha žemės Užugirių kaime ir padovanojo Prezidentui 60-mečio proga 1934 metais. Žmonės prisimena, kad ypač ta dovana Prezidentas nesidžiaugė, gal net kiek nepatogiai jautėsi prieš savo gimtojo kaimo – Užulėnio – neturtingus žmones. Pats A.Smetona gimė gausioje valstiečio šeimoje – buvo šeštas vaikas. Šeima turėjo 10 ha žemės, tad į dvarininkus pretenduoti negalėjo.
  Užugirio dvaras A.Smetonai priklausė 1934–1940 m. Kiekvienas Prezidento atvykimas į dvarą vietos žmonėms būdavo šventė. Gyventojai Prezidento kelyje pastatydavo simbolinius vartus, juos papuošdavo ąžuolo vainikais ir gėlėmis. Ypač iškilmingai būdavo švenčiamas Prezidento vardadienis – Antaninės – birželio 13 d. Prezidentas valtimi plaukdavo į Lėno bažnyčią pasimelsti, o sugrįžęs dalyvaudavo šventėje, per kurią jaunimas į ežerą leisdavo vainikus su žvakelėmis, dainuodavo, šokdavo. Prezidentas susitikdavo su žmonėmis, kalbėdavosi. Senoliai prisimena, kad A.Smetona vaikščiodavo po apylinkes be apsaugos, nors dvare ji buvo, dvarą vadino Užugirio kiemu. Jis planavo čia įsteigti pavyzdinį ūkį, kuris vėliau išaugtų į žemės ūkio mokyklą.
  Visus planus sujaukė Antrasis pasaulinis karas. Kilus Lietuvos okupacijos grėsmei,
  1940 m. birželio 15 d. Prezidentas pasitraukė į Vakarus. Gyveno JAV, Klivlende, kur 1944 m. sausio 9 d. žuvo per gaisrą. Sutapimas ar ne, bet tais pačiais 1944 m. gaisras kilo ir Užulėnio kaime, gimtojoje A.Smetonos sodyboje sudegė pastatai.
  Šiuo metu čia yra tik pastatų pamatai ir sodybos, kokia ji buvo XX a. pradžioje, maketas. Stovi nedidelis paminklinis akmuo su bronziniu A.Smetonos bareljefu. Lankydamiesi Prezidento dvare išgirdome daug biografinių faktų iš jo gyvenimo, žiūrėjome dokumentinį filmą apie jo keliones po Lietuvą, kambariuose apžiūrėjome šeimos nuotraukas.
  Prezidentas A.Smetona – pirmosios Lietuvos Respublikos simbolis. Dažnas, apibūdindamas tą laikotarpį, sako „Smetonos laikais“. Iš 22 tarpukario (pirmosios Respublikos) gyvavimo metų apie 15 metų jos Prezidentu buvo Antanas Smetona.
  Lankydamiesi Užugiryje pastebėjome, kad rodoma pagarba Prezidentui. Užulėnio mokykla, 1933 m. pastatyta kaip A.Smetonos dovana gimtojo kaimo žmonėms, dabar pavadinta jo vardu. Ukmergės savivaldybė išsirūpino 5 mln. litų paramą iš ES struktūrinių fondų. Pagal projektą atnaujinti rūmai, kuriuose įsikūrė A.Smetonos muziejus. Kituose pastatuose įsikūrė kavinė, viešbutis, konferencijų salės. Užugirio dvaras tampa svarbiu rajono kultūros centru.
  Lietuva pažymi valstybės atkūrimo šimtmetį, prisimena savo šalies istoriją. Pasivaikščioję Prezidento vaikščiotais takais, prisilietėme prie dalelės tos istorijos.
  Povilas Lupeikis, TAU klausytojas

  Komentarų nėra