Viena taikliausių Lietuvos šaulių – raseiniškė

Siųsti Versija spausdinimui

Viktoras VITKUS

Dar 2009 metų pavasarį rašėme apie jaunąją šaulę Justiną Ramanauskaitę. Ji nuolat patenka į geriausių rajono sportininkių dešimtuką, tampa įvairių tarptautinių varžybų prizininke. Gražus derlius „nuskintas“ ir šiais metais.
Tradiciškai Lietuvos šaudymo sporto sąjunga kiekvienais metais rengia Lietuvos taurės varžybas. Šiemet jos pavadintos „Oksalio taurė“, nes finansinę ir didžiąją dalį organizacinio krūvio ant savo pečių „užsikrovė“ UAB „Oksalis“ ir Šiaulių prekybos centras „Bruklinas“. Trečiąjį lapkričio savaitgalį raseiniškė Justina Ramanauskaitė moterų grupėje 1991-1994 m. amžiaus kategorijoje tapo šaudymo pneumatiniu pistoletu superfinalo nugalėtoja. Iš 400 galimų taškų ji surinko 376.
Būtina pažymėti, kad varžybose nemažai dėmesio buvo skirta atrakcijai, tam, kad labiau pritrauktų žiūrovų dėmesį, populiarintų šią sporto šaką. Buvo įvestas tam tikras laimės momentas – šaudant į taikinį ir pataikius nuo 10,1 iki 10,9, rungtynes buvo galima baigti ir po pirmo, ir po antro, ir po trečio šūvio, kaip tai padarė J.Ramanauskaitė, svarbu, kad varžovas to nepakartotų. Sakoma, kad tokią šaudymo praktiką pirmieji įdiegė vokiečiai ir lenkai. Vokietijoje, vykstant analogiškoms varžyboms, trankiai groja pučiamųjų orkestras, tikrai trukdantis sportininkui susikaupti. Tačiau būtent taip tikrinama šaulio koncentracija, psichologinis pasiruošimas. Todėl pro, atrodo, komercinių varžybų skraistę skverbiasi ilgas, kruopštus ir dažnai alinantis darbas. Gal neatsitiktinai Lenkijoje už tokį sėkmingą šūvį galima pelnyti automobilį. Žinovai teigia, kad tik pritraukus daugiau žiūrovų, nors ir pramoginiais būdais, galima populiarinti sportą.
Šiauliuose varžybos vyko buvusioje ledo arenoje. Joje dėl ekonominių trukdžių ledo jau nebėra. Žiūrovai galėjo stebėti arenoje vykstančias varžybas nuo ją supančių kavinės staliukų. Buvo sukurta betarpiškumo atmosfera, kurioje netrūko emociškai teigiamų komentarų.
Lietuvos šaudymo taurės varžybos visuomet yra atviresnės, juose gali dalyvauti daugiau sportininkų, čia nėra griežtos atrankos, be to Justina jau buvo sukaupusi ganėtinai svarų pasiekimų bagažą ir jai problemų nekilo. Kartu su ja į varžybas vyko ir naujokai, kad susipažintų su varžybų specifika. Treneris Algimantas Baublys mano,  kad tai tiesiog būtina. Pačioje komandoje buvo 2 merginos ir 2 vaikinai.
Finansinis varžybų rėmimas būna sudėtinis. Išvykai į Šiaulius transportą skyrė RKKSC, o lėšas kurui – šiomis dienomis įsikūręs šaudymo pneumatiniais ginklais klubas, vadovaujamas Algimanto Baublio. Klubas nori būti savarankiškesnis, dalyvauti įvairiuose projektuose.Kelias į Oksalio taurę nebuvo paprastas, prieš tai reikėjo gauti neįkainojamos patirties tris dienas rugpjūčio mėnesį vykusiame pasaulio šaudymo čempionate Miunchene. Čia atskirai reikia padėkoti būriui rėmėjų. Iš 79 dalyvių Justina užėmė svarią 32 vietą. Viena iš trijų dienų dėl jaudinimosi  buvo mažiau sėkminga, todėl rezultatas nebuvo maksimalus. Tačiau ir šitas pasiekimas sportininkės karjeroje yra ženklus.
2010-11-27 LŠSS prezidentas Paulius Rakštys įteikė diplomą Lietuvos jaunių pirmenybių nugalėtojai Justinai Ramanauskaitei. Mergina Alytuje pasiekė asmeninį rekoradą – iš 400 galimų taškų surinko 378. Sakoma, kad absoliutus rekordas šaudant pneumatiniu pistoletu yra 390 taškų. Trečiąją vietą pirmenybėse iškovojo kita raseiniškė – Neringa Milkintaitė.
2011 metais  numatyta dalyvauti tarptautinėse varžybose Miunchene (kur renkasi šaulių elitas), Europos čempionate Italijoje ir dar vienose varžybose Čekijoje. Šių metų gruodžio mėnesį norima dalyvauti tarptautinėse varžybose Alytuje.
Pati Justina neplanuoja savo gyvenimo sieti su sportu, tačiau specialybė, kurią ji ketina rinktis, reikalauja daug analitinių gebėjimų, koncentracijos, o tai turi daug bendro su mėgiamu šaudymu.
Norėtųsi, kad į jaunus, talentingus sportininkus būtų kreipiamas operatyvesnis žiniasklaidos dėmesys. Rajonas gyvena ne vienu krepšiniu. Apie tai jau ne kartą buvo kalbėta ir rašyta. Štai Šiauliuose vykstant varžyboms, TV3 paruošė trumpą reportažą apie jas ir, sportininkams dar nepasiekus namų, jis buvo viešinamas šalies gyventojams.  Vietinė žiniasklaida turėtų atsikratyti nerangumo, ne vien politiniais „žygdarbiais“ gyvi esame.

Komentarų nėra