Zyplių dvarą aplankė rajono senjorai ir neįgalieji

Siųsti Versija spausdinimui

Malonu, kai kasdienybę paįvairina išvykos. Aplankyti garsų Zyplių dvarą neįgaliuosius ir senjorus pakvietė Raseinių neįgaliųjų dienos užimtumo centro Ariogalos kabineto darbuotoja Meilutė Karaktinavičienė ir Raseinių rajono žmonių su negalia sąjungos darbuotoja Edita Kruvelienė.
Visi buvo girdėję grojančią Zyplių dvaro kapelą, bet paties dvaro nebuvo matę. Gidė papasakojo Zyplių dvaro istoriją. Ilgai merdėjęs apleistas dvaras atgijo, kai į jį dėmesį atkreipė Lukšių seniūnas tautodailininkas skulptorius Vidas Cikana. Mums pasisekė susipažinti ir pabendrauti su šiuo charizmatišku ir savo kraštui atsidavusiu žmogumi. Jo dėka per kelerius metus Zyplių dvaras tapo didele kultūrine erdve ir traukos centru. „Per metus dvarą aplanko apie 10 tūkst. žmonių“, – džiaugiasi gidė ir vedžioja po rūmus rodydama vis naujas ekspozicijas. Zyplių dvaro ansamblį sudaro 11 pastatų grupė: dvi oficinos, virtuvė, karvidė, arklidė, tvartas, svirnas, ratinė, kumetynas ir šunidė. Buvusiose arklidėse, kairiojoje oficinoje ir svirne įrengtos parodos, eksponuojami V.Cikanos ir kitų autorių paveikslai, medžio drožiniai, keramikos, kalvystės, stiklo, akmens skulptūros, rankdarbiai. Dvaro pastatus supantis parkas yra vienas didžiausių Lietuvoje – 21 ha. Apsiniaukusi diena ir dulkiantis rudeninis lietus neleido apžiūrėti parke augančių išskirtinių medžių: platanalapių ir sidabrinių klevų, raudonųjų ąžuolų, baltųjų ir balzaminių tuopų, europinių ir Sukačiovo maumedžių, karpotųjų ir plaukuotųjų beržų bei daugelio kitų.
Zypliai – zanavykų kraštas. Susipažinti su zanavykų virtuve priėmė Zyplių dvaro virtuvėje įkurtas restoranas „Kuchmistrai“. Edukacinė programa „Zanavykų ragaučius“ atskleidė, kuo savo svečius vaišino XIX–XX a.
dvaruose kuchmistrai (virtuvės šefai). Skanu, gardu, sotu ir išsamiai ponios gaspadinės ir jos mergučės vietine šnekta pristatyta kulinarinė edukacija pamalonino kiekvieno skrandį ir sielą.
Kelionė tęsėsi. Šis kraštas garsus Sudargo piliakalniais prie Nemuno. Čia stūkso 5 piliakalnių kompleksas: Balnakalnis, Žydkapiai, Bevardis, Pilaitė ir Vorpilis. Nuo Vorpilio piliakalnio atsiveria nepakartojama panorama su melsva Nemuno juosta. Sudargo piliakalnių šlaitai iškilę net iki 40 metrų, tad užkopti sunkoka, bet ištvermingiausieji liko patenkinti atsivėrusiais vaizdais. Ši išvyka – tai džiaugsmas nuostabia gamta, įspūdžiai ir gera nuotaika.
Janina Vaivadienė, kabineto lankytoja

Komentarų nėra