„Dainuokim, aukštaičiai, dainuokim, žemaičiai“ jau įvyko

Siųsti Versija spausdinimui

Šiuo sudėtingu laikotarpiu, kai dienos neretai niūrios, lietingos, pilnos įtampos nesusirgti, baimės susirgti pačiam ar artimiesiems, praskaidrinti dienos ir atgaivinti širdis norgėliškiai ir jų svečiai rinkosi į tradicinę respublikinę kapelų šventę „Dainuokim, aukštaičiai, dainuokim, žemaičiai“. Šią šventę trečią kartą surengė Norgėlų kaimo bendruomenė.
Renginį pradėjo Norgėlų kaimo bendruomenės pirmininkas, rajono Tarybos narys Antanas Kilčauskas. Šventės vedėjas Edgaras Juška pristatė atvykusius svečius ir rėmėjus. Atvyko Savivaldybės meras Andrius Bautronis, VVG „Raseinių kraštas“ bendrijos pirmininkė Irena Dapkuvienė, Raseinių seniūnijos seniūnas Rolandas Klusas, policijos komisariato tyrėja Giedrė Deveikienė, Kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkas Jonas Vazgys. Tarp svečių buvo kaimų bendruomenių pirmininkai iš Raseinių seniūnijos Gražina Andraitienė su Mirklių kaime išaugintomis gėrybėmis ir Genovatė Kveselienė iš Gruzdiškės. Sveikinimo žodžius tarė ir kitų rajono bendruomenių atstovai: Betygalos – Gema Račienė, Didžiulių – Diana Kaupaitienė, norgėliškis Vincas Blinstrubas ir kt.
Renginį organizavo Norgėlų kaimo bendruomenė, vadovaujama A. Kilčausko, ir Raseinių rajono kultūros centras, vadovaujamas Ingos Šatkauskienės. Rėmėjai – LR žemės ūkio ministerija, Raseinių seniūnija, uždarosios akcinės bendrovės ir jų vadovai: „Danspin“ – Rosvaldas Kunickas, „Litspin“ – Kęstutis Žilinskas, „Raivila“ – Raimundas Lapkauskas, „Izora“ – Edmundas Čėsna, „Sparkus“ – Erika Matelienė, „Girojus“ – Remigijus Tamošaitis, „Prabauda“ – Liudvikas Būzius, „Viduklės briketai“ – Kostas Žagužauskas, „Virgmila“ – Virginijus Milašauskas, akcinės bendrovės „Kauno grūdai“ Raseinių filialas, verslininkas Donatas Burneika, parduotuvės „Aibė“ Norgėluose savininkas Aldevinas Siriūnaitis, ūkininkai Gintautas Lukoševičius ir Antanas Račas, individualios įmonės „Vasiukai“ savininkas norgėliškis Giedrius Rudžianskas. Vedėjas E. Juška paskelbė, kad šventės globėja yra rajono Savivaldybė, o informacinis rėmėjas – laikraštis „Alio, Raseiniai“.
Prasidėjus kapelų pasirodymams garsai sklido toli… Šventę pradėjo šeimininkai, Norgėlų kaimo kapela, skambėjo daug kūrybingų ir įdomių pasirodymų. Ši kapela Norgėlus garsina ir rajono kaimo bendruomenėse, ir respublikiniuose renginiuose, šįmet jau keletą kartų pabuvojo savo ir kaimyninių rajonų šventėse. Susirinkusiuosius linksmino meno kolektyvas iš Butkiškės, jis yra labai populiarus pastaruoju metu įvairaus lygio šventėse. Kapelos atstovė Norgėlų kaimo žmonėms ir jos pirmininkui įteikė duonos kepalą, dovaną palydėjo daina apie duonos riekę. Šventėje taip pat pasirodė smagios dainos puoselėtojas iš Tauragės rajono „Kamanos“ ansamblis, išmaišęs ir aplankęs daugybę Lietuvos kampelių, kapela iš Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos, iškovojusi aukščiausią Lietuvos mėgėjų apdovanojimą „Aukso paukštė“, scenoje pasižymėjo ne tik skambiomis melodijomis ir dainomis, bet ir gera energija, impulsyvumu. Kapela „Apynėlis“, atvykusi į mūsų kaimo šventę iš Aukštaitijos – Pasvalio rajono Mikoliškio, tikra didelė šeima, jaučianti malonumą muzikuoti bendrystėje. Lakštingalos balsą turinti kolektyvo vadovė Rasa Andžiuvienė gali pasigirti aukštais pasiekimais ir didele patirtimi koncertuojant Latvijos, Estijos ir Lietuvos žmonėms. Šis kolektyvas klausytojams dovanojo įvairiaspalvę dainų ir melodijų puokštę.
Tarp kapelų pasirodymų šoko rajono Kultūros centro Norgėluose šokių kolektyvas „Šypsena“, šokėjos žiūrovus pakerėjo savo nuoširdumu, šypsenomis. Norgėlų kaimo šventę papuošė „Žemaitukų“ atliekami muzikiniai kūriniai, jie sutelkė dalyvius, stebino žemaitiška šneka, demonstravo judrumą ir pasitikėjimą savimi, suteikė visiems vilties ir jėgų, priminė senąsias tradicijas.
Iš vedėjo lūpų nuskambėjo, kad liaudies kultūra – tai kaimynavimasis, taikus sugyvenimas ir nuolatinis bendravimas su kaimynais. Tradicijų puoselėjimas buvo ir tebėra perdavimas vienos kartos kitai anksčiau gyvenusių kartų patirtis. Juk negalime griauti papročių, todėl šioje šventėje buvo organizuojama ir edukacinė programa „Bėk, žirgeli, bėk greičiau“. Kas suskaičiuos, kiek darbo ir idėjų įdėjo bendruomenės narys Remigijus Vaivada, kaimynai iš Šarkių kaimo Edmundas Veverskis ir Zenonas Lauraitis saugodami mūsų senąsias kaimo tradicijas, išlaikydami žirgus ir išpuošdami karietas. Primindami tėvų ir senelių tradicijas kaustyti žirgai su karietomis be perstojo po Norgėlus vėžino vaikus, jaunimą ir pagyvenusius.
Betygalos kaimo bendruomenė prekiavo iš Betygalos piliakalnių ir Dubysos lankų surinktomis natūraliomis arbatžolėmis, patarė, kaip ir kada jas rinkti. Buvo galima įsigyti knygelių apie Betygalos ir Ariogalos kraštą, edukacinių molio dirbinių. Mažoji turgaus bendrija mažiesiems buvo atvežusi elektromobilius, kukurūzų, šerbeto, saldžios vatos ir kt. skanėstų. Vaikai mėgavosi batuto paslaugomis, kavos mėgėjus kvietė užeiti viešnia iš Ariogalos. Lietuvišku medumi prekiavo patyręs bitininkas ir bendruomenės narys Steponas Sutkevičius, taip pat padedantis puoselėti senąsias lietuviškas tradicijas. O pagrindinė norgėliškių ir jų svečių maitintoja buvo Lina Kuzmarskienė iš Sujainių bendruomenės. Jos kavinėje-bare buvo galima pavalgyti, alaus mėgėjams ir bokalą išlenkti.
Sutikta ir mane užkalbinusi Danutė pasakė: „Susirinko tarsi visos Prabaudos ir viso svieto lakštingalos. Tegul muzikantai groja už širdies griebiančius valsus ir polkas, o norgėliškių šokėjos ir toliau kviečia: „Onute, einam su manim pašokti“. Mes su malonumu klausysime, šoksime ir klajosime prabėgusios jaunystės takais.“ Štai toks gražus įvertinimas visų kolektyvų, dalyvavusių mūsų šventėje „Dainuokim, aukštaičiai, dainuokim, žemaičiai“. Juk muzikuojančio žmogaus ir jo besiklausančio širdis visada jaučia pakylėjimą ir pasididžiavimą.
Vakarui besibaigiant kapeloms dėkojo renginio šeimininkas, Norgėlų kaimo bendruomenės pirmininkas A. Kilčauskas. Kapelų vadovai, kapelos ir Norgėlų šokių kolektyvas „Šypsena“ buvo apdovanoti padėkos raštais ir dovanėlėmis. Aukštai kabančios, bet jau rudenėjančios saulės atokaitoje nuskambėjus renginio finalinei dainai „Už Raseinių, ant Dubysos…“ dar ilgai Prabaudos toliais skambės skrydžiui sparnus įgavusios šalies kapelų melodijos ir šokių ritmai. Šokit, grokit ir niekados nesustokit!
Stanislava Neverdauskienė,
Norgėlų kaimo bendruomenės tarybos narė

Komentarų nėra