2011 metų pavasaris darže

Siųsti Versija spausdinimui

dr. Juozas JURKŠAITIS

Mieli daržininkai!
Kai saulutė vis kyla aukštyn, o vėjelis vis švelniau glosto skruostus, suvirpa ir daržininko širdis. Tuoj tuoj prasidės pavasario darbymetis. Dauguma mūsų jau surikiavo šeimos daržo lysveles, sumąstė, kur ir kokią daržovę sės, įsivaizduoja, kaip gražiai ji derės…
Sėklų ir jų veislių aplinkui gausybė. Taigi nelengva išsirinkti, kuri iš jų derlingiausia, skaniausia ar įdomiausia. Todėl ir norime nors retkarčiais su jumis susitikti „Alio,
Raseinių“ puslapiuose, patarti, kaip palengvinti šeimos darbų rūpestėlius.
Stengsimės supažindinti su naujovėmis ir atsakyti į dažnus jūsų klausimus. Pakalbėsime ir apie tai, kad sėklų prekyba per daug skuba pelningiausiu taku – blizgančiuose
paketėliuose kasmet sėklų vis mažėja…
Norime, kad daržininkai geriau susiorientuotų daržovių veislių gausybėje. Tada nereikės daug laiko gaišti parduotuvėje. Žinios padės sutaupyti ir pinigų, nes neprisipirksite per daug ar nereikalingų sėklų. Tai tokie mūsų tikslai!Mieli daržininkai, Jums linkime gražaus ir šilto pavasario. O vasarą, kai reikės, kad saulutė šviestų,
kai reikės, kad lietutis palytų. Tad rudenį Jums beliktų tik gausų derlių į aruodą sutemti…

Pamąstymai apie sėklų kainas…
Bendraudamas su daržininkais sulaukiu gana daug klausimų. Vienas jų, kaip vertinti didžiuosiuose prekybos centruose pasirodžiusias palyginti pigias sėklas. Vienur po
0,99 Lt už paketėlį, o akcijos metu – net 0,49 Lt. Ar geros šios sėklos, kodėl tokie kainų skirtumai, palyginus su kitų firmų?
Ką turėtų žinoti daržininkai, pirkdami sėklas tiek vienose, tiek kitose prekybos vietose – prekybos centruose, specializuotose parduotuvėse, turgavietėse? Taigi, sėklų
vertę lemia daug priežasčių, kurių svarbiausios – veislė ir jos tinkamumas mūsų sąlygoms, sėklų kiekis ir jų kokybė, informacija apie veislę, įpakavimas. Sėklų kiekis
bene daugiausiai turėtų nulemti paketėlio kainą. Pasvarstykime…
Antai, tenka matyti agurkų sėklas, sufasuotas po 0,5-1 g, morkas – po 2-3 g, burokėlius – po 5 g, žirnius – po 10-15 g. Tai lyg popieriaus pardavinėjimas… Taigi, tokių kiekių burokėlių ar žirnių užteks vos kelioms eilutėms, o lietuviai šias daržoves mėgsta, sėja jų daug ir lysvę užsėti brangiai kainuos. Mūsų prekyboje agurkai fasuojami po 2 gramus, morkos – po 5 g, burokėliai – po 20 g, žirniai – 40 g. Taigi, išmokime žiūrėti, kiek sėklų pakelyje, tai parašyta kitoje pusėje. Miesto gyventojui, turinčiam vieną ar kitą lysvelę, visiškai pakanka ir mažesnių sėklų kiekių. Kaimo gyventojui ar gausesnės šeimos didesniam daržui, perkant sėklas, reikia skaičiuoti.
Beja, įdomus atvejis, kai akcijos metu kaina mažinama nuo 1,29 Lt iki 0,49 Lt, arba 2,6 karto! Gal kartais duonai, sviestui ar sūriui ko nors panašaus sulauksime…
Lieka kartėlis ir tiems, kurie buvo rūpestingi ir sėklą pirko anksčiau ir kur kas brangiau, kai dabar galima nusipirkti keliskart pigiau. Aš manau, kad esant tokiam mažam
fasavimui, akcijinė kaina yra visai pagrįsta, malonu būtų, kad ji išliktų visą sezoną…
Įdomu ir tai, jog kai kurių firmų prekei daigumo galiojimo metai dedami net 5 metus į priekį. Matome sėklų paketėlių, kur užrašyta, kad galioja iki 2015 metų! Ogi daugumos gėlių, ypač populiariųjų ratilių, dalis daržovių sėklų – krapų, salierų, petražolių, pastarnokų ar morkų daigumas išsilaiko vos 1-2 metus. Pirkėjas, patikėjęs užrašu, nusipirkęs per daug sėklų akcijos metu ir jas pasilikęs ateinantiems metams, daigelių gali nebesulaukti… Mes galiojimo datas rašome tik metus į priekį, taip apsidraudžiame, kad nedaigių sėklų neatsirastų ant prekystalio.
Reikia džiaugtis, kad yra konkurencija rinkoje. Išlošia pirkėjas, jis turi pasirinkimo laisvę. Antra, konkurencija priverčia ir firmas pasitempti, ieškoti naujų veislių, taikyti naujesnes prekybos formas.

Kai svogūnų sėjinukai būna brangūs

Brangoki šįmet svogūnų sėjinukai, o ir daržininkai neskubėjo jų pirkti. Kodėl brangoki? Kaip žinome, pagrindinė kokybiškų svogūnėlių augintoja yra Olandija. Bet jos didelę dalį išaugintos produkcijos šįmet perpirko kur kas didesnė ir turtingesnė šalis – Rusija. Todėl neatsitiktinai daugelyje prekybos centrų, o ir turgavietėse vyravo trečia stambumų frakcija 21-24 mm, net ir didesni, kurie paprastai skiriami laiškų auginimui. Tikintis iš jų išauginti svogūnų ropeles, didelė dalis jų sužysta ir maistui mažiau tinka.
Kodėl neskubėjome pirkti sėjinukų? Anksčiau, kai atšildavo orai, didelis svogūnėlių kiekis pasiekdavo mus iš Lenkijos. Deja, ten, tuose regionuose, kur auginami sėjinukai, žalos padarė potvynis. Dar šiek tiek tų lenkiškų sėjinukų ir atvežama, bet jie gana stamboki ir parduodami aukštomis kainomis. Taigi, kaip dažnai pasitaikydavo, labai pigių, vos po kelis litus už kilogramą perkamų svogūnėlių šįmet, matyt, nesulauksime…
Beje, svogūnų sėjinukai tiek tiekėjams, tiek pardavėjams sunkiausiai prognozuojama prekė. Todėl daugelis mūsų šalyje net atsisakė imti šio verslo rūpesčių. O reikia prieš metus sudaryti sutartis su išankstiniais finansiniais įsipareigojimais.
Tai kodėl nepabandžius svogūnų ropučių išsiauginti iš sėklų. Reikia paskubėti juos pasėti į nepiktžolėtą dirvą, nes svogūnus ravėti sunku. Juk taip svogūnus dideliuose plotuose augina mūsų ūkininkai. 10 m2 lysvei sėklų reikia tik 6-8 gramų. Beje, iš sėklų išauginti svogūnai per žiemą laikosi geriau nei iš sėjinukų.
Svogūnų šeima – ne vien ropiniai svogūnai. Antai, laiškiniai svogūnai – palyginti nauja, švelnaus skonio ir malonaus aromato daržovė. Užauga per 60 dienų po sudygimo. Tinka vartoti nuo vidurvasario iki vėlyvo rudens. Nupjauti greitai atželia. Laiškiniai svogūnai beveik neserga dažna svogūnų liga – miltlige. Taigi, laiškinių svogūnų verta pasėti šalia kitų salotinių daržovių – iškart visas salotų kompleksas greta!
Kita mūsų daugiau mėgstama daržovė – žieminiai svogūnai. Kaip žinome, ropelių jie neišaugina, valgomi tik laiškai. Per vasarą galima nupjauti net tris laiškų derlius. Žieminiai svogūnai labai atsparūs šalčiams, net atšiauriausias žiemas iškenčia. Šioje daržovėje vitamino C yra dvigubai, A – pusantro karto daugiau, negu ropinių svogūnų laiškuose.

Komentarų nėra