3 milijonai. Lietuvoje ar pasaulyje?

Siųsti Versija spausdinimui

Nijolė PETROŠIŪTĖ

Pastaruoju metu mūsų šalį purto susiskaičiavimo vajus. Kiek mūsų beliko Lietuvoje? Ar nereikės Marijonui Mikutavičiui perrašyti dainos, jei paaiškės, kad nebėra mūsų trijų milijonų? Pats kūrėjas tokio darbo kratosi: jei lietuvių sumažėjo Lietuvoje, jų padaugėjo pasaulyje. Lietuvis ir Afrikoje lietuvis…

Nykstame akyse

Iki šių metų sausio 1-os dienos, Statistikos departamento duomenimis, Raseinių rajone buvo 39 476 gyventojai, pačiuose Raseiniuose – 11 644. Kiek šie skaičiai yra tikslūs, niekas garantuoti nedrįstų, bet visi vienu balsu sako, kad nykstame tiesiog akyse.
Šiluvos seniūnijoje dar 2005 m. buvo 3035 gyventojai, šiandien jų beliko tik 2771. Per praeitus metus šioje seniūnijoje gimė 12, mirė… 39. (2009 m. gimė 22, mirė 46; 2008 m. gimė 19, mirė 40; 2007 m. gimė 23, mirė 54; 2006 m. gimė 27, mirė 53 ir t. t.)
Betygalos seniūnijoje 2005 m. gyveno 2716 žmonių, dabar – tik 2360. Ir čia mirtys ženkliai ima viršų. Išlydėjimo varpai praeitais metais čia skambėjo 40 kartų (2009 m. gimė 8, mirė 39; 2008 m. gimė 25, mirė 31, 2007 m. gimė 17, mirė 53; 2006 m. gimė 20, mirė 43 ir t. t.)
Paliepių seniūnijoje iš 2550 gyventojų 2005 m. beliko 2112. (2009 m. gimė 19, mirė 60; 2008 m. gimė 19, mirė 80; 2007 m. gimė 10, mirė 67; 2006 m. gimė 10, mirė 57 ir t.t.)
Girkalnio seniūnija beturi 1956 gyventojus (2009 m. gimė 15, mirė 27; 2008 m. gimė 14, mirė 37; 2007 m. gimė 12, mirė 26; 2006 m. gimė 10, mirė 28 ir t. t.)
Pagojukų seniūnijoje šiuos metus pasitiko 1693 gyventojai, kai tuo tarpu 2005 m. jų būta 1907. (2009 m. čia gimė 15, mirė 16; 2008 m. gimė 16, mirė 22; 2007 m. gimė 14, mirė 35; 2006 m. gimė 23, mirė 33 ir t. t.)
Nemakščių seniūnijoje šių metų pradžioje buvo 2102 gyventojai. Vėlgi ko ne 300 mažiau nei 2005 m. (2009 m. gimė 16, mirė 38; 2008 m. gimė 13, mirė 34; 2007 m. gimė 11, mirė 36; 2006 m. gimė 14, mirė 46 ir t. t.) Ir t. t., ir t. t. Kiekvienoje seniūnijoje mirtys ženkliai lenkia gimimų skaičių.

Emigracija nesiliauja

Ko gero mūsų rajone, kaip ir Lietuvoje, nebėra šeimos, kurios nepalietė emigracijos banga. „DnB Nord“ banko vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzikis pažymi, jog šiandien nereikia būti diplomuotu ekonomistu, kad suprastum, jog esant tokiems dideliems atlyginimų skirtumams, lietuviai ir toliau teps slides iš šalies. Savo šalies žmonės lengva širdimi tikriausiai nepalieka, bet vien įsivaizduojama tėvynės meile ilgai sotus nebūsi, žmonės šiandien yra priversti galvoti ir apie savo šeimą, savo vaikus. Tačiau emigraciją šiandien lemia ne tik ekonominės priežastys, bet ir moralinis, politinis klimatas valstybėje – socialinis neteisingumas, korupcija, dvejopi standartai valdžia pateptiesiems ir eiliniams piliečiams. O dar
keisčiau, kad valdžia, nesugebėjusi kovoti su emigracijos priežastimis ir padariniais, šiandien apie tai kal-ba ne kaip apie bėdą, tautos nelaimę, o apie neva privalumą ir net naudą valstybei, nors ir paprastam žmogui yra akivaizdu, jog mažės mokesčių mokėtojų, todėl neišvengiamai didės mokesčiai, o kai smaugs mokesčiai, žmonės dar sparčiau spruks iš šalies.

Ar besugrįš?

Darbo ir socialinių tyrimų instituto vadovas Boguslavas Gruževskis labai abejoja, ar išvykusieji besugrįš, ar grįžtamoji migracija atkurs kažkada buvusius gyventojų skaičius. „Sunku suvokti, kaip galima prarasti tiek gyventojų, nors nėra nei karo, nei maro. Reikia rimtai susimąstyti, kas vyksta, jei žmonės traukiasi, nors mūsų teritorija nėra kokia nors užteršta ar nesaugi. Ko gero pirmiausiai priežasčių reikėtų ieškoti mūsų socialinėje ir ekonominėje aplinkoje. Šalies valdžia turėtų atidžiai išnagrinėti, kas lemia žmonių nenorą gyventi Lietuvoje“, -  per televiziją kalbėjo B. Gruževskis. O ekonomistas Gitanas Nausėda įspėja: „Jeigu ir toliau tokiais tempais masiškai emigruos tautiečiai, Lietuvoje nebeliks lietuvių. Visame pasaulyje bus lietuvių, bet pačios Lietuvos nebeliks.“ Dar blogiau, jog iš Lietuvos išvažiuoja vis jaunesni ir darbingesni gyventojai, o Lietuvoje lieka tik pensininkai arba riboto darbingumo žmonės, todėl didėja santykis tarp dirbančių ir pašalpas gaunančių žmonių, kuris vėlgi skatina emigraciją.Ne vieną rašinį emigracijos temai paskyrė ir mūsų laikraštis, kalbinome išvykusiuosius ar ketinančius išvykti, tačiau ketinančiųjų sugrįžti kaip ir nesutikome. Ne todėl, kad žmonės nemylėtų savo šalies, tačiau, kad ir kaip absurdiškai beskambėtų, būtent svetimoje šalyje jie jaučiasi saugesni ir sotesni. Po pokalbių su emigrantais tampa aišku, jog su kiekvienais emigracijoje praleistais metais galimybės sugrįžti į savo šalį vis labiau tolsta, nes ten susikuriamas naujas gyvenimas, gimsta vaikai, jie pradeda lankyti tenykštes mokyklas, atsiranda kalbos barjerai ir t. t.

Išnykę ištisi kaimai

Pavarčius Raseinių rajono seniūnijų ataskaitas darosi akivaizdu, kad miršta ne tik žmonės, bet ir patys kaimai. Antai Betygalos seniūno ataskaitoje nurodoma, kad iš 77 seniūnijoje esančių kaimų 17 yra likę be gyventojų. Iš 77 Šiluvos seniūnijos kaimų jau tušti 8. Kalnujų seniūnijoje iš 25 kaimų tušti 8, Nemakščių seniūnijoje iš 64 kaimų be gyvybės liko 10 ir t. t.
Prieš Vosiliškio bendruomenės namus pūpso 15 akmenų su vietovardžiais. Tai – paminklas išnykusiems parapijos kaimams. Tai – buvusios bendruomenės sielos Valerijos Kelbauskienės sumanymas, kuri sugalvojo iš kiekvieno išnykusio kaimo pargabenti po akmenį, priklausomai nuo kaimo dydžio (didesnis kaimas, didesnis ir akmuo) ir pastatyti juos prieš bendruomenės namus. O tarp jų įkomponavo „lenciūgą“, prievartos ženklą. Juk nė vienas žmogus gera valia savo kaimo nepaliko, jie ašaromis springdami iš gimtų sodybų į
gyvenvietes kėlėsi. Taip į bendruomenę vėl sugrįžo Valatkaičiai ir Valatkaičiukai, Zembiškis ir Pakrūmiai, Užpelkiai ir du Budų kaimai, Dirvoniškis ir Martinaičiai, Aleknavičiai ir Budraičiai, Juodmedžiai ir Sausmiškis, Sakalai ir Dirgaičiai. Tautos nelaimei, simbolinis akmenų kaimas kasmet vis didėja. Vosiliškio kaimo bendruomenės iniciatyva jau pasekė ir kitų kaimų bendruomenės, įamžinančios savo išnykusius kaimus.

Kiek mūsų iš tikrųjų?

Pagal Statistikos departamento paskelbtus surašymo duomenis, Lietuvoje šiuo metu gyvena 3 mln. 53,8 tūkst. žmonių. Tai yra 430 tūkst. mažiau nei prieš dešimt metų.Tačiau kažin kiek galima tikėti šiais duomenimis, nes jie gerokai skiriasi nuo prieš savaitę skelbtų duomenų, ir tas skirtumas yra daugiau kaip 300 tūkstančių. „Kur ir kaip statistikai taip greitai sugebėjo rasti tiek žmonių?“ – tai klausimas, kuris kankina dažną tautietį. Ir baiminamasi, ar tikslinant duomenis nepaaiškės, kad realūs skaičiai yra gerokai mažesni, negu norėtų šalies valdžia? Beje, surašymo rezultatai skiriasi ir nuo kovo 1 dienos Gyventojų registro duomenų, pagal kuriuos šalyje gyvena 3,23 mln. gyventojų. Tad kuriais duomenimis nuo šiol tikėti valdžiai, tvarkančiai valstybės pinigus, planuojančiai rinkimus, socialinę ir ekonominę politiką? Yra nemažai manančiųjų, jog per savaitę staigiai atsiradusius 300 tūkstančius gyventojų galėjo „padaryti“ ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžiai: „Negąsdinkite nei savęs, nei kitų. Pirmiausiai, kiek žinau, mes dar tiksliai nežinome duomenų. Labai tikiuosi, kad dar mūsų daugiau nei 3 mln.“ Tad negi nuvilsi Prezidentės lūkesčius? O gal sakykime: „Tenueinie tie žodžiai iš Prezidentės lūpų tiesiai Ponui Dievui į ausį.“ Tik kodėl aš tuo vis tiek netikiu?

Kam reikalingas surašymas?

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas, premjero įsteigtos Valstybės pažangos tarybos narys Raimondas Kuodis visuotinį gyventojų surašymą laiko archajišku dalyku: „Tie skaičių skirtumai ir neaiškumai, žinoma, keistokas dalykas. Pirmiausiai dėl to, kad sužinotum, ar žmogus realiai gyvena, dirba, moka mokesčius, naudojasi bankų sąskaitomis
ir įvairiomis kortelėmis, šiais laikais nereikia tiek daug vargti. Tie trys milijonai – tik simbolinė riba, ir tai negali paslėpti pagrindinės mūsų šalies gyvenimo krypties ir tendencijos – žmonės stengiasi palikti Lietuvą, bėga iš jos, nenori joje gyventi. Tai, mano tvirtu įsitikinimu, yra Lietuvos tragedija Nr.1.“ O iš statistikos nėra ko pernelyg ir tikėtis, nes ji, kaip sako mūsų aštrialiežuviai, yra tik viena melo rūšių.

Komentarų nėra