Dubysos regioninio parko lankytojų centro ekspozicija

Siųsti Versija spausdinimui

Dubysos regioninio parko lankytojų centre ką tik įrengta nauja, originali ir moderni ekspozicija, pristatanti šio parko gamtos unikalumą bei vertybes. Pagrindinė ekspozicijos tema – „Apdainuotoji Dubysa“.
Maironio eilės „kaip puikūs slėniai sraunios Dubysos“ padiktavo idėją – paversti ekspoziciją milžinišku upės slėniu su žydinčiomis pievomis, skrajojančiais drugiais, nešančiais eiles ant sparnų, vingiuojančia Dubysos upe.
Ekspozicija įrengta pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“, finansuojamą Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projekto iniciatorius – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, partneris – Dubysos regioninio parko direkcija, rangovas – UAB „Baldų sistemos“.
Dubysos regioninio parko ekspozicijos ašis – žemėlapis su išryškinta Dubysos upe. Dubysos slėnio amžius matuojamas tūkstančiais metų – nuo paskutiniojo ledynmečio ledyno pakraščio pasitraukimo iš Lietuvos. Ekspozicijoje supažindinama su Dubysos slėnio sandara, jo formavimusi – iškyla tūriniai maketai: slėnio atkarpos su upe, salpinėmis pievomis. Visa tai reikia atrasti, ištraukti, sudėti iš atskirų dalių.
Virš Dubysos upės „pastatytas“ Lyduvėnų geležinkelio tilto maketas, kurį galima išardyti, surinkti, stende sužinoti jo istoriją. Aplinkui – žydinčios pievos. Jose dėstomos įvairios temos: akcentuojama parko išskirtinė vertė, aprašomi slėniai, supažindinama su raguvomis, šaltiniais, tufų atsiradimu.
„Pievose“ integruota dėlionė apie pievų tipus, retuosius augalus. Gencijoninis melsvys pasakoja apie unikalų savo gyvenimo kelionę – nuo kiaušinėlio iki drugio. Šalia – daugybė drugelių, juos reikia atpažinti, rasti jiems vietą. Pateikta vertinga informacija apie drugelio vystymosi ciklą. „Žolėje“ apstu žaidimų apie vaistinius augalus, čia sužinosite, kokia spalva dažo augalai, pasiklausysite pievos gyventojų skleidžiamų garsų.
Gyvenimas verda ir Dubysos upėje. Stende reikia išsiaiškinti, kokie upės gyventojų vardai, kur jie gyvena, kuo naudingi upei. Lankytojus turėtų sudominti žaidimas „Lašišos kelionė į nerštavietę“.
Ekspozicijoje dėmesys skiriamas ne tik gamtai, bet ir kultūros paveldui. Per žaidimus, kryžiažodžius lankytojas sužino aplinkinių miestelių istoriją, piliakalnių legendas. Ypatingas dėmesys skiriamas Maironiui, apdainavusiam šį kraštą.
Ekspozicija pritaikyta ne tik individualiam lankytojui, bet ir grupėms, neįgaliems žmonėms, čia vyks edukaciniai užsiėmimai.
Kai baigsis karantinas, Dubysos regioninio parko lankytojų centro ekspoziciją bus galima aplankyti Kaulakiuose (Dubysos g. 2A, Kaulakių k., Raseinių r. sav.).
Dubysos regioninio parko direkcijos
informacija

Komentarų nėra