91 130 žodžių apie Ugionius

Siųsti Versija spausdinimui

Jonas Brigys,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio
viešosios bibliotekos bibliotekininkas
„Šiemet sukanka 430 metų, kai 1592 m. pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Ugionių vardas“, – taip savo naują knygą pradeda kraštotyrininkė, muziejininkė, daugelio knygų autorė, Raseinių garbės pilietė Marijona Birutė Navakauskienė. Skaitytojus ji pradžiugino nauja knyga – šįkart apie Ugionius ir jų apylinkes.
Medžiaga knygai pradėta rinkti dar 1970 m., taigi laiko ir jėgų įdėta daug. Kaip rašo pati autorė: „Likimas man padovanojo galimybę daugiau kaip prieš 50 metų atvykti į Betygalą. Turėjau laimę iš arti pažinti Ugionius, bendrauti su juose gyvenančiais žmonėmis ne tik ekspedicijų metu, bet ir privačiai. <...> Per tą pusšimtį metų susikaupė daug užrašytų legendų, pasakojimų, prisiminimų, vietovardžių, archeologinių radinių.“
Be pačių Ugionių, knygoje plačiai aprašyta 12 kaimų ir jų apylinkės. Daugumos kaimų aprašymas susideda iš dviejų skyrelių – žmonių prisiminimų ir kaimo vietovardžių apibūdinimų. Norintiems pažinti vieno ar kito kaimo apylinkes tai tikras lobynas. Antai Smulkiškės kaimo apylinkėse knygos autorė rado net 129 vietovardžius, tarp jų išskirtina Amžinoji versmė arba Amžinasis šaltinis (atrodo, kad jis dar vadinamas Jaunystės šaltiniu). Taigi jei jums rūpi kaip nesenti, susigrąžinti prabėgusią jaunystę, tiesiausias kelias į tikslą – jos ieškoti Smulkiškės kaime.
Aišku, didžiausias dėmesys knygoje skiriamas Ugioniams – išskirtos rubrikos apie Ugionių kapines (aprašyti iki 1914 m. pastatyti paminklai), kaimo vietovardžius, pateikti žmonių pasakojimai apie Ugionių bažnyčią ir kaimą, tikrai daugelį sudomins parapijos ir bažnyčios kronika. Norintys dar giliau pasinerti į istorijos gelmes, be abejo, nepraleis pro akis 1934 m.
sudaryto Ugionių bažnyčios inventoriaus. Na, o kam pritrūks tekste esančios informacijos, galės akis paganyti daugybėje knygoje publikuojamų nuotraukų. Čia reikėtų paaiškinti, kodėl pasirinkome būtent tokį straipsnelio pavadinimą – jei neskaičiuoti nuotraukų aprašymų, knygos tekstas susideda iš 91 130 žodžių apie Ugionius ir jų apylinkes.
Kaip sako autorė, knygoje ji pabandė sudėlioti kaimų istorijos vitražą, versti istorijos puslapius, remiantis ne tik dokumentais, bet ir žvelgiant ten gyvenusių žmonių akimis. Daugelio pasakotojų jau nėra tarp mūsų, bet liko užrašytos jų istorijos. Jos užrašytos, sugulė į knygos puslapius. Atėjo „derliaus nuėmimo“ metas – knyga atiduodama į skaitytojų rankas.
Visus neabejingus Ugioniams, aplinkiniams kaimams, jų istorijai, norinčius pažinti to krašto žmonių godas rugsėjo 23 d.
14 val. kviečiame į Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje vyksiančias M. B. Navakauskienės knygos „Kelionė aplink Ugionius“ sutiktuves.

Komentarų nėra