A. ir M. Martinaičių kūrybos dienos

[1]Rugsėjo 3 ir 4 dienomis Raseiniuose ir Kalnujuose galėsime susipažinti su dviejų žymiausių mūsų krašto autorių kūryba. Šviesios atminties poetas Marcelijus Martinaitis ir jo brolis kompozitorius Algirdas Martinaitis gerai žinomi Lietuvoje ir užsienyje, jų kūryba patenka į šiuolaikinio Lietuvos meno aukso fondą.
Rugsėjo 3 d. 19 val. Raseinių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje nuskambės koncertas, skirtas A. Martinaičio 70-ies metų jubiliejui. Kompozitoriaus kūrinių programą atliks Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Barkauskas), Asta Krikščiūnaitė (sopranas) ir Daumantas Slipkus (fortepijonas).
„Tikras romantinio kūrėjo tipas iš prigimties“ – taip kartais pavadinamas kompozitorius
A. Martinaitis. Šio kompozitoriaus provokatyvi kūryba – tai ištisas lietuviškos šiuolaikinės muzikos puslapis, atsiveriantis ne tik neoromantinėmis nuotaikomis, gamtiškosiomis inspiracijomis, bet ir dialogais su praeities autorių kūryba ar ironiškais pamąstymais apie tai, kuo gyvename šiandien.
Koncerte skambės Oskaro Milašiaus tekstų inspiruotas kūrinys „Artizarra“ klavesinui ir styginiams, „Tolimosios daina“ sopranui, fortepijonui ir styginiams pagal O. Milašiaus tekstą. A. Martinaičio „Rojaus paukščiai“, pirmąkart suskambę 1981 m.,
intriguoja sąsajomis su indų ragos tradicija. Vakaro kulminacija – naujo A. Martinaičio kūrinio „Valse triste“ pagal O. Milašiaus žodžius premjera. O „Serenada panelei Europai“ – kūrinys, kuriame nestokojama užuominų į skirtingų Europos autorių muziką.
Rugsėjo 4 d. 21 val. Kalnujų bažnyčios griuvėsiuose – premjera, projekto metu gimęs performansas „Odė Kukučio prisikėlimui“. Spalvingame renginyje Kalnujų bažnyčios griuvėsiuose skambės A. Martinaičio muzika ir dainos pagal M. Martinaičio poeziją. Atlikėjai – Šeiko šokio teatro šokėjai (choreografija Vilmos Pitrinaitės), VU merginų vokalinis ansamblis „Veni Gaudere“ (vadovė Adelė Mikalkėnienė), saksofonininkas Kazimieras Jušinskas. Pasirodyme Kalnujuose pirmą kartą nuskambės naujo A. Martinaičio kūrinio, sukurto specialiai performansui „Odė Kukučio prisikėlimui“, premjera.
Renginiuose Raseiniuose ir Kalnujuose planuoja dalyvauti ir kompozitorius A. Martinaitis.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Arūnas Kazlauskas,
Raseinių rajono kultūros centro
projektų vadovas