A. Nikžentaitienė: „Svarbiausia, kad renginys paliestų žmogų“
Lapkričio 18 d. 18.00 val. Raseinių atviro jaunimo centre jau 11-ąjį kartą vyks respublikinis romansų vakaras „Pasakyk, ko lapai krinta“. Šiemet renginys jaukiam vakarui suburs ne tik Raseinių, bet ir kitų miestų atlikėjus. Jame pasirodys Šakių kultūros centro folkloro ansamblio „Šakija“ romansų grupė (vadovė Virginija Snūdaitienė), Kauno Šilainių bendruomenės centro retro grupė „Randevu“ (vadovė Jūratė Svidinskienė), Kelmės kultūros centro romansų grupė „Intriga“ (vadovė Angelė Jovaišaitė) ir Raseinių rajono kultūros centro folkloro ansamblis „Degule“ (vadovė Asta Nikžentaitienė).
Kasmet rengiami romansų vakarai suburia bendraminčius pasiklausyti romantiškų dainų, pašokti ir pabendrauti vieniems su kitais. Pakalbinta romansų vakaro iniciatorė ir folkloro ansamblio „Degule“ vadovė A. Nikžentaitienė pasidalino patirtimi organizuojant tokius renginius ir kas skatina ją kiekvienais metais kviesti žiūrovus atvykti.
– Kaip kilo idėja organizuoti romansų vakarus?
– Tai yra folkloro dalis. Po pokario žmonės siekė linksmesnio, geresnio gyvenimo, atsirado išgyvenimo problema. Atėjo metas, kai pradėjome atrasti šią folkloro rūšį – romansus, jie vyresnės kartos žmonėms labai patinka. Salės būna pilnos ir mes kiekvienais metais dainuojame naują dainą. Vieni tokiems romansų renginiams duoda vieną pavadinimą, bet mes kiekvienais metais imame dainą, kurią visi pabaigoje dainuojame ir pagal ją pavadiname tų metų renginį. Šiemet tai bus daina „Pasakyk, ko lapai krinta“.
– Kas svarbiausia organizuojant tokio pobūdžio renginį?
– Mūsų kolektyvui jau 25-eri metai, per tiek laiko suradome daug draugų, bendraminčių. Vieni su kitais bendraujame, mokomės ir iš klaidų, ir iš gerų pasiekimų. Mums patiems smagu dalyvauti ir dainuoti kitiems, išvažiuoti kur nors, bet svarbiausia, kad žiūrovams tai būtų reikalinga. Atėję žmonės ir parauda, ir padainuoja, nes čia viskas gyva. Kai kurie pasidaro įrašus, nes nori skambėti gražiau, nei yra iš tikrųjų. Mes dainuojame gyvai, groja gyva muzika ir darome, kaip išeina – čia ir dabar.
– Renginys vyks jau net 11-ąjį kartą. Ar į jį grįžta tie patys veidai, o gal žiūrovų gretos kiekvienais metais vis didesnės?
– Yra nuolatinių žiūrovų, mūsų gerbėjų, bet atvyksta žmonių ir iš kitų rajonų. Atvažiuoja iš Ariogalos, Kelmės, Šiluvos, Viduklės. Patys renginio dalyviai pasidalina informacija su giminaičiais, draugais, kad vyksta toks vakaras. Kiekvienais metais programą vis keičiame, todėl žiūrovų netrūksta. Praėjusiais metais turėjome renginį Ariogaloje po COVID epidemijos, bet salė buvo vis tiek pilna. Kam reikia, tas sužino ir randa laiko bei noro pas mus atvykti.
– Kaip atrodė pirmasis romansų vakaras? Ar jis buvo sėkmingas?
– Pirmasis romansų vakaras vyko senovinėje salėje ir buvo sujungtas su Ariogalos šokių kolektyvo programa. Tada dalyvių buvo labai nedaug. Kadangi ne visi žmonės mėgsta folklorą, pusė koncerto buvo folkoro, dalyvavo mokinių folklorinis ansamblis. Antroje koncerto dalyje buvo romansai. Patys darėme scenografiją, naudojome tai, ką turėjome ir sugalvojome. Mums patiems buvo smagu, nes skambėjo jaunystės dainos. Prieš renginį buvome išsigandusios, nežinojome, ar žiūrovai priims, kaip jiems atrodysime iš šalies. Stengėmės išrinkti naujas dainas, neatsibodusias, kad būtų mums pačioms gražu ir žiūrovams patiktų. Salėje buvo 500 vietų, jas visas žiūrovai užėmė – net balkonas buvo pilnas. Negalėjome patikėti ir labai džiaugėmės.
– Kas skatina tęsti tradiciją ir kiekvienais metais kviesti žiūrovus į romansų vakarą?
– Kolektyvo poreikis rengti romansų vakarus yra labai didelis. Ansamblio narės nori išmokti naujų dainų, todėl kai nuo rugsėjo pradedame sezoną, pirmi mėnesiai yra skirti paruošti romansų vakaro repertuarui. Taip pat reikia pagalvoti, kaip rengsimės, šukuosimės. Kiekvienais metais kolektyvas labai laukia šio renginio.
– Kaip manote, kokią naudą teikia romansų vakaras Raseinių rajono bendruomenei ir kodėl verta jame apsilankyti?
– Dabar yra ruduo, saulės mažai, galbūt kas nors jaučiasi labai vienišas. Todėl verta ateiti pabūti su žmonėmis kartu, nes vienatvė žmogų labai žeidžia. Jaunimas nelabai ateina, jų gyvenimas žydi, jiems smagu. Vyresni žmonės, patyrę visokių išgyvenimų, ieško atsvaros taško, atėję čia paverkia, išvalo sielą, pabūna tarp žmonių, eina šokti. Renginyje visi susirenka gražūs, pasipuošę. Vyresnio amžiaus žmonėms to reikia. Susirenkame į šiuos vakarus, nes ne piniguose esmė, svarbiausia, kad renginys paliestų žmogų.
– Ačiū už pokalbį. Linkime gražaus ir prasmingo renginio!
Miglė Lisauskaitė,
Vilniaus Gedimino technikos universiteto
Kūrybinių industrijų fakulteto
Pramogų industrijų katedros studentė