Akademikui P. B. Šivickiui – 140

Siųsti Versija spausdinimui

Akademikas Pranciškus Baltrus Šivickis – ryškiausia lietuviška pavardė pasauliniame biologijos žemėlapyje. Ši labai spalvingos biografijos asmenybė gimė Lietuvoje, Raseinių rajone, Žalakiškiuose, netoli Žaiginio. Aukštąjį mokslą įgijo net keliuose JAV universitetuose, tačiau nepriimtas tėvynėje ilgą laiką profesoriavo Manilos universitete. Jau anuometinėje respublikoje jo žinios atrodė pavojingai autoritetingos. Po savarankiško sprendimo sugrįžti P. B. Šivickis vis tik buvo priimtas dėstytojauti Kauno universitete. Nemielas jis buvo visoms valdžioms. Jo konfliktas su Tadu Ivanausku tapo gerai žinoma intriga tarp mokslininkų. Teisybės dėlei sunku tai būtų vadinti konfliktu, nes jame nugalėtojas visada būdavo aiškus. Bet istorija nepermaldaujama. Ji visuomet iškelia tiesą ir, kaip sakoma, yla išlenda iš maišo anksčiau ar vėliau.
Tai toks trumpas priminimas apie kraštietį akademiką P. B. Šivickį, kurio 140 metų gimimo jubiliejų paminėjome jo gimtinėje Žalakiškiuose ir Žaiginyje.
Saulėtą sekmadienį šventė prasidėjo šv. Mišiomis Žaiginio Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje, vėliau vykome į akademiko gimtinę Žalakiškiuose, kur atidengtas akmuo su atnaujinta lentele ,,Akademiko Pranciškaus Baltraus Šivickio gimtinė“. Čia Arnas Zmitra, ,,Atrask Raseinius“ įkūrėjas, apie P. B. Šivickį pasakė, kad „tokie žmonės gimsta retai. Išskirtinio užsispyrimo ir įspūdingos biografijos žmogus, kuris gali būti autoritetu ir pavyzdžiu kiekvienam“.
Vėliau Žaiginio bendruomenės ,,Bitupis“ namuose susirinko šviesūs akademiką žinoję ir pažinoję žmonės. Iš Vilniaus atvyko jo vaikai Ramona, Marija ir Albertas, jie pasidalijo prisiminimais iš vaikystės, kaip vyko su tėveliu į ekspedicijas, kad dažniausiai į jas imdavo dukras. Jos padėdavo gaudyti varles įvairiems tyrimams. Šventėje dalyvavo biomedicinos mokslų daktarė, rašytoja Laima Petrauskienė, ji prieš dvejus metus išleido ir Žaiginyje pristatė knygą ,,Pranciškus Baltrus Šivickis. 1882–1968“. L. Petrauskienė knygoje rašo, kad P. B. Šivickio gyvenimas vertas prikaustančio dėmesį filmo ir dramatiško istorinio romano, atspindinčio beveik visus svarbiausius XX a. Lietuvos įvykius. Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, profesorius, habilituotas daktaras Vincas Būda, nebe pirmą kartą atvykęs į akademiko gimtinę, džiaugėsi galėdamas dalyvauti ir paminėti tokią veiklą, kuri yra vertinga mūsų šalies istorijos, visų mūsų paveldo dalelė ir pakvietė atvykti į Vilniuje organizuojamus renginius, skirtus akademiko 140-osioms gimimo metinėms.
Šventėje dalyvavo net keturi meno kolektyvai, jie padėjo renginio dalyviams nusikelti į ankstesnius laikus, priminė, kad mes vis dar esame lietuviai, turime savo dainas, šokius, eiles ir tarmes. Labai malonu buvo šventėje matyti ir girdėti Ariogalos bendruomenės ansamblį ,,Atgija“ (vadovė Alma Judeckienė). Girdėdami šio ansamblio dainas nesusiturėjome ir net šokti pradėjome. Už meninę programą dėkojame Šiluvos bardams, RKKC Šiluvoje dainuojamosios poezijos kolektyvui, Žaiginio ansambliui ,,Sandrava“ ir jų vadovams Astai ir Sauliui Beniuliams.
Šventės vedėja Rita Šilvienė nuostabiai suderino renginio detales, pasidalijo akademiko mintimis, prisiminimais, jo užrašytais žmonių pasakojimais. Bendruomenės tarybos narė, meniškos sielos žmogus Laima Musteikienė padėjo sukurti malonų akiai scenos įvaizdį.
Iki kitų malonių susitikimų!
Jolanta Žukauskienė,
Žaiginio bibliotekos vyr.bibliotekininkė

Komentarų nėra