Akcija „Padovanok knygą kaimo bibliotekai“ ir šiuolaikinė knygnešystė

Siųsti Versija spausdinimui

Spalio mėnesį Lietuvoje vyko akcija „Padovanok knygą kaimo bibliotekai“. Ją organizavo Meilės romanų mylėtojų (MRM) klubas, vienijantis meilės romanus rašančias rašytojas.
Klubo administratorė Elita Vilčinskaitė-Lahm, apsilankiusi savo krašto Kupiškio rajono Salamiesčio bibliotekoje ir neradusi ten, ką norėtų skaityti, nutarė organizuoti šią akciją. MRM klube subūrė savanorių – šiuolaikinių knygnešių komandą. Ją sudarė knygnešės savanorės. Kornelija Gražulytė rinko knygas Alytaus rajono Vankiškių bibliotekai (surinktos 62 knygos), Erika Pečiulytė-Urbanavičienė – to paties rajono Luksnėnų bibliotekai (surinktos 68 knygos). Kristina Green rinko knygas Kaišiadorių rajono Rumšiškių bibliotekai (surinktos net 288 knygos), Judita Sedalė ir Irma Selenienė – Mažeikių rajono Tirkšlių bibliotekai (surinkta 117 knygų). E. Vilčinskaitė-Lahm Salamiesčio bibliotekai surinko 87 knygas. Zita Gedminienė rinko knygas Kaulakių bibliotekai (surinktos 103 knygos).
Iš viso surinktos 725 įvairaus žanro knygos. Nors nesu MRM klubo narė, bet paskaičiusi apie šią planuojamą akciją nutariau prisijungti prie kitų knygnešių, kurios maloniai priėmė į savo būrį. Buvo skelbiama, kad Kaulakių bibliotekai knygos renkamos iki 10 metų senumo. Keletas knygų gauta ir iki tos ribos, bet jos naujos, nesusidėvėjusios, nors ir senesnio leidimo, tikrai sulauks skaitytojų.
Žinia apie šią akciją plačiai pasklido. Atsiliepė net leidykla „Rūta“ Vokietijoje, ji dovanojo visoms šešioms knygnešėms po 2 ką tik išleistas lietuvių autorių istorines knygas. Dar nustebino animatorės, scenaristės, dailininkės, iliustratorės Jūratės Leikaitės dovana, ji visoms knygnešėms dovanojo savo kūrybos knygas ir DVD su animacinių filmų įrašais. Kaulakių biblioteką pasiekė trys DVD su animaciniais filmais, iš jų „Margučių rytas“ 2008 m. Lietuvos nacionaliniuose kino apdovanojimuose pelnė „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą, „Taip Laima lėmė“ 2011 m. pelnė du „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus: už geriausią animacinį filmą ir metų geriausią kompozitoriaus darbą. Pastaroji nominacija atiteko Kiprui Mašanauskui. Be DVD, J. Leikaitė dar padovanojo tris knygas, kuriose aprašomas animacinių filmų gimimas, keturias edukacines spalvinimo ir lavinamąją knygą „Atrask lietuviškų raštų grožį“.
Dar 9 knygų siuntos per paštomatą atkeliavo iš Kauno ir Vilniaus. Jas siuntė MRM klubo narės. Rašytoja Kamilė Birgė atvykdama į susitikimą su skaitytojais ir naujos knygos pristatymą bibliotekai atvežė surinkusi net 42 knygas, tarp jų ir pačios šiais metais išleista knyga. 3 savo ir 3 kitų autorių kūrybos knygas atsiuntė rašytoja Asta Jolanta Miškinytė. Knygų gauta iš raseiniškės Rasos ir bibliotekos skaitytojos Vitos.
Visoms, dovanojusioms knygas, buvo padėkota. Biblioteka gerokai praturtėjo naujomis, geromis knygomis. Jos šiuo metu išvežtos į rajono viešąją biblioteką inventorinti ir greitai parkeliaus pas skaitytojus. Dovanotos knygos paženklintos įklijavus į kiek­vieną knygą lapelį, kuriame parašyta, kad ji dovanota per šią akciją. Dešimt knygų perduota rajono viešajai bibliotekai, kad paskirstytų kitoms kaimo biblio­tekoms, nes Kaulakių biblioteka jau turėjo šias knygas. Visos knygnešės buvo nustebintos dovanojamų knygų gausa ir buvo labai dėkingos visiems dovanojantiesiems. Netikėjome, kad sulauksime tiek dėmesio ir pasieks tiek gėrio, kad yra dar daug gerų žmonių, galinčių dalintis ne tik per Kalėdas. Tad jeigu turite knygų, kurių jau neskaitysite, jas mielai skaitytų bibliotekų skaitytojai, tuo labiau kad artėja sunkūs metai su dar didesniais suvaržymais. Knygų kainos didėja, o lėšos joms įsigyti lieka tos pačios arba mažėja, dar nežinia, kaip toliau bus. Tad kiekviena nauja ar naujesnė knyga reikalinga ir laukiama bibliotekose, žinoma, tik gerai išlaikyta, nepasenusi.
Knygnešystė man nebuvo naujas užsiėmimas. Kiek dirbu biblio­tekoje, o tai jau daugiau kaip 15 metų, iš Kaulakių bibliotekos knygos, žurnalai krepšiais kartą per mėnesį buvo gabenami Akstinų, Bogušių kaimų skaitytojams. Vienas, jau perskaitytas, susirenki, kitas, naujai išsirinktas, užregistruoji. Vėliau, kai buvo uždaryta biblioteka Pikčiūnuose, su knygomis ir žurnalais teko keliauti ir ten. Skaitė Pikčiūnų, Skirmantiškės kaimų skaitytojai. Iš pradžių buvo viena tokia vežiojanti į kaimus, vėliau atsirado daugiau vežiojančių bibliotekininkių į kitas rajono gyvenvietes. Šiais metais, gavus rajono viešajai bibliotekai bibliobusą, knygnešio paslaugos nebereikia. Nuo spalio skaitytojus lanko bibliobusas. Ten viskas vietoje, nereikia nešioti krepšiais. Net gaila buvo skirtis su ilgamečiais skaitytojais. Žinojau, ką kiekvienas mėgsta skaityti. Jei nerasdavau Kaulakių bibliotekoje, ieškojau rajono viešosios bibliotekos fonde, kad būtų patenkinti visų lūkesčiai ir norai. Vienu važiavimu per abi bibliotekėles išdalydavau 80–90 leidinių. Daug padėjo vyras, nes nebūčiau pakėlusi didelių sunkių krepšių. Jis nunešdavo ir parnešdavo knygas. Važiuodavome su nuosava mašina. Bet viskas turi pradžią ir pabaigą. Dabar jau nebereikia kilnoti sunkių krepšių, dėlioti parvežtų knygų atgal į lentynas. Susitaupys laiko kitiems darbams.
Zita Gedminienė,
Kaulakių bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

1 Komentaras

  1. Knygos

    2022-12-20 15:28

    Geras dalykas knygos ypač žiemą, mamą vežu ir vežu į biblioteką knygas keist