Antra Šiluvos bienalės dalis akcentuos kūrybinį procesą

Siųsti Versija spausdinimui

Liepos 13–22 d. vyks antra bienalės dalis, pakviesianti į parodas, koncertus, seminarus, kūrybines dirbtuves ir bienalės klubą kavinėje.
Šioje Šiluvos bienalės atkarpoje ne tik stebėsime meno objektus, bet ir prisiliesime prie meno taktiliškai, patyrinėsime bendrąją meno ir konkrečių kūrinių gimimo istoriją ir subtilybes. Ne tik žavėsimės menininkų vaizduotės lobynais, bet ir paieškosime menininko savyje. Bruno Gasparas iš Portugalijos padės mums žvelgti į meno šakas ir rūšis, neskirstant jų hierarchiškai, pamatant kiekvienos jų savitumą, unikalias galimybes ir savastis. Andrius Kviliūnas pakvies į pasąmonės gelmes, užkrės šmaikščiu, taikiai pankišku požiūriu.
Liepos 13 d. vakarą pradėsime aikštėje šalia Bazilikos. Čia vyks pučiamųjų kvinteto „Brasspalvos“ koncertas. Ansamblio šūkis – klasika spalvotu kostiumu. Po koncerto meno entuziastų lauks Evaldo Mikalauskio meninė akcija – grafikos spaustuvė. Meninės akcijos metu bus galima įsigyti grafikos atspaudų su Šiluvos vaizdu. Istorinio paveldo pastate vyks audiovizualinio meno grupės „Bionics“ (Lina Pranaitytė, Urtė Pakers) instaliacijos „Pulsaras“ pristatymas.
Liepos 14 d. parke priešais Šiluvos gimnaziją vyks Algimanto Šlapiko skulptūrų paro­dos atidarymas. Liepos 17 d. vakarą rinksimės bienalės klube kavinėje „Šiluvos karūna“, kur išgirsime džiazo trio koncertą. Liepos 18 d. Šiluvos parapijos namų kūrybinėse dirbtuvėse Vaiva Koveraitė-Trumpė supažindins su transfer grafikos technika. Kūrybinių dirbtuvių tęsinys – liepos 19 d.
Liepos 19 d. lektoriai Borisas Jokubauskis ir dr. Kristina Jurgita Pačkauskienė Piligrimų informacijos centre per seminarą papasakos apie ikonografijos praeitį ir dabartį, jos technologijas. Seminaro tęsinys liepos 20 d.
Seminarų dalyviai gaus vardinius Šiluvos meno bienalės sertifikatus.
Liepos 20 d. prie Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Apsireiškimo koplyčios leisimės į linijų pasaulį E.Mikalauskio skaitmeninės grafikos darbų pristatyme. Bienalės klubas kavinėje „Šiluvos karūna“ ir moderatorė Silvija Čižaitė-Rudokienė organizuos atvirą diskusiją „Menininko misija šiuolaikiniame pasaulyje“.
Liepos 21 d. Piligrimų informacijos centre sulauksime tarpusavyje sava estetika rezonuojančių autorių – B.Gasparo (Portugalija) ir Aistės Juškevičiūtės – parodos atidarymo. O Šiluvos gimnazijoje galėsime išvysti tarptautinio tapybos plenero vaisius. Plenere vietos konteksto inspiracijas patyrė šie autoriai: Oksana Svizhak (UA), Valerija Moskvitina-Dmytriieva (UA), Marina Konovalova (BLR), Daniel Gromacki (PL), Valentinas Varnas (LT). Bienalės klubas kavinėje „Šiluvos karūna“ vėl vilios padžiazuoti su džiazo trio. Tądien taip pat suskubsime į Šiluvos kultūros namus, kur patirsime nuosekliai vaizdo meno kalbą plėtojančio autoriaus
A.Kviliūno vaizdo meno darbų pristatymą. Turiningą dieną užbaigsime bendru A.Kviliūno ir grupės „One two free“ akustiniu vaizdo meno performansu.
Liepos 22 d. V.Moskvitina-Dmytriieva (UA) Šiluvos parapijos namuose padės išlaisvinti savo vidinį kūrybinį gaivalą tapybos kūrybinėse dirbtuvėse. Nepraleiskite ir Gretos Kardišiūtės instaliacijos „Paliestas“ kūrimo proceso pristatymo Jono Pauliaus II atvykimo aikštelėje. Tai puiki proga žvilgterėti į kūrinių gimimo užkulisius.
Rugpjūtį numatoma vizualinių metaforų meistro Sauliaus Vaitiekūno objektų paroda Šiluvoje.
Rugsėjį – Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės šiuolaikinės ir archetipiškos tapybos paroda Raseinių krašto istorijos muziejuje. Spalį – Tado Kazakevičiaus fotografijų paroda „Archajinis religingumas“ Šiluvoje. Lapkritį – fotomeno konkurso „Homo“ paroda Raseinių krašto istorijos muziejuje.
Šiluvos meno bienalė atveria šį miestą naujiems procesams. Kūryba, tradicija ir šiuolaikiškumas bei religija čia įtraukiami į daugiasluoksnį ir vaisingą dialogą.

Būties ir buities kolizija A.Kviliūno videomene. Videopremjera Šiluvos bienalėje

Andrius Kviliūnas, vienas nuosekliausiai videomeną Lietuvoje plėtojančių kūrėjų, liepos 21 dieną pakvies Šiluvos bienalės lankytojus į savo darbų peržiūrą, kuri vyks Šiluvos kultūros namuose (Jono Pauliaus II g. 12). Tada menininkas atliks performansą kartu su trio „One two free“. Šią programos dalį užbaigs A.Kviliūnio specialiai bienalei sukurto videomeno kūrinio premjera.
A.Kviliūnas yra sukūręs nemažai videodarbų religine tematika. Dalį jų galėjote išvysti Bažnytinio paveldo muziejuje, tačiau šioje peržiūroje bus rodomi ir visai nauji kūriniai. Menininkas vis imasi religinių temų, jos autoriui yra nuolatos aktualios. Autorius svarsto, kad jo susidomėjimą galėjo nulemti tai, kad yra užaugęs karštai tikinčioje šeimoje.
Gyvieji paveikslai
Vaikystėje A.Kviliūną pakerėjo paveikslai bažnyčioje ir visa maldos namų aplinka. Būdamas paauglys ir paveiktas Bill Viola kūrybos, ne sykį su draugais bandė sukurti gyvąjį paveikslą. Šiuo metu autorius tvirtino sukuriantis kelis religinius videodarbus per metus, vengdamas išsisėmimo.  Menininkas prisipažįsta esantis agnostikas – abejojantis. Vaikystėje jis buvo giliai, bet vaikiškai tikintis. Dabar menininkas jaučia tam tikrą distanciją tarp savo ir religinės pasaulėžiūros.
Kita vertus, A.Kviliūnas įsitikinęs, kad visos religinės istorijos labai gražios ir poetiškos. Menininkas prisimena tokius siužetus: Mariją egiptietę įveda į bažnyčią, šv. Antaną gundo velnias, pasirodęs kaip labai graži moteris, šventasis Andrejus įkuria Kijevo miestą, prisilietimais vyksta pagijimo stebuklai. A.Kviliūnas sako: „Kai tikėjimo dabar nedaug, tos legendos – kaip gaivaus oro gurkšnis, kur nėra rinkos dėsnių ir pragmatiškumo. Tik tikėjimas ir dvasiniai dalykai.“
Taikiai pankiška pasaulėjauta
Specialiai bienalei sukurtas jo videodarbas vadinasi „Šventa Marija ir šventa Ona“. Šventosios atlieka buitinius darbus: plauna indus, gamina kiaušinienę. Aukso legendoje aprašyta, kad Ona ir Marija mokė vaikus visokių darbų – kaip nuimti derlių, kepti duoną. Pasirenkamas lietuviškas interjeras, o vietoje peizažo – religiniai vaizdai.
Ruošdamasis performansui, A.Kviliūnas klausėsi merginų „One two free“ muzikos ir miksavo su savo videokūriniais. Menininkas tokius eksperimentus mėgo daryti ankstyvesnėje savo kūryboje, tad autorius džiaugiasi galėdamas sugrįžti prie šios kūrybinės krypties.
A.Kviliūno videomeno kalbą galime apibūdinti kaip psichodelinę, kur pasąmoniniai vaizdiniai neatpainiojimai susipina su realybės audiniu. Kūriniuose nestinga humoro, skaitmeninės kartos nuorodų, autoironijos, taikiai pankiškos pasaulėjautos.

Šiluvos bienalės meno simpoziume –  kūrybinių dirbtuvių ciklas

Šiluvos meno bienalė yra gera proga ne tik susipažinti su įvairiais šiuolaikinio meno žanrais, tai ir puiki galimybė kiekvienam apsilankiusiam  joje  tiesiogiai  dalyvauti  kūrybiniame  procese.  Nuo liepos 18 d. prasidės trijų skirtingų kūrybinių dirbtuvių, seminarų programa.
Liepos 18 d. nuo 16 val. Šiluvos parapijos namuose (Raseinių g. 14) Vaiva Koveraitė-Trumpė supažindins su transfer grafikos technika. Transfer (perkėlimo) technika yra viena iš naujausių grafikos meno technologinių atmainų. Fotokopijos perkėlimo technologija ir koliažo principu dirbtuvių dalyviai kurs unikalius meno kūrinius. Atspaudai yra gaunami panaudojant skiediklius ir lazerinio spausdintuvo fotokopijas. Netradicinė transfer technika leidžia eksperimentuoti ir sulaukti netikėtų rezultatų, o šia technologija kuriami nenuspėjami netikslumai ir sukuria savitumo bei meniškumo visumą. Perkėlimo technologija sukurtus  atspaudus  papildysime monotipijos technika, tačiau netradiciniu jos priemonių pasirinkimu.
Liepos 19 d. 16 val. Piligrimų  informacijos   centre  (M. Jurgaičio g. 17A)  prasidės  praktinis seminaras  „Šiuolaikinė   ikonografija,  ikonografijos   ištakos  ir  technologijos“.  Jame  dr. Kristina Jurgita Pačkauskienė papasakos apie senąją ikonų tradiciją ir šiuolaikinės ikonografijos tendencijas. Dailininkas Borisas Jokubauskis, jau daugiau kaip dešimt metų besigilinantis į ikonų tapybą, praves praktinę seminaro dalį. Seminaro tęsinys numatomas liepos 20 d.
Liepos 22 d. 16 val. prasidės paskutinė ciklo dalis. Tapytoja iš Ukrainos Valerija Moskvitina-Dmytriieva Šiluvos parapijos namuose padės išlaisvinti vidinį kūrybinį gaivalą tapybos kūrybinėse dirbtuvėse. Valerija tapybos darbus kuria naudodama unikalią savo techniką, su kuria bus galima susipažinti per praktinius užsiėmimus. Ši tapytoja yra gerai žinoma savo šalyje ir užsienyje, jos darbų yra privačiose kolekcijose JAV,  Švedijoje, Šveicarijoje, Italijoje.
Registracija į kūrybines dirbtuves ir seminarus tel. 8 682 24 218, el. p. idejuupe@gmail.com.
Dalyvių skaičius ribotas, prašome registruotis iki liepos 16 d.
Dalyviai aprūpinami visomis reikalingomis medžiagomis ir priemonėmis.
Seminarų dalyviai gaus vardinius Šiluvos meno bienalės sertifikatus.
Informacija apie visą projektą www.menopiligrimai.lt.

1 Komentaras

  1. :(

    2019-07-12 09:17

    Vat man, ir ne tik man atrodo,kad Šiluvoje ne toks menas,ne avangardas turėtų buti rodomas, vien prisiminus praeitą koncertą bazilikoj šiurpai nueina per kūną,buvo kaip pragaras bažnyčioj :( , ir savivaldybės atstovai ,kurie kuruoja šią sritį manau suka ne ta kryptim