Apie pinigus

Siųsti Versija spausdinimui

Dovilė Dambrauskaitė

Balandis – ne tik švaros, bet ir pajamų deklaravimo mėnuo. Daugybė žmonių tikėjo, kad, deklaravus pajamas, lyg velykiniai margučiai jų piniginėn įriedės keli litai, bet užpildę deklaraciją sužinojo kai ką kitą – jie skolingi valstybei, o sumos svyruoja nuo 72 iki 864 litų. Kaipgi taip atsitiko? Atsakymas gana paprastas – gyvename valstybėje, kurios įstatymai pirmiausia priimami, po to taisomi, o tik praėjus kuriam laikui apie juos sužino valstybės gyventojai. Taip atsitiko ir šį kartą. Užpildžius pajamų deklaracijas paaiškėjo, kad žmonės, kurie pernai nedirbo ir nestovėjo darbo biržoje, valstybei už kiekvieną tokį mėnesį skolingi po 72 litus. Šia tema klausinėjome  raseiniškių. Jiems šį kartą buvo užduoti trys klausimai: 1) Ar kasmet pildote pajamų deklaracijas? 2) Ar žinote, kaip teisingai ją užpildyti, kur kreiptis iškilus sunkumams? 3) Ką manote apie naują įstatymą, kuris įpareigoja pernai nedirbusius ir darbo biržoje nestovėjusius žmones sumokėti valstybei privalomą sveikatos draudimą – po 72 litus už kiekvieną mėnesį (per metus – 864 litus)?

Aurelija -  „Pajamas deklaruoju kiekvienais metais. Tai padaryti man padeda tėtis. Dar nėra tekę nei susigrąžinti pinigėlių, nei valstybei sumokėti deklaravus pajamas. Tas naujas įstatymas – nesąmonė. Žmonės darbų dabar neturi, pinigų irgi, tai už ką mokėti? Mano broliui teko susidurti su tuo. Užpildęs deklaraciją labai nustebo sužinojęs, kad yra skolingas valstybei. Apie tokius įstatymus visuomenę reikia laiku informuoti.“

Lina Galinaitytė - „Pajamų deklaraciją pildau kasmet tam, kad sužinočiau, ar esu skolinga

valstybei, ar permokėjau mokėdama mokesčius, tačiau dar neteko nei susigrąžinti pinigėlių, nei primokėti. Deklaracijas visuomet pildau mokesčių inspekcijoje, todėl jokių sunkumų nekyla. Nemanau, kad teisinga vadovautis naujuoju įstatymu, jei per tuos metus žmogus nei karto nesirgo ir nesilankė ligoninėje, tai už ką jam mokėti? O tuo labiau, reikėjo informuoti iš anksto, juk būtų buvę lengviau mokėti po truputį“.

Justina Gedvilaitė – „Pajamas deklaruoju kasmet. Mokausi neakivaizdžiai, pati moku už mokslą,

taigi visuomet sugrįžta keletas litų. Šie metai buvo nelengvi, kelis mėnesius buvau be darbo, o į darbo biržą stoti nemačiau prasmės, vis tiek nieko gero iš ten nesulauksi, štai ir likau

skolinga valstybei. Nors ir ne 864 Lt, tačiau man ir tie keli šimtai yra labai daug. Nieko keista, kad tokie dalykai vyksta, tokia jau ta mūsų valstybė…“

Lina – „Aš pajamas deklaruoju kiekvienais metais, su sunkumais niekuomet neteko susidurti, tačiau šis įstatymas – tikra nesąmonė. Jei žmogus turi, kas jį išlaiko, tai kam į tą biržą stoti? Pati ten stovėjau – birža tikrai darbo nepasiūlys, turi pats ieškoti, tai kam gaišti laiką ir stovėti ten eilėse? Jei apie įstatymą būtų informavę anksčiau – dabar nebūtų tokio skandalo. Ir išvis, gyvename tokioje valstybėje, kur greitai net už orą paprašys mokėti…“

Albina – „Pati pajamų nedeklaruoju, už mane tai sutvarko darbovietė, taigi, jokių sunkumų man nekyla. Užpildžiusi deklaraciją susigrąžinau šiek tiek pinigėlių – už vaikui pirktą kompiuterį.

Tas naujasis įstatymas – didžiausia beprotybė. Įsivaizduokite: ką tik universitetą ar kolegiją baigęs studentas negauna darbo ir dar turi mokėti tokius pinigus… Netgi mano šeimos rate taip buvo – mergaitę atleido iš darbo, kadangi trūko stažo, ji negavo išeitinių kompensacijų, jos nepriėmė į darbo biržą ir štai, vieną rytą ji atsibudo būdama skolinga. Tai iš kur jai tokius pinigus paimti? O kiek dar tokių atvejų yra? Sunku dabar… Iš jaunų žmonių

reikalauja išsilavinimo ir patirties, o iš kur jiems, ką tik baigusiems aukštąsias mokyklas, tos patirties įgyti? Štai mano laikais visus baigusius įdarbindavo, visi gaudavo paskyrimus… Tai ką dabar daryti tam jaunam žmogui? Tik bėgti iš tos Lietuvos… Aš pati dirbu medicinos srityje ir puikiai žinau, kas darosi, kai į ligoninę patenka neapsidraudęs žmogus, tačiau apie tą įstatymą žmonės turėjo būti informuoti daug anksčiau, o be to, mokestis yra gana didelis…“

Kęstutis Strumila – „Pajamų deklaracijas pildau kiekvienais metais, nes taip reikia. Iškilus

kokiems nors neaiškumams, visuomet kreipiuosi pas kaimynę, kuri man padeda, nes gerai supranta. Apie naująjį įstatymą teko girdėti per žinias, nemanau, kad tai labai geras sumanymas. Šiemet pajamų dar nedeklaravau, tačiau nebijau, kad būsiu skolingas valstybei, esu ūkininkas, todėl jau seniai moku privalomą sveikatos draudimą“.

Eglė Janutienė -  Visuomet deklaruoju pajamas, yra tekę susidurti su sunkumais, bet pasikalbu su pažįstamais, ir visus juos pavyksta išspręsti. Tik gaila, kad dabar daug sunkiau susigrąžinti pinigėlius, nei anksčiau… Tas naujas įstatymas – tikra kvailystė. Manau, kad pirma reikia pranešti apie pasikeitimus, o tik paskui iš žmonių pinigus plėšti, o dabar „užkabinamos“ skolos, o tik kilus nepasitenkinimo bangai, paaiškinama už ką… Baisioje valstybėje gyvename…“

Irena ir Stasė – „Mes – pensininkės, todėl pajamų deklaravimas mums jau seniai neberūpi. O tas naujas įstatymas – gryna neteisybė, žmonės turėjo būti įspėti. Kažkokia nesąmonė mokėti pinigus

už praeitį.

Komentarų nėra