Ar Lyduvėnai pasimokys iš Pagramančio?

Siųsti Versija spausdinimui

Viliuosi, kad šį straipsnį pirmiausia perskaitys verslininkai (galbūt būsimi verslininkai?) ir visi Raseinių rajono gyventojai (nuo eilinio gyventojo iki aukščiausios rajono valdžios).
Socialiniuose tinkluose matyti, kad jau ne vienas buvo nuvykęs į Pagramantį (Tauragės r.), kuris šią vasarą tiesiog „sprogo“. Tai, kas dabar vyksta ten, galima pavadinti miestelio renesansu, jis tiesiog žydi. O kodėl žydi? Žydi dėl naujojo apžvalgos bokšto! Pats Pagramantyje buvau jau 2 kartus. Pirmą kartą darbo dieną ryte – žmonių pilna, antrą kartą darbo dieną vakare, lietui lynojant – žmonių pilna. Sako, kad savaitgaliais geriau į Pagramantį nevažiuoti, nes ten baisiau nei ant Palangos tilto. Vietos pasakorka Birutė (nuostabi moteris, kurią irgi reikėtų paskelbti Pagramančio lankytinu objektu!) pasakė labai iškalbingą frazę: „Eik, eik, kas čia daros. Gyvenom kaip velnio subinėj, o dabar ramybės nėr.“
Atrodo, visa Pagramančio bendruomenė surėmė pečius ir pasiruošė turistų antplūdžiui. Lankomi objektai prižiūrėti, nušienauti, miestelyje veikia kelios kavinės. Įspūdį palieka vietos bendruomenės kavinė „Gramančia“. Labai iškalbingos žinutės jų feisbuko puslapyje, vienos jų turinys toks: „Mieli klientai, padidėjus darbo krūviui mūsų bendruomenės kavinė nėra pajėgi aptarnauti visus atvykstančius klientus. Būsime dėkingi už jūsų supratingumą!“ Po bokšto atidarymo praėjus porai savaičių prie jo greit buvo pastatytas kioskelis, jame galima įsigyti kavos, ledų ir kitų skanumynų. Net Pagramančio Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos klebonas laiko atidarytas bažnyčios duris, pravažiuojantys gali stabtelti ir užeiti, durys atrakintos iki vėlumos. Kas gi ką ten vogs?
Kodėl aš rašau apie Pagramantį? O todėl, kad greitu metu anšlagas bus ir Lyduvėnuose, tik vargu ar mes taip sugebėsim pasiruošti padidėjusiam žmonių srautui. Ar bus kam atidaryti kavinukę? Kurti Lyduvėnų gerbūvį? Atrakinti bažnyčią? Įleisti į WC? Geriau pagalvojus ir Lyduvėnai dabar yra „velnio subinėj“, bet greit „sprogs“ kaip Pagramantis. Tik ar sugebėsim pasinaudoti išskirtine proga?
Jau matyti, kaip Lyduvėnų tiltas baigiamas pritaikyti lankymui, netrukus ant jo galės užlipti turistai. Šis objektas jau seniai virpina turistų širdis – tik kas nors paleidžia žinutę, kad tiltas bus atidaromas, tai turizmo informacijos centre iš karto bent 3 skambučiai per dieną. Jei ramesnis laikas, tai apie tiltą klausia bent kartą ar du per savaitę. Ir taip jau nuo 2018 m., kai pirmą kartą paleista žinutė apie galimybę pasivaikščioti Lyduvėnų geležinkelio tiltu. O kitais metais tikrai bus galima!
Rašau niekam nepriekaištaudamas, bet mąstydamas, kas laukia Lyduvėnų? Ar atsiras lyderių? Ar atsiras verslo atstovų ar tiesiog drąsių žmonių, kurie jau dabar galėtų pradėtų ruoštis Lyduvėnų renesansui? Viena aišku, kad Lyduvėnų parduotuvė tikrai pakels apyvartą.
Be abejonės, reikia pagalvoti ir apie aplinką. Nėra informacinių stendų, nėra rodyklių, nėra kur prisėsti. O jau buvusios klebonijos ir mokyklos pastatas! Eidami į bažnyčią visi net atsivožia atgal pamatę tą apgriuvusį baisuoklį. O kur dar nešienautos pakelės, užleistas pėsčiųjų takelis? Nepasakysi turistams, kad kelias Lietuvos automobilių kelių direkcijos ir jie šienauja tik 2 kartus per metus. Keliautojai tiesiog matys nešienautas pakeles ir sakys, kad miestelis negeba susitvarkyti.
Lyduvėnuose nebus lygiai taip, kaip Pagramantyje. Bokštą gali aplankyti bet kada, o Lyduvėnuose bus išankstinė registracija. Pagal numatytą grafiką tiltu bus einama su palyda. Tikėtina, kai tik paleis sistemą, visi puls registruotis, viskas užlinks, bus daug nepatenkintų ir greit negavusių vietos. Ogi čia reikės luktelti, kokį pusę metų, kaip pas kardiologą Raseiniuose. Bet nieko, žmonės pripras ir supras naują tvarką. Manau, kad verslui tik geriau, jie galės žinoti tikslų turistų ėjimo laiką ir taip iš jų uždirbti. Atrodo, kad Lyduvėnai ilgai patirs „butelio kakliuko“ efektą ir, kol visi norintys užlips ant tilto, prabėgs ne vieni metai.
Jei dar nebuvote Pagramantyje, tai būtinai nuvykite (geriausia savaitgalį) ir tik tada suprasite, apie ką aš čia rašau. O jei skaitant kilo kokia mintis, tai darykite! Lyduvėnams jūsų reikia!
Baigiant norisi pasakyti: reikės visiems suremti pečius. Be Raseinių rajono savivaldybės, Dubysos regioninio parko grupės, Lyduvėnų bendruomenės, Lyduvėnų parapijos ir visų ten kuriančiųjų nieko nebus. Visi turėtų jaustis atsakingi ir stengtis padaryti viską, ką gali. Tai istorinis šansas atgimti Lyduvėnams!
Arnas Zmitra,
VšĮ „Atrask Raseinius“ direktorius

Komentarų nėra