Ar paliksime Kymantų ženklą?

Siųsti Versija spausdinimui

Ilona PETROŠEVIČIENĖ

Į redakciją, prašydamas pagalbos, paskambino Kymantų kaimo ūkininkas Kęstutis Gaižius. Jis teigė, kad kelininkai kėsinasi nugriauti kaimą nurodantį ženklą.
Taigi važiuojame į Kymantus, kad išsiaiškintume situaciją.

Kymantų ženklo istorija

Pasirodo, kelio ženklo, žyminčio kaimą, niekada ir nebuvo. Kaimas yra, turi pavadinimą, bet ženklo nėra. Koks kaimas be nuorodos? Daug tokių nedidelių, baigiančių
išmirti kaimų Lietuvoje.

Jų gražūs pavadinimai dūli knygose. Tik štai Kymantuose gyventojai ėmėsi iniciatyvos, surinko parašus ir, nesulaukę savo problemai dėmesio, patys pavasarį pasistatė ženklą. Kam jiems šito prireikė? Įsiamžinti panoro?

Pirmiausia bėdas išklojo arčiausiai kelio gyvenanti Regina Musteikienė: – Jau daug metų ta problema kankino. Ateidavo  žmonės kelio klausti – į Steponkaimį, Kymantus. Tiesiog būdami Kymantuose klausia, kur Kymantai. Ateina bet kuriuo paros metu. Kadangi aš pati gyvenu prie kelio, vienkiemy (kaimas yra toliau), nejauku ir vaikus vienus palikti. O ir pačiame kaime gyvena senyvi žmonės – jiems ramybės nėra, nesaugu: vienas gal ateis kelio paklausti, o kitas…Taigi Kęstutis ėmėsi iniciatyvos, rinko parašus, net pas merą buvo. Su seniūnu derino ir gavo leidimą, žodinį ar raštišką – nežinau. Pasistatėme nuorodą savo lėšomis. Didelių pinigų ženklas nekainavo: tai skarda, dažai ir mūsų darbas. Pusę metų buvo ramu, o dabar kelininkai turi pretenzijų, liepia griauti.

Iniciatyva

Kaimas ne toks jau ir mažas  – 11 sodybų ir senos kapinaitės. Kęstutis Gaižius išsamiau paaiškino situaciją. Pasirodo, praėjusiais metais Steponkaimio ir Kymantų gyventojai surinko parašus, kad būtų pastatytas kelio ženklas, bet valdžia tik skėstelėjo rankomis – trūksta lėšų. Eismo saugumo komisija lapkričio mėnesį davė leidimą
pasistatyti patiems nuorodą. Pavasarį akcijos „Darom“ metu gyventojai surinko šiukšles, gražino aplinką, seniūno dovanotą ąžuoliuką prie pašto dėžutės pasodino ir ženklą pastatė. O dabar Raseinių kelių tarnyba liepia ženklą nuversti, nes jis neatitinka standartų. Pasidomėjome, ar daug žmonių klausia kelio.

- Žinoma, ir dieną, ir naktį važiuoja, klausinėja. Tas ženklas reikalingas ne tiek mums, kiek pravažiuojantiems. Juk važiuoja iš visokių pasviečių.  Būna taip, kad nori
nuvažiuoti į Steponkaimį, o nuvažiuoja iki pat Ilgižių. Reikia ženklo – tai faktas kaip blynas, – tvirtina kaimo aktyvistas Kęstutis Gaižius.

Pažadas

Betygalos seniūnas Stanislovas

Totilas tik šyptelėjo. Anot seniūno, yra svarbesnių problemų, pavyzdžiui, pavasarį upė nuplovė supuvusį beždžionių tiltą. „Tiltą atstatėme, bet yra kita problema – 119 km žvyrkelio, kurį reikia prižiūrėti, – pasakoja seniūnas. -  Kymantų kaimas mažas, todėl statant nuorodas ir buvo apeitas. Dabar kaimo žmonės ir gatvių pavadinimų, ir namų numerių nori. Tas kelias, šalia kurio gyventojai pasistatė nuorodą, yra regioninis, todėl kelininkai ir liepia nugriauti, nes neatitinka jokių kelio ženklinimo standartų. Kai kaimo pradžią ir pabaigą mes  pažymėsime lentelėmis, tada Kauno regiono kelių Raseinių kelių tarnyba pastatys rodyklę, nurodančią atstumą iki kaimo.“ Klausėme seniūno, ar brangiai kainuoja  lentelės su kaimo pavadinimu. Pasirodo, suma juokinga – apie 300 litų. Pokalbio pabaigoje seniūnas pažadėjo, kad kelio ženklus pastatys.

„Skola – ne rona, neišdils“, – sako liaudies patarlė, todėl lauksime, kol seniūnas pažadą ištesės.

Komentarų nėra