Ar šiluma Raseiniuose laužys kaulus?

Siųsti Versija spausdinimui

Arūnas Dambrauskas

Raseiniai – 16 vietoje

Pasirodo, kad šiluma labiausiai kaulus laužo Druskininkuose. O Raseiniuose, galima sakyti, tik šiek tiek pamaigo. Tokią išvadą perša Raseinius šildanti bendrovė ,,Raseinių šilumos tinklai“.

Bendrovės paskelbtame pranešime tvirtinama, kad Lietuvoje vidutinė centralizuotai tiekiamos kilovatvalandės kaina per metus išaugo 1,9 procento. Brangiausiai šiluma kainuoja Druskininkuose – 39,79 ct už kilovatvalandę, Prienuose – 32,78 ct, Trakuose – 31,83 ct ir taip toliau. Mažiausia šilumos kaina yra Varėnoje – 20,80 ct.

,,Raseinių šilumos tinklų“ pateiktoje lentelėje Raseiniai pagal šilumos kainą iš 42 Lietuvos miestų yra šešiolikti. Išeitų, kad šiluma Raseiniuose kaulų nelaužo. Tačiau statistinis įspūdis gali būti klaidingas.

Pavyzdžiui, septynioliktoje vietoje yra Vilnius, tačiau aiškėja, kad sostinės gyventojams šiluma kaulus tiesiog trupina. Kai kurie specialistai teigia, kad skolos komunalininkams taps didžiausia vilniečių problema.

Įdomi vilniečių iniciatyva

Sostinėje jau atsirado teisininkų, kurie pataria, kaip pasirengti šildymo sezonui ir jau dabar ieškoti būdų, kaip neprasiskolinti šilumos ir kitiems komunalinių paslaugų tiekėjams. Tuo tikslu Vilniuje įkurta viešoji įstaiga ,,Tapk laisvas“, kuri rengia paskaitų ir susitikimų ciklą ,,Laisvas vilnietis nuo skolų už komunalinius mokesčius“. Renginiai vyks įvairiose sostinės seniūnijose. Susitikimų metu bendraus komunalinių paslaugų tiekėjai ir jų vartotojai. Padedant teisininkams bus siekiama ieškoti abiems pusėms priimtiniausių susitarimo būdų.

,,Alio, Raseiniai“ pasidomėjo, ar viešoji įstaiga ,,Tapk laisvas“ galėtų turėti kažką panašaus į savo skyrių Raseiniuose.

Įstaigos direktorė Karolina Aleksandra Lukaševičiūtė ,,Alio, Raseiniams“ sakė, kad tokia galimybė įmanoma, jei atsirastų iniciatyvūs, nemokamai pasirengę dirbti savanoriai. Pradžiai reikėtų paskambinti telefonu 8 613 66913.

K.A. Lukaševičiūtė pabrėžė, kad viešojoje įstaigoje dirbančių teisininkų paslaugos vilniečiams yra nemokamos.

,,Žmones sudomino žinia apie mūsų įstaigos susikūrimą. Jau visą rugsėjo mėnesį įvairiose Vilniaus seniūnijose numatyti susitikimaisu komunalinių paslaugų tiekėjais ir jų vartotojais“,- sakė įstaigos vadovė.

Prasiskolino ir Raseinių gyventojai

Bendrovės ,,Raseinių šilumos tinklai“ vadovas Stanislovas Bartkus ,,Alio, Raseinius“ informavo, kad šiuo metu gyventojų skola bendrovei siekia apie milijoną litų.

,,Sunkmečiu ši skola šiek tiek paaugo. Lyginant su 2007 metais, ji padidėjo 300 tūkst. litų“,- sakė bendrovės direktorius.

Per metus bendrovė į teismą paduoda apie 150 –200 skolininkų. S. Bartkus teigė nežinantis, ar pasitaiko atvejų, kai skolininkams taikoma griežčiausia sankcija – iškeldinimas iš buto.

,,Mes tik kreipiamės į teismą, kuris turi priimti tesingą sprendimą. O tolesnė proceso eiga – jau ne mūsų, bet antstolių rankose“,- atsiribojo šilumininkas.

Nenori būti baudėjais

S. Bartkus tikino, kad šilumininkai stengiasi būti ne baudėjais, bet geranoriškais partneriais.

,,Skola yra skola. Buhalterija tokia sritis, kur geros širdies ir draugiškų ketinimų nuostatų nepritaikysi. Tačiau tai nereiškia, kad esame beširdžiai ir tik laukiame, kaip nubausti gyventojus. Puikiai suvokiame, kad turime būti socialiai atsakinga įmonė, komercinius sprendimus derinanti su socialiniais“,- teigė S.Bartkus.

Jis sakė, kad iki to momento, kol prasiskolinęs gyventojas paduodamas į teismą, jam suteikiamos galimybės įvairiais būdais mažinti skolą.

,,Turime skolų atidėjimo grafiką. Jį taikome žmonėms, kurie susidūrė su įvairiomis problemomis – neteko darbo, susirgo, susidūrė su finansiniais nesklandumais ir panašiai. Jei atidėjimas netaikomas, įsiskolinusiam vartotojui iš pradžių rašome įspėjimą ir suteikiame iki dviejų mėnesių terminą skolai padengti. Jei nesulaukiame jokio atsako, siunčiame pretenziją. Jei ir tuo atveju nesureaguoja, kreipiamės į teismą. Svarbu, kad skolininkas su mumis bendrautų, o ne šalintųsi“,- aiškino bendrovės ,,Raseinių šilumos tinklai“ vadovas.

Padaro ir klaidų

S. Bartkus pripažino, kad skaičiuojant skolas kartais padaroma gyventojų interesus pažeidžiančių klaidų.

,,Alio, Raseiniai“ žino atvejų, kai už šilumą įsiskolinusiems vartotojams buvo taikoma 0,2 proc. delspinigių per dieną, tuo tarpu, kai oficialiai nustatyti procentai penkiskart mažesni – 0,04 proc. Jei, pavyzdžiui, vartotojo skola buvo du tūkstančiai litų, per dieną jam neteisėtai buvo priskaičiujama keturi litai delspinigių. Per mėnesį – 120 litų.

,,Toks atvejis yra pasitaikęs. Tačiau tai jokiu būdu ne sisteminiai atvejai, paprastai tariant, klaidos, kurias ištaisėme. Jei tokių atvejų pasitaikytų, būtina mums pranešti, kad galėtumėm klaidą pašalinti“,- sakė direktorius.

Įmonės vadovas pasakojo, kad bendrovė naujam šildymo sezonui jau pasirengusi: sutvarkytas katilų ūkis, toliau atnaujinamos kai kurios magistralinės trasos. Trasoms atnaujinti per kelis metus bus skirta 4,5 mln. litų. Pusė šios sumos skiriama iš Europos Sąjungos fondų, nemažą dalį finansuoja Raseinių rajono savivaldybė. Vienas milijonas litų šiam projektui skiriamas iš lėšų, surinktų iš vartotojų.

4 Komentarai

 1. admin

  2010-09-09 14:20

  bandymas

 2. payless auto insurance York PA

  2019-02-14 01:12

  Lo malo es que con la literatura infantil la cosa está mucho peor… así que no me extraña mucho que nuestros críos acaben prefiriendo la tele. Ya me jode decir esto, ya.

 3. šildymui

  2020-08-30 14:29

  Labai tikiuosi, kad nelaužys šiluma kaulų, o bus normaliai šildomi namai,ne per daug, ir sąskaitos už šildymą ateis normalios.

 4. prekės

  2020-08-30 14:31

  Gyvenu Raseiniuose, kol nenusipirkau savo šildymo sistemos ir tapau “nepriklausomas” tol laužė šiluma kaulus…dabar šildausi su rekuperatorium butą, pirksiu ir į sodą, super būdas, maži kaštai už šildymą. nepalyginamai patogiau…