Atidengta lenta 1830–1831 m. sukilimui atminti

Siųsti Versija spausdinimui

2021 m. Lietuvoje minėjome 1830–1831 m. sukilimo 190-ąsias metines. Dar tų metų pavasarį gimusi mintis įamžinti svarbų istorinį įvykį, prasidėjusį Raseinių krašte, įgyvendinta. Gruodžio 16 d. ant Raseinių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios sienos atidengta skulptoriaus Rimanto Eidėjaus sukurta atminimo lenta.
1830 m. Lenkijos teritorijoje prieš Rusijos carą prasidėjęs sukilimas greitai plito ir 1831 m. kovo 25 d. įsiplieskė anuometinėje Raseinių apskrityje. Jau kitą dieną buvo užimtas Raseinių miestas ir sudaryta Raseinių apskrities laikinoji valdžia. Vėliau sukilimas išplito į Kauno, Upytės apskritį, sukilėliai iki balandžio vidurio užėmė Telšius, Šiaulius, Jonavą, Ukmergę, Švenčionis. Raseinių apskrityje itin aktyviai veikė Lyduvėnų dvaro savininkas Ezechielis Stanevičius. Užėmus Raseinių miestą sukilėliai sudarė laikinąją valdžią, kuriai vadovavo
E. Stanevičius. Sukilimui pralaimėjus, jis pasitraukė į Prancūziją. Mirė 1855 m. Briuselyje (Belgija).
Marmurinės atminimo lentos bareljefe vaizduojama 1831 m.
Raseinių apskrities sukilimo komiteto vadas, Žemaitijos centrinės sukilėlių vyriausybės pirmininkas E. Stanevičiaus portretas, antrame plane batalinė sukilimo scena, kur vienas raitelis laiko 1830–1831 m. sukilimo vėliavą, o fone matyti vietovės peizažas.
Džiugu, kad šią idėją palaikė Raseinių rajono verslo atstovai ir pavieniai asmenys, jie neatsisakė prisidėti ir finansiškai prie istorinės atminties puoselėjimo Raseiniuose. Norime pasidžiaugti, kad iš viso šiai inicia­tyvai buvo paaukota 3 268,31 Eur. Likusią sumą skyrė Raseinių rajono savivaldybė ir VšĮ „Atrask Raseinius“. Bendra projekto vertė 11 858,00 Eur.
Nuoširdžiai dėkojame Raseinių rajono savivaldybei, įmonėms UAB „Dero“, Raseinių kredito unijai, UAB „Helanas“, Mingaudui ir Inai Tamaliūnams, Alfredui Bardauskui ir gyventojams Linai, Vaidui, Agnei, Vygantui, Akvilei, Jolantai, Gretai, Kristinai, Nerijui, Jolantai, Gintarui, Gintarei, Augustei, Kristinai, Astai, Daurai, Jonui, Astai, Dainorai, Aistei, Linai, Mindaugui, Jurgai, Jonui, Linai, Živilei už finansinę paramą lentos gamybos darbams. Tikime, kad tai buvo ne paskutinis projektas, kurį įgyvendinome kartu!
VšĮ „Atrask Raseinius“ informacija

Komentarų nėra