Biblioteka visiems

Siųsti Versija spausdinimui

Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja biblio­tekų siekį didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.
Pirmasis žingsnis buvo žengtas 2021 m. rugsėjo 21 d., kai renginio „Biblioteka visiems. Konferencija+“ metu buvo pasirašytas manifestas, kuriuo biblio­tekų bendruomenės nariai įsipareigojo dėti visas pastangas, kad bibliotekas paverstų prieinamomis visiems ir didintų negalią turinčių žmonių įtrauktį. Konsultuojantis su specialistais ir lankytojais Lietuvos viešosiose bibliotekose rengiami ir bendrai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos, padedančios įvairią negalią turintiems asmenims lankytis bibliotekose.
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka bendradarbiauja su Raseinių specialiąja mokykla ir VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centru. Bibliotekos darbuotojai individualiai konsultuoja ir praveda informacinio raštingumo mokymus tokių paslaugų pageidaujantiems neįgaliems asmenims jiems patogiu įstaigos darbo laiku. 2022 metais ši veikla buvo intensyvinama.
Bibliotekos Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus darbuotojos Ona Smitrienė ir Justina Maulienė, naudodamos specialią metodinę priemonę „Išlaisvinti herojai: sensoriniai skaitymai bibliotekose“, parengė sensorinių skaitymų užsiėmimus, leidžiančius autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams geriau suvokti ir patirti skaitomą tekstą. Knygelių Ciara Flood „Įkyrūs triušiukai“ ir Axel Scheffler bei Julia Donaldson „Grufas“ 4 sensoriniuose skaitymuose dalyvavo Raseinių specialiosios mokyklos pradinių klasių mokiniai. Jaunieji bibliotekos lankytojai išklausydavo garsiai skaitomus tekstus, nuotaikingai įsitraukdavo į knygelių istorijas, stropiai atlikdavo smagias praktines užduotėles. Galiausiai išgirstas istorijas iliustruodavo piešdami inovatyviomis LED piešimo lentomis. „Sensorinių skaitymų vaikams“ edukacijos eigą sudaro trys dalys – istorijos skaitymas pasitelkiant pojūčius, praktinė užduotis pagal knygos tekstą, žaidimai ir diskusija su tėvais, globėjais ar auklėtojais. Užsiėmimo metu vaikams atsiveria knygų skaitymo malonumas, plečiamas vaikų pažinimo akiratis, turtinamas žodynas, lavinami sensoriniai pojūčiai ir gerinami bendravimo įgūdžiai. Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešąją biblioteką ir Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centrą sieja ilgametis bendradarbiavimas ir draugystė. Šiemet (2022 m.) vasario mėnesį biblioteka ir centras apsikeitė parodomis: Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyrių papuošė neįgaliųjų ebru technika atlikti parodos „Draugystės gėlė“ darbai. Tuo pat metu Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centre buvo eksponuojami biblio­tekoje vykusio moksleivių piešinių konkurso „Mano svajonių biblioteka“ dalyvių darbai. Centro lankytojai kasmet kviečiami dalyvauti Metų knygos rinkimų akcijoje, tarptautinio projekto „Šiaurės šalių literatūros savaitė“ renginiuose. Šią vasarą centro lankytojai buvo pakviesti į „Teatro P“ pirmąjį poezijos vyksmą vaikams – „Vakarą V“. Aktoriai Balys Ivanauskas ir Artūras Dubaka, pasitelkdami lietuvių poetų ir rašytojų poeziją, ją žaismingai vertė dainomis, praturtindami interaktyviais intarpais. Renginio dalyvių, atėjusių į „Vakarą V“, laukė šokiai, juokingos istorijos, daug muzikos ir dainų, aktoriai pasirodymo metu betarpiškai bendravo su renginio dalyviais, kalbėjo draugystės, nuotykių, meilės temomis. Dar šiemet numatytas ir jaukus Kalėdinių skaitymų ryt­metis bibliotekoje.
„Suvoktas poreikis keistis ir be skubos suplanuotos prasmingos permainos visuomet susijusios su nauda – ir bibliotekai, ir skaitytojams. Lanksti, atliepianti individualias vartotojų reikmes, sklandžiai reaguojanti į pokyčius, tobulinanti veiklą ir ieškanti savo išskirtinumo – tokia yra biblioteka visiems.“
Iš „Bibliotekų prieinamumo manifestas. Biblioteka visiems“ www.bibliotekavisiems.lt
Jolanta Gudeikytė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios
bibliotekos Informacinių paslaugų ir
vaikų literatūros skyriaus vedėja

Komentarų nėra