Bibliotekoje įgyvendinamas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2023“

Siųsti Versija spausdinimui

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje sėkmingai įgyvendinamas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2023“. Jo pagrindą sudaro edukacinių renginių ciklas, skirtas jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams. Projekto tikslas – patrauklia edukacine veikla skatinti skaitymą, supažindinti vaikus su knyga kaip meno kūriniu, pristatyti dabartinių knygų formų įvairovę, grafinius sprendimus, dizainą, ugdyti vaikų fantaziją ir kūrybiškumą. Edukacinius užsiėmimus vaikams veda profesionalūs dailininkai, vaikų knygų iliustruotojai ir vaikų rašytojai, gerai žinomi Lietuvoje ir už jos ribų.
Pirmieji du projekto renginiai „Į knygų pasaulį kartu su vaikų knygų kūrėjomis – iliustratore Agne Nananai ir rašytoja Evelina Daciūte“ vyko balandžio 24-ąją – pirmąją Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės dieną. Į susitikimą atskubėjusiems Šaltinio progimnazijos pirmokams viešnios pristatė eilėraščių knygą „Paslapčiausia paslaptis“. Smagūs, žaismingi autorės Evelinos skaitomi eilėraščiai jautriai paliečia mažųjų emocijas, kasdienybę, juose labai ryškus vaiko pasaulis su kasdieniniais džiaugsmais, fantazijomis ir rūpesčiais. Knygelę iliustravusi dailininkė A. Nananai pasakojo apie iliustracijų kūrimo procesą, apie detales, kurias ji „pasiskolino“ iš aplinkos ir pavaizdavo knygoje: nupiešė savo sūnaus triušį, pižamą, Evelinos suknelę, jos vaikų piešinius ir dar daug kitų dalykų. O eilėraščio „Kažkur“ herojus – fantastinius kažkuriukus – netgi pagamino, nuvėlė iš vilnos ir pademonstravo vaikams. Būtent kažkuriukai ir jų miestelis po knygos pristatymo tapo kūrybinių dirbtuvėlių objektu. Vaikai piešė fantastinius stebuklingo miestelio gyventojus, jų aplinką, darbus, draugus ir šventes.
Šaltinio progimnazijos antrokams viešnios pristatė antrą savo bendrą kūrinį – knygelę „Ševeliūra“. Tai gausiai iliustruota, emociškai paveiki istorija apie mergaitę Alisą ir jos pudelį Barbarisą. Karštą vasaros dieną nuo šilumos besikankinantį savo šuniuką Alisa atveda į gyvūnų kirpyklą, tačiau Barbarisas paniškai bijo žirklių. Alisai tenka aukoti savo ševeliūrą, kad jos pavyzdžiu pasekęs augintinis sutiktų kirptis. Knygelė ugdo empatiją ir meilę gyvūnams, moko nugalėti baimę ir padrąsinti savo pavyzdžiu. Kūrybinių dirbtuvėlių metu vaikai, vadovaujami rašytojos Evelinos ir dailininkės Agnės, piešė įvairiausių fasonų ir spalvų ševeliūras ne tik žmonėms, bet ir šunims, o paskui dar uždavė viešnioms daugybę klausimų.
Balandžio 27 dieną Raseinių Viktoro Petkaus progimnazijos pirmos ir antros klasės mokiniams tikrą šventę paruošė vaikų rašytojai Benas Bėrantas ir Virgis Šidlauskas. Jie pristatė savo knygas „Bambukas yra lėtas“ ir „Savanos istorijos“, kalbėjo apie šių istorijų personažus, aplinkybes, į kurias jie papuola, jų poelgius, kvietė diskutuoti, ką patys tokiose situacijose darytų kitaip. Mokiniai drauge su svečiais piešė knygų veikėjus ir dainavo apie juos smagias dainas, kalbėjosi apie draugystės svarbą ir apie tai, kaip kartais sunku susikalbėti, apie būtinybę vienam kitą išgirsti. Per edukaciją vaikams teko ne tik linksmintis, dainuoti ir šokti, bet ir atlikti rimtas užduotis. Pagal iš anksto paruoštus žodžių rinkinius renginio dalyviams teko sugalvoti personažus, jų nuotykius, kurti ištisas originalias istorijas. Atliekamos tokios užduotys skatina pasididžiavimo savimi jausmą, ugdo vaiką kaip kūrėją. Taip gaunamos labai vertingos pamokos, kaip dar galima žaisti žodžiais, kaip vystyti siužetą, sukurti smagų, gyvą personažą.
Projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2023“ tęsiasi. Jo veiklos skatina vaikų kūrybinių raiškų įvairovę ir bendradarbiavimą tarp kultūros ir švietimo įstaigų. Projektas Lietuvos kultūros tarybos finansuotas pagal TKR (Tolygi kultūrinė raida) Kauno aps. prioritetą: kultūros paslaugų prieinamumo ir pasiekiamumo didinimas.
Jolanta Gudeikytė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio
viešosios bibliotekos Informacinių
paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus
vedėja

Komentarų nėra