Bibliotekoje sėkmingai tęsiamas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2025“
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje įgyvendinamas Lietuvos kultūros tarybos ir Raseinių rajono savivaldybės finansuojamas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2025“. Pagrindinis šio projekto tikslas – patrauklia edukacine veikla skatinti skaitymą, supažindinti jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus su knyga kaip meno kūriniu, kuriame turi derėti tekstas ir iliustracija, pristatyti dabartinių knygų formų įvairovę, grafinius sprendimus, dizainą, ugdyti vaikų kūrybiškumą. Šį tikslą padeda pasiekti gerai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje dailininkai, vaikų knygų iliustruotojai ir rašytojai.
Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu balandžio 28 dieną viešojoje bibliotekoje lankėsi išskirtinės knygų serijos vaikams autoriai Indrė Pavilonytė ir Martynas Pavilonis. Tai kūrybinis brolio ir sesers duetas. „Gal todėl, kad mes – dvyniai, labai gerai jaučiame vienas kitą. Knyga išeina dviejų žmonių sukurta, bet tarsi vienų akių pamatyta“, – taip apie bendrą su seserimi kūrybą kalbėjo iliustruotojas, dailininkas, grafikos dizaineris M. Pavilonis.
I. Pavilonytė – komunikacijos specialistė, knygų vaikams rašytoja. Šis kūrybinis duetas sukūrė nepaprasto populiarumo sulaukusią knygų seriją vaikams „Marmiai“, kurioje pasakojama apie tai, kas yra svarbiausia – kaip tapti sau ir kitiems geru, kaip priimti gyvenimą tokį, koks jis yra, ir jį mylėti.
Renginyje vyko knygų serijos „Marmiai“ pristatymas. Naktimis tolimoje ir paslaptingoje Martvudo girioje atgyja Marmių miestelis. Jo gyventojai – tai apvalūs juodi mieli padarėliai, kurie žaidžia, draugauja, pykstasi, jaučiasi vieniši arba labai laimingi. Renginyje svečiai Raseinių Viktoro Petkaus progimnazijos pirmokams kalbėjo apie kiekvieno žmogaus individualumą, išskirtinumą ir įvairiausius jausmus. Kūrybinėse dirbtuvėlėse vaikai kūrė spalvingus ir labai mielus, „marmiškus“ Agos akinius.
Gegužės 14 dieną viešojoje bibliotekoje ir Viduklės filiale svečiavosi dailininkė, knygų iliustruotoja, komiksų autorė Viktorija Ežiukas. Iš pajūrio kilusi kūrėja ne veltui pasirinko šelmišką slapyvardį. Jos kūriniai žavi magiškomis istorijomis ir netikėčiausiais herojais. Į susitikimą su žinoma menininke atskubėjo Raseinių Viktoro Petkaus progimnazijos pradinių klasių mokiniai, Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro lankytojai. Viduklės filiale renginyje dalyvavo Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos pradinukai. Vaikams viešnia pravedė komiksų dirbtuves.
Renginių dalyviai buvo supažindinti su komiksais ir jų raiškos galimybėmis, nagrinėjo pavyzdžius, kas yra komiksas ir koks jis gali būti, kaip jie atrodo skirtingose pasaulio šalyse. Naudodami žaismingus vaizduotės išlaisvinimo pratimus vaikai kūrė istorijas, tyrinėjo, kaip jas padaryti įdomias bei patrauklias. Kaip naudojant kuo mažiau žodžių nupiešti istoriją? O gal įmanoma papasakoti istoriją visiškai be žodžių? Kokios detalės, kokia kompozicija padės ją papasakoti aiškiau, sukurti įsimintiną personažą? Renginio dalyviai mokėsi atsipalaiduoti ir nebijoti klysti, įgavo drąsos eksperimentuoti, pasitikėti savimi ir nusipiešė pačias keisčiausias ir įdomiausias savo komiksų knygeles!
Vaiko dieną, gegužės 16-ąją, bibliotekoje svečiavosi dizainerė, dailininkė, knygų iliustruotoja Inga Dagilė. Ji Šaltinio progimnazijos pradinių klasių moksleiviams ir Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro lankytojams pravedė dvi intriguojančias edukacijas istorine tematika. Dailininkės iliustruota knyga „Istorijos skanėstai“ – tai nelabai rimti mūsų šalies praeities įvykiai, smagios detalės, pamirštos smulkmenos, į vadovėlius netilpę istorijos trupiniai. Kiek laiškų į skrydį per Atlantą pasiėmė Darius ir Girėnas? Kodėl buvo parduodama pusė banano? Kur Lietuvoje pirmą kartą įvyko pokalbis telefonu ir kiek blusų įstrigo Baltijos gintaruose? Apie visa tai ir dar daugiau kartu su vaikais buvo aptarta smagaus žaidimo metu. Pasmaguriavus istoriniais faktais buvo sugrįžta prie gintarų inkliuzų temos. Stebėję juos ekrane, fantazavę, edukacijos dalyviai kibo į kūrybines inkliuzų dirbtuves.
Edukacijoje „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“ renginio dalyviai buvo supažindinti su to paties pavadinimo knyga ir jos kūrimo procesu. Visi dalyvavo smagiame protmūšyje, kuriame išgirdo įdomių faktų apie knygoje aprašytus valdovus, o po jo vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse piešė save kaip valdovus, rašė įstatymus ir ant jų senoviniu būdu spaudė antspaudus – su vašku, žvake ir atspaudu!
Profesionalų vedami užsiėmimai suteikia daug žinių ir gerų emocijų vaikams, supažindina juos su naujausia vaikiška literatūra „iš pirmų rankų“. Knygų autorių pateikiama informacija daro ilgalaikį poveikį, skatina skaitymą, į biblioteką pritraukia naujų skaitytojų.
Jolanta Gudeikytė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio
viešosios bibliotekos Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja