Bibliotekų savaitė Ariogalos ir Butkiškės bibliotekose

Siųsti Versija spausdinimui

Kaip ir kasmet, balandžio 23–29 d. vyko bibliotekininkų ir skaitytojų pamėgta šventė – Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Šiemet ji buvo jau 22-oji. Šių metų Lietuvos bibliotekininkų šventė atkreipia dėmesį į būdus, kaip kiekvienas galime prisidėti prie žemės ir jos resursų tausojimo bei išsaugojimo ateities kartoms, ir prisistato su šūkiu „Tvari biblioteka“. Visą savaitę Ariogalos biblioteka siūlė gilinti žinias apie tvarumą, diskutuoti ir praktiškai įgyvendinti daug gražių „žalių“ idėjų.
Per šių metų Lietuvos bibliotekų savaitę Ariogalos bibliotekoje klegėjo Ariogalos vaikų lopšelio-darželio „Kiškučių“ grupės vaikučiai. Juos supažindinome su naujomis įspūdingomis knygomis, kurias gali ne tik skaityti, bet ir girdėti įgarsintas mūsų teatrų aktorių, galime vartyti nuostabias erdvines, garsines knygas, miklinti pirštukus ir protą su knygomis-dėlionėmis, skaityti knygas su atverčiamais langeliais, slepiančiais knygos paslaptis, taip pat į daugelį vaikų klausimų atsakančias enciklopedijas.
Koks bibliotekos renginys be skaitymo? Vaikams skaitėme
G. Vincent didžiąją erdvinę knygą „Ernestas ir Selestina“. Šioje nuostabioje erdvinių paveikslėlių knygoje laiškais, kuriuos Ernestas siunčia Selestinai, pasakojama apie auksinės širdies lokio ir žavingos, nenustygstančios pelytės draugystę. Kalbėjomės, ką kiekvienam iš mūsų reiškia draugai.
Kvietėme išbandyti bibliotekos interaktyvios lentos privalumus. Vaikai su džiaugsmu kūrė savo piešinius. Tai išskirtinė edukacija, skirta kūrybiškumui ugdyti, savirelaksacijai. Vaikai galėjo išbandyti šviečiančią lentą piešdami nuplaunamais markeriais, sukurti vis kitaip atrodantį kūrinį. Dalyvavo knygos skirtuko gamybos dirbtuvėse. Vaikai su dideliu susidomėjimu įsitraukė į smagią veiklą, kūrė savo spalvingus, žaismingus knygų skirtukus. Jaunųjų skaitytojų kurtuose knygos skirtukuose atgimė skaitomų knygų pagrindiniai herojai, sugalvoti personažai, gėlės, žvėreliai. Vaikai linksmai klegėjo bibliotekoje ir visi sutiko su tuo, kad atsiversti knygą su savo sukurtu skirtuku bus smagu.
Kitą dieną vyko gražus renginys ,,Ji buvo Simonaitytė“. Šiemet sukanka 125-eri metai, kai gimė rašytoja Ieva Simonaitytė, autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja, savo kūriniuose vaizdavusi išskirtinius lietuvninkų likimus ir garsinusi Klaipėdos krašto etnografinį savitumą. Siekdamas pažymėti šią sukaktį ir rašytojos kūrybos svarbą, Seimas 2022-uosius yra paskelbęs I. Simonaitytės metais. Ariogalos bibliotekos skaitytojai, prisijungdami prie kvietimo pagerbti kūrėją, susirinko į popietę, skirtą rašytojos gimimo sukakčiai paminėti. Prisiminta buvo rašytojos biografija, skaitoma ištrauka iš kūrinio „Našlaitės likimas“, žiūrėtas 2017 m. dokumentinis filmas „Ėvė. Mažosios Lietuvos rašytoja“. Renginio dalyviai susidomėję žiūrėjo Onos Pajedaitės albumą „Ji buvo Simonaitytė“, skaitė ištraukas. Renginyje paminėta, kad rašytojos vardas neliko užmirštas. Jos vardu pavadinta Klaipėdos apskrities viešoji biblio­teka, įsteigta literatūrinė premija, pavadintos gatvės, mokyklos, Priekulėje įsteigtas I. Simonaitytės memorialinis muziejus.
Savaitės renginiai buvo labai skirtingi: dalyvių amžius – nuo darželinukų iki senjorų. Ačiū visiems dalyviams už smagiai praleistą laiką.
D. Ališauskienė, D. Kveškevičienė,
Ariogalos bibliotekos darbuotojos
**********
Balandžio 25 dieną Butkiškės bibliotekoje vyko literatūrinė-muzikinė popietė „Bibliotekų savaitė Butkiškėje“, skirta 22-ajai Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei tema „Tvari biblioteka“. Dalyvavo Kultūros, meno ir mokslo asociacijos (KMMA) „Kūrėjų menė“ prezidentė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos (LNRS) narė, poetė, prof. Jūratė Jankauskienė, valdybos pirmininkė, LNRS narė, poetė Virginija Ruškienė, Lietuvos muzikos mokytojų asociacijos (LMMA) „Branduma“ prezidentas, LNRS valdybos vicepirmininkas, poetas, rašytojas, dr. Vytautas Šiaudytis, poetai, meno mylėtojai iš Plungės, Kelmės, Raseinių, Ariogalos, Garliavos, Kauno ir bendruomenės nariai. Dalyvius šiltai pasitiko bibliotekininkė Vilma Augustinavičienė.
Susitikimo pradžioje susirinkusiuosius sveikino J. Jankauskienė, KMMA „Kūrėjų menė“ narys Antanas Jankauskas,
V. Šiaudytis, bibliotekininkei
V. Augustinavičienei linkėjo skleisti šviesą, gimtojo žodžio grožį Butkiškės bendruomenėje. Bibliotekininkė kalbėjo, kad bibliotekos, knygų skaitymas visais laikais vienijo ir būrė bendruomenių šviesulius. Butkiškės biblioteka visiems atvira, puoselėjanti tradicijas, rengianti reikšmingus kultūrinius, edukacinius renginius. Ji apgailestavo dėl poeto, kraštiečio, Butkiškės garbės piliečio Juozapo Mickevičiaus, palikusio labai ryškų pėdsaką, mirties. „Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad nuo šiol stengsimės būti ir tvari biblio­teka“, – ateities planais dalijosi V. Augustinavičienė.
Popietę tęsė Ariogalos mišrus vokalinis ansamblis „Radasta“ su vadove, poete Renata Aleksiejiene. Ji skaitė savo kūrybos eiles, kvietė dalyvius kartu dainuoti pagal poetų žodžius sukurtas dainas. Literatūrinėje-muzikinėje popietėje savo kūrybos eiles skaitė poetai iš Kauno J. Jankauskienė, Irena Žurumskienė, V. Ruškienė, Ilona Orinienė, Zenė Sadauskaitė, Teresėlė Varnagirienė, Dalia Kružikaitė-Sakalauskienė, Aušra Jovarauskienė iš Garliavos, taip pat kelmiškiai Dalia Griškevičienė ir Viktoras Rimkus, jis padainavo savo kūrybos dainų. Žemaičių tarme apie pavasarį deklamavo Daiva Rudelytė iš Plungės, ariogališkė Teresė Plisienė šventės dalyvius pradžiugino daina „Esi tik mano“ (poetės Z. Sadauskaitės žodžiai, Juliaus Siurbio muzika).
Pasibaigus literatūrinei-muzikinei daliai poetai bibliotekai padovanojo naujausią 2021 metais išleistą J. Mickevičiaus eilėraščių rinkinį „Mielai Mamai“ ir savo kūrybos knygų. Bibliotekininkė padėkojo ir įteikė svečiams padėkos raštus.
Šiam nuostabiam renginiui atminti V. Augustinavičienė ir
J. Jankauskienė pakvietė dalyvius šalia bibliotekos pasodinti medelį – triskiautį rausvažiedį migdolą. Sodinant medelį „Kūrėjų menės“ prezidentė pasidalino indų poeto, rašytojo Rabindranato Tagorės mintimis: „Aš paprašiau medžio: „Papasakok man apie Dievą“. Ir jis pražydo.“ Visi džiaugėsi pradėjusiais skleistis rausvais žiedais.
Skambėjo bendra lietuvių liaudies daina „Šią naktelę per naktelę“ ir poeto J. Mickevičiaus skaitomų eilių „Mamai“ įrašas (iš kompaktinio disko „Juozapas Mickevičius. Poezija“).
Prie arbatos puodelio vėl skambėjo akordeono garsai, mišraus vokalinio ansamblio „Radasta“ dainos, dalyvių veidus puošė šypsenos, šilti, nuoširdūs akių žvilgsniai, salėje sukos poros…
Šventė baigėsi, bet ilgai lydės V. Augustinavičienės ištarti žodžiai: „Laikas bėga nenumaldomai greitai, išeina žmonės, keičiasi adresai, telefono numeriai, bet niekas negali pakeisti bendravimo, žvilgsnio ir didžiausia vertybe išlieka žmogaus ryšys su žmogumi ir, aišku, noras dalintis. Su viltimi ir tikėjimu sutikime pavasarį ir linkėkime taikos visur ir visuomet!“
Birutė Zeigienė, LNRS narė

Komentarų nėra