Biblioterapija – dvasinė pagalba, bendrystė, laisvalaikis

Siųsti Versija spausdinimui

Žmogaus gyvenimas pasižymi begaline įvykių, situacijų, su tuo susijusių išgyvenimų, teigiamų ir neigiamų jausmų įvairove. Iš to susideda vidinis gyvenimas. Jei jame dominuoja įtampa, nerimas, nepasitenkinimas, bandome sau padėti. Vienas iš būdų – ieškome sau terapijos.
Tradicinis žodžio „terapija“ apibrėžimas yra „gydymas“. Tačiau pastaraisiais metais jo reikšmę suprantame žymiai plačiau – drąsiai pripažįstame, kad ne tik mūsų kūnui, bet ir sielai (kas yra viena ir neatsiejama) reikalingas gydymas. Esame girdėję (kai kas ir išbandę) apie įvairiausias terapijas: meditacijos, jogos, gamtos, vokogologijos (muzikos, balso), aromaterapijos ir daugybę kitų. Svarbu, kad jos skatintų asmenybės augimą. Vienoms reikalingas vadovas, kitoms užtenka žinių, gaunamų iš knygų, kai kurioms pakanka savo intuicijos. Paprasčiausia ir ypač veiksminga terapija – užsiėmimas mėgstama veikla.
Biblioterapija – tai universalus metodas, kai gilindamasis į skaitomą tekstą žmogus gauna pagalbą. Tai dvasinė parama, gaunama iš knygų. Ji dar veiksmingesnė, kai dalijamasi su bendraminčiais, specialistais. Kartais kylančias emocijas nėra lengva suvokti, išsakyti. Tam gali padėti gilinimasis į panašias situacijas aprašančius tekstus.
Mokslinėje literatūroje apie skaitymą kaip terapijos metodą užsimenama jau 1915 m. Šiuo metu Lietuvoje skiriamas didelis dėmesys knygų terapijai propaguoti, specialistams rengti: turime Lietuvos biblioterapijos asociaciją (įkūrėja ir vadovė Klaipėdos universiteto doc. dr. Jūratė Sučylaitė), Birštono viešoji biblioteka kasmet organizuoja konferencijas „Biblioterapija. Knyga gali prakalbinti ir gydyti“, rengiami metodiniai leidiniai (D. Janavičienė, vyr. metodininkė-tyrėja, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka), svetainės, tinklaraščiai.
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje veikia net trys skaitytojų klubai, vienas iš jų – Biblioterapijos skaitytojų klubas, jis žengia pirmuosius žingsnius – gyvuoja pusę metų. Klubas vienija mėgstančius skaityti žmones, kurie dalyvauja bendraminčių susitikimuose. Juose vyksta pasidalijimas mintimis apie individuliai perskaitytą literatūrą pasirinkta tema, ištraukų garsiniai skaitymai grupės nariams aktualiomis temomis. Per pokalbius siekiama surasti pozityvesnę išeitį, vengiama profesionalaus literatūros analizavimo, vertinama autentiška nuomonė, mokomasi atidaus klausymo, tolerancijos. Susitikimuose keičiamasi knygomis, propaguojama terapinė literatūra, pasitelkiamos kūrybinės užduotys. Planuose – literatūrinės išvykos ir susitikimai. Užsiėmimai skirti vidinei ramybei, kūrybiniam džiaugsmui patirti. Siekiame tarpusavio paramos tolygaus palaikymo grupėje.
Taigi posakiu, kad knyga gali prakalbinti ir gydyti, abejoti neverta. Svarbiausias biblioterapijos uždavinys – susieti reikiamą knygą su reikiamu žmogumi. Dideles galimybes šioje srityje turi biblioteka, taip pat ir Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka. Čia pagalba per knygas prieinama kiekvienam besikreipiančiam, taip pat ir nesančiam Skaitytojų klubo nariu. Žmonių poreikiai labai skirtingi. Vienam terapijai reikalinga psichologinė literatūra, kitas atsakymų ieško grožinėje literatūroje, poezijoje ir kitų šakų literatūroje. Jei nerandate norimo leidinio, išsakykite savo norus bibliotekininkams ir jie pasistengs jums padėti atrasti „savo“ knygas, kurios turi galią gydyti.
Asta Kriščiokaitienė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio
viešosios bibliotekos
vyresn. bibliotekininkė

Komentarų nėra