Černobylis įspėjo, kad pasaulis yra trapus

Siųsti Versija spausdinimui

Pranas LAURINAVIČIUS

1986 metų balandžio 26 dieną 1 val. 23 min. Černobylio elektrinės 4-ajame energijos bloke per virtinę šiluminių sprogimų buvo sugriautas reaktorius, kilo daugiau kaip 30 gaisrų.
Į aplinką pateko daugiau kaip 50 tonų radioaktyvių medžiagų – tai prilygsta 500 atominių bombų, kurios 1945 metais buvo numestos ant Hirosimos. Radioaktyviomis medžiagomis vien Ukrainoje, Rusijoje ir Baltarusijoje buvo užteršta apie 150 tūkstančių kvadratinių kilometrų teritorija. Nuo 1986 iki 1990 metų Černobylio katastrofos likvidavimo darbuose dalyvavo apie 800 tūkstančių žmonių. Iš jų 7 tūkstančiai – iš Lietuvos. „2003 m. veiklą pradėjęs Raseinių rajono černobyliečių judėjimasjungė apie 113 žmonių, iš jų jau penkiolika dėl įvairių ligų išėjo Amžinybėn, – sakė Jovita Vaškevičienė, per tuos metus vienijusi ir būrusi juos. – Šiuo metu černobyliečių vairą perdaviau energingam Černobylio AE avarijos likvidavimo darbų dalyviui Irmantui Tarnauskui.“
25-ųjų tragedijos metinių dieną Žemaičio aikštėje susirinkę Černobylio judėjimo dalyviai, jų žmonos, artimieji, visi, suprantantys to įvykio tragediją bei pasekmes, tylos minute pagerbė išėjusius Amžinybėn draugus, pažįstamus. Buvo skaitomos eilės apie šią baisią nelaimę, Irmantas Tarnauskas paskaitė savo kūrybos eilių, sudainavo ukrainiečių liaudies dainą. Veikė literatūros, nuotraukų parodėlė. Renginio metu kalbėjo tragedijos liudininkai, sveikino vieni kitus, džiaugėsi, kad dar gyvi.
Kai susimąstai apie didžiausias pasaulio katastrofas, apie paties žmogau sukurtus beprotiškus monstrus, supranti, koks trapus yra mūsų pasaulis.

Komentarų nėra