Cukrinio diabeto prevenciniai mokymai

Siųsti Versija spausdinimui

Cukrinis diabetas yra viena iš labiausiai paplitusių ir pavojingiausių lėtinių ligų visame pasaulyje. Kasmet šia liga sergančiųjų skaičius auga, o specialistai prognozuoja, kad 2025 metais jų skaičius gali viršyti 300 mln. žmonių visame pasaulyje.
Nuolat didėjantį sergančiųjų skaičių pastebime ir Raseinių rajone. Siekiant pristabdyti cukrinio diabeto komplikacijų plitimą svarbu laiku diagnozuoti ligą. Šiais metais balandžio ir gegužės mėnesiais vyko dvi švietėjiškos paskaitos apie cukrinį diabetą Šiluvos ir Ariogalos gimnazijose. Švietėjiškos paskaitos parengtos pagal Lietuvos diabeto asociacijos neįgaliųjų veiklos rėmimo projekto, finansuojamo iš Neįgaliųjų reikalų departamento lėšų, veiklos programą. Jas skaitė bendrosios praktikos slaugytoja, diabetologė, pėdų priežiūros specialistė Rita Vaitekūnienė. Per paskaitas gimnazijų moksleiviams ir pedagogams buvo suteikta daug naudingos informacijos apie ligos požymius, diagnozavimą, komplikacijas, mitybos svarbą, išaiškinta, kokios yra teisės ir socialinė pagalba sergantiesiems cukriniu diabetu. Po paskaitos mokiniams ir mokytojams buvo daromi gliukozės kiekio kraujyje matavimo tyrimai. Abiejose gimnazijose buvo rasta po keletą mokinių, kurių gliukozės kiekis kraujyje viršijo normos ribas. Šiems mokiniams buvo patarta apsilankyti pas šeimos gydytoją ir pasidaryti išsamesnius tyrimus. Birželio 28 d. vyko mokymai „Gera cukrinio diabeto kontrolė – komplikacijų prevencija“. Šiuose mokymuose dalyvavo 86 žmonės, atvykę iš Telšių, Panevėžio, Mažeikių, Kauno, Kelmės, Ariogalos ir Raseinių. Informatyvios dienos dalyviai taip pat įgijo daug naudingos ir reikalingos informacijos, aktualios ne tik sergantiesiems cukriniu diabetu, bet ir turintiems kitokių sveikatos sutrikimų. Puikią nuotaiką mokymų pradžioje padovanojo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Raseinių rajono filialo ansamblio „Svaja“ atlikėjai (vadovė Gražina Grabienė).
Mokymų metu Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė
V. Augustinienė pasidalino savo žiniomis ir informacija apie Lietuvos diabeto asociacijos veiklą bei pasiekimus gerinant sergančiųjų cukriniu diabetu gyvenimą. Prevencinius pranešimus šią dieną skaitė ir Lietuvos diabeto asociacijos viceprezidentė Ona Jurkauskienė, Lietuvos medicinos bibliotekos Informacijos paslaugų ir mokymo išteklių skyriaus vedėja Jūratė Stukienė, gydytoja endokrinologė dr. Rita Šulcaitė, Kauno TLK Kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Bronius Broniukaitis, provizoriai Darius Milkevičius ir Erika Vitkauskienė, bendrosios praktikos slaugytoja, diabetologė, pėdų priežiūros specialistė R. Vaitekūnienė.
Nuoširdžiai dėkojame Raseinių rajono savivaldybės merui Andriui Bautroniui už dėmesį ir rūpestį organizuojant šiuos mokymus ir dovanas mokymų lektoriams. Ačiū Raseinių rajono savivaldybės tarybos narei Jūratei Garliauskienei, kuri savo užimtoje dienotvarkėje rado laisvą valandėlę pasisveikinti su mokymų dalyviais ir paklausyti keleto pranešimų. Ačiū VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro direktorei Astai Stanaitienei už dalyvavimą bei palaikymą ir pagalbą organizuojant šiuos mokymus. Ačiū Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro Ariogalos kabineto darbuotojoms už rankdarbius, kurie pilni šilumos ir meilės iškeliavo į mokymų lektorių namus. Ačiū Raseinių specialiosios mokyklos direktorei Sandrai Maslauskienei už galimybę šiuos mokymus organizuoti jos vadovaujamos įstaigos patalpose. Ačiū Linai Kuzmarskienei ir jos darbuotojų kolektyvui už gardžius pietus.
Dėkoju savo klubo „Diabetas“ nariams ir visiems mūsų bendro likimo draugams, nepabūgusiems alinančio karščio, už kantrybę, draugystę ir gerą nuotaiką. Ypač dėkinga Lietuvos diabeto asociacijos prezidentei V. Augustinienei, kurios dėka šiuos mokymus šiemet galėjome organizuoti Raseiniuose. Ačiū mokymų lektoriams, projekto partneriams ir kitiems darbuotojams, padėjusiems įvairiuose organizaciniuose darbuose.
Prevenciniai mokymai yra neatsiejama sėkmingo įvairių ligų gydymo dalis. Linkime visiems kuo geriausios sveikatos, o visus norinčius kviečiame prisijungti prie klubo „Diabetas“ veiklos ir tapti klubo nariais.

Inga Karpinienė,
VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro socialinė darbuotoja,
Raseinių rajono cukralige sergančiųjų klubo
„Diabetas“ pirmininkė

Komentarų nėra