Dailininkas ir vaikiška knyga
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje devintą kartą sėkmingai įgyvendintas Lietuvos kultūros tarybos ir Raseinių rajono savivaldybės finansuotas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2024“. Nuolat augant vaizdų reikšmei vaikų knygos ir leidybos procesuose iliustracijos, jų pateikimas, knygos dizainas ir grafiniai sprendimai aktualūs kaip niekad anksčiau ir daro didelę įtaką jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikų skaitybai. Pagrindiniai šio projekto tikslai – patrauklia edukacine veikla skatinti skaitymą, supažindinti jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus su knyga kaip meno kūriniu, pristatyti dabartinių knygų formų įvairovę, grafinius sprendimus, dizainą, ugdyti vaikų kūrybiškumą.
Siekiant įgyvendinti šiuos tikslus buvo suorganizuotas 14 edukacinių renginių ciklas, kurį pradinių klasių moksleiviams pravedė 11 profesionalių dailininkų, vaikų knygų iliustruotojų ir rašytojų. Populiari knygų vaikams autorė, menininkė Ignė Zarambaitė bibliotekos sensoriniame kambaryje pravedė literatūrinę edukaciją „Susikurk savo Užkampynę“, jos metu vaikams teko šios pritemdytos erdvės kampeliuose susirasti jaukias slaptavietes. Rašytoja Lina Mickutė, sukūrusi pažintines knygas apie Vydūną, Vaižgantą ir Žygimantą Augustą, vaikams pravedė edukaciją „Žmogaus gyvenimas istorinėje laiko juostoje“. Dailininkas, šaržų meistras Gintaras Jocius pristatė edukaciją „Linksmieji portretai“, jos metu vaikus supažindino su šaržo istorija, jo įvairove bei paskirtimi ir padėjo išbandyti savo piešimo galimybes šiame dailės žanre. Dailininkė Lina Valužienė pristatė naują žanrą – bežodę knygą „Išgirsti dieną“ ir šios knygos iliustracijų parodą. Knygų iliustruotoja ir komiksų kūrėja Greta Alice vaikus pakvietė į „Komiksų kūrimo laboratoriją“. Viešnia vaikams papasakojo komiksų istoriją, atskleidė pagrindinius jų kūrimo principus, veikėjų dizaino subtilybes. Rašytojos ir iliustruotojos Kotrynos Zylės vedama edukacija supažindino moksleivius su lietuvių mitologija, papročiais ir pakvietė netikėtu kampu pažvelgti į tautosaką, išradingai aktualizuojamą autorės literatūros kūriniuose – „Didžiojoje būtybių knygoje“ ir šiurpių istorijų rinkinyje „Siela sumuštinių dėžutėje“. Vaikų knygų autorė, iliustruotoja Renata Bee pravedė du edukacinius užsiėmimus „Spalvų namelis“ pagal to paties pavadinimo knygelę. Dailės mokytoja Donvina Dambrauskaitė Viktoro Petkaus progimnazijoje moksleiviams pravedė komiksų ir erdvinių iliustracijų edukaciją.
Dailininkė Lina Itagaki ir rašytojas Marius Marcinkevičius pristatė grafinį romaną „Mergaitė su šautuvu“. Knygos autoriai renginyje pasakojo vaikams, kas tokie buvo partizanai, už ką jie kovojo, kaip statėsi bunkerius, kokiais daiktais naudojosi ir koks sudėtingas bei pavojingas buvo jų gyvenimas miške. Vėliau vaikų vasaros stovyklos dalyviams buvo suorganizuota ekskursija į Daugėliškių miško Lietuvos partizanų vadavietės bunkerį ir pažintinį taką. Išvykos tikslas – realiai supažindinti vaikus su dailininkės L. Itagaki ir rašytojo M. Marcinkevičiaus knygoje „Mergaitė su šautuvu“ vaizduojama partizanų buitimi, aplinka ir kovomis.
Projekto eigoje buvo parengtos 4 literatūros parodos, jose eksponuotos projekto svečių sukurtos, iliustruotos knygos, literatūra apie piešimą, tapybą, kitas dailės technikas. Šaržų parodą bibliotekoje eksponavo dailininkas Gintaras Jocius. Buvo suorganizuota Raseinių kultūros centro dailės studijos mokinių darbų paroda „Knyga – spalvotas vaikystės pasaulis“ (vadovė Dalia Rapalytė) ir parengta fotoparoda „Nepamirštami susitikimai“, kurioje atsispindi projekto metu vykusių renginių akimirkos.
Profesionalų vedami užsiėmimai supažindina vaikus su naujausia jiems skirta literatūra „iš pirmų rankų“, o knygų autorių pateikiama informacija daro ilgalaikį poveikį, skatina skaitymą, į biblioteką pritraukia naujų skaitytojų. Šiemet šio projekto renginiuose dalyvavo 412 vaikų. Labai skirtingų, tačiau visuomet įdomių ir turiningų renginių metu per literatūrą ir dailę buvo skatinamas vaikų domėjimasis knyga, tobulintos jų literatūrinės žinios, saviraiška, tarpusavio bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiai, ugdytos kūrybinės kompetencijos.
Jolanta Gudeikytė,
Raseinių M. Martinaičio viešosios
bibliotekos Informacinių paslaugų ir
vaikų literatūros skyriaus vedėja