Daržas šeimą maitina!
Pirmą kartą susitinkame su „Alio, Raseiniai“ skaitytojais. Ir neatsitiktinai. Juk daržininkų mėgėjų yra kas antroje šeimoje, o valgytojų – kiekvienas mūsų. Daug! Todėl ir sumanėme parengti puslapį daržininkams. Norime patarti, kaip pasiruošti pavasario darbymečiui, kaip surikiuoti šeimos daržo lysveles, kokias veisles pasirinkti. Matyt, tai ypač svarbu šiandieną, juk neramus laikmetis, o gal ir sunkmetis atėjo…
Mūsų visas dešimtmetis sėkmingai bendrauta su „Naujo ryto“ skaitytojais. Nenustebkite, kad kai kurios mintys ir pasikartos, nes pagrindinės daržininkystės tiesos ne tiek daug keitėsi. Bet naujovių yra daug. Ypač pasikeitė daržovių veislių asortimentas, o ir šiandienos požiūris į daržą. Keitėsi ir daržininkų karta. Antai, vyresnieji, metų naštos prislėgti, jaunesniems paliko darbelius darže. Taigi, žinių daug reikia. Tačiau ne visi spėja perskaityti ilgas, o kartais nuobodžias ir brangias daržininkystes knygeles. Todėl čia, jūsų mėgstamame laikraštyje, didžiausio pavasario darbymečio metu, stengsimės parašyti tai, kas tuo metu yra svarbiausia.
Sumanyta daugiau pagelbėti mažųjų daržų šeimininkams. Norėta patarti dirbti taip, kad praleistos dienos darže teiktų džiaugsmą, kurtų grožį ir naudą. Kad mažiau būtų nesėkmių, kurios gali nuo šios veiklos atbaidyti būsimus daržininkus – mūsų vaikus ir anūkus.
Sėklų ir jų veislių aplinkui gausybė, taigi nelengva daržininkui išsirinkti, kuri iš jų derlingiausia, skaniausia ar įdomiausia. Todėl ir norime su Jumis susitikti šio laikraščio puslapiuose, patarti, kad lengvesni būtų šeimos daržo rūpestėliai. Norime supažindinti su naujovėmis, atsakyti į jūsų klausimus. Pakalbėsime ir apie tai, kad sėklų prekyba per daug skuba pelningiausiu taku – blizgančiuose paketėliuose kasmet vis mažėja sufasuotų sėklų kiekiai…
Kartais pasvarstoma, kad gal visai nereikia šeimos daržo, kai prekybos centruose daržovių gausu. Tai kam vargti? Betgi pluoštelio krapų, saujelės salotų ar svogūnų laiškų, pundelio ridikėlių ar morkų neverta kasdien kažkur ieškoti. Savame darže tik nuskintos ar nurautos daržovės ne tik šviežesnės, bet ir kur kas skanesnės. O ir svetur pagal labai intensyvias technologijas išaugintos daržovės nėra tiek vertingos, kiek iš savo daržo, augintos ekologinėmis sąlygomis. Juk ne paslaptis, kad ten, siekiant ilgesnio euro, naudojama labai daug cheminių medžiagų.
Paskaičiuokime: šiais laikais daržovės metams šeimai kainuoja gerokai per tūkstantį litų. Vienam žmogui, pagal medikų rekomendacijas, per metus reikia suvalgyti 100-120 kg daržovių. Keturių asmenų šeimai jau bus 400-500 kg. Jei pirksime ankstyvų ir įvairesnių daržovių, už kilogramą mokėsime tik po 2-3 litus, ir tai susidarys minėta suma. Betgi mūsų mėgstamiausios, o ir vertingiausios daržovės kaip pomidorai, paprikos, ridikėliai, salotos kainuoja bent keleriopai daugiau. Tik tos finansinės naštos, atrodo, ir nejaučiame, nes prekybos centruose kasdien pirkdami tai lyg pamirštame…
Taigi, susimąstykim, ar išties laikai tokie sunkūs, kiek dejuojam. Gal mūsų optimizmo stoka ir piktumo perteklius kaip tik susijęs su prastoka mityba daržovėmis. Gal todėl tiek daug politikuojame, jog rimtiems darbams pritrūkstam laiko ir sveikatos. Todėl verta prisiminti, kad mityba daržovėmis per amžius buvo vienas svarbiausių tautos kultūros rodiklių. Tai prieš tūkstantmečius žinojo nors ir skirtingas mitybos tradicijas turėjusios senosios civilizacijos. Esmė ir šiandien ta pati – sveikas žmogus, laiminga šeima, stipri valstybė!