Didžiosios žiemos šventės saulėtoje Ispanijos pakrantėje
Žiedūnė JUŠKYTĖ-LINKEVIČIENĖ
Sunkiai verčiasi liežuvis sakyti „žiema“, kai vidutinė oro temperatūra gruodį svyruoja apie 18 oC, tačiau Ispanijos pietuose esančiame regione Kosta del Solis (liet. Saulėtoji pakrantė, isp. Costa del Sol) būtent tokiomis aplinkybėmis švenčiamos didžiosios šventės. Kuo dar jos ten išskirtinės?
Kosta del Solio regioną sudaro pakrantės miestai ir miesteliai, esantys Malagos provincijoje. 2018 metų duomenimis, čia gyveno daugiau nei 500 tūkstančių žmonių. Anksčiau regioną sudarė nedidelės žvejų gyvenvietės, šiandien pakrantė yra žinoma visame pasaulyje ir gausiai lankoma turistų. Čia šilti orai vyrauja ištisus metus. Pavyzdžiui, Malagoje saulė vidutiniškai šviečia 3 000 valandų per metus. Kosta del Solis – autonominio Ispanijos regiono Andalūzijos dalis. Tai daugiausia gyventojų turintis (2019 metų duomenimis – 8,4 mln. gyventojų) ir antras pagal dydį iš septyniolikos Ispanijos regionų, sudarytas iš 8 provincijų. Sostinė – Sevilija. Vidutinė temperatūra Andalūzijoje ištisus metus viršija 16 °C.
„Feliz Navidad“
Net ir nesidomintys ispanų kalba ne kartą galėjo girdėti pasakymą „Feliz Navidad“, kuris lietuvių kalba reiškia „laimingų Kalėdų“. Tokios formos sveikinimas ypač išpopuliarėjo dėl kalėdinės dainos, kurią 1970 metais parašė ir pirmą kartą įrašė Puerto Riko dainininkas ir dainų autorius José Feliciano. Dar dabar daina „Feliz Navidad“ įvairiomis variacijomis skamba ne tik Ispanijos miestų ir miestelių gatvėse, bet taip pat yra mėgstama ir Lietuvos gyventojų.
Lempučių „eglutės“
Pagrindinis šv. Kalėdų simbolis visame pasaulyje – papuošta eglė. Jei Lietuvos miestuose natūraliai eglei ieškoma alternatyvų, tai vis tiek dažniausiai būna naudojamos eglių šakos. Didžioji dauguma Andalūzijoje matytų kalėdinių eglių buvo suformuotos iš metalinių karkasų, apkaišytų šviečiančiomis girliandomis ir žaisliukais. O neretai lemputėmis tiesiog papuošiamos palmės ar mandarinmedžiai, kurių vaisiai savaime atrodo tarsi žaisliukai.
Žaižaruojanti Malaga
Nors Andalūzijos sostinė – Sevilija, visgi 6-as pagal dydį Malagos miestas diriguoja šio regiono kalėdiniam paradui. 2023 metais iš miesto biudžeto Kalėdų pasiruošimui šiais metais, kaip ir pernai, buvo skirta apie 1,4 mln. eurų. Šiame mieste stūksojo net 4 didžiulės Kalėdų eglės, o įspūdingiausia šventinė viena – centrinėje Larios gatvėje. Kas vakarą čia ir dar keliose Malagos vietose vyko muzikiniai šviesų spektakliai, vaizdo instaliacijos, veikė mugės, vyko artistų ir Kalėdų personažų pasirodymai. Šis miestas jau daugybę metų pripažįstamas kaip geriausia ir šilčiausia kelionės kryptis kontinentinėje Europoje švęsti Kalėdas.
Kalėdinė loterija
Nacionalinė loterija yra vienas populiariausių azartinių žaidimų Ispanijoje. Loterija turi šimtametes tradicijas ir gilias šaknis Ispanijos visuomenėje. Visoje Andalūzijoje yra begalė vietų, kur galima įsigyti loterijos bilietų, o šventiniu laikotarpiu, tikrąja to žodžio prasme – ant kiekvieno kampo. Ryškiomis žaliomis liemenėmis vilkinčius loterijos bilietų pardavėjus galima sutikti bet kur – nuo prieigos į maisto prekių parduotuvę iki pačių mažiausių miestelių gatvių. Jei gatvėje matyti nusidriekusi kelių dešimčių žmonių eilė, tikėtina, kad tai – laukiantieji įsigyti savo loterijos bilietą. Loterijose ispanai dalyvauja kartą per savaitę, o gruodžio 22-ąją vyksta kalėdinė loterija, vadinama „El Gordo“ (liet. storulis). Ši loterija tokia populiari, kad joje dalyvauja kone visa šalis. Prieš šias šventes iš viso buvo išdalinta 2,9 milijardo eurų prizų, 112 milijonų daugiau nei pernai. Kaip pasakoja patys ispanai, dalyvavimas loterijoje jiems yra bendruomeniškumo dalis, kai vieni kitiems dovanoja bilietus, o vėliau už laimėtojus džiaugiasi visa šalis. Sausio 6 dieną vyksta vaikams skirta loterija.
12 vynuogių
Ispanijoje populiaru gruodžio 31-osios vidurnaktį pasitinkant Naujuosius metus suvalgyti po 12 vynuogių. Tikima, kad suvalgius 12 vynuogių ateis sėkmės ir klestėjimo metai, be to, manoma, kad tai atbaido raganas ir visuotinį blogį. Laikoma, kad 12 vynuogių tradicija prasidėjo 1909 metais, kai buvo siekta greičiau parduoti gausų vynuogių derlių. Ši tradicija išliko iki šių dienų: per televiziją namuose stebint tiesioginę transliaciją iš Madrido ar būnant pagrindinėse miestų aikštėse po kiekvieno laikrodžio varpo dūžio reikia suvalgyti po vieną vynuogę. Spėti tai padaryti – išties nelengva užduotis. 12 vynuogių simbolizuoja 12 varpo dūžių, o kiti sako, kad ir 12 mėnesių. Prieš Naujuosius Ispanijos maisto prekių parduotuvėse vynuogių galima nusipirkti ne tik kekėmis, tačiau ir pavienių uogų rinkiniais, kurie specialiai supakuoti vidurnakčiui. Indelis su keliolika vynuogių gali kainuoti net iki 3 Eur.
Itin laukiami Trys Karaliai
Mažieji ispanai per Kalėdas jei ir gauna dovanų, tai dažniausiai jos būna nedidelės, o laišką su pasakojimais, kokie jie visus metus buvo geri ir prašymą dovanoms, rašo ne Kalėdų Seneliui, o vienam iš trijų arba visiems trims karaliams: Kasparui, Merkeliui ir Baltazarui. Trijų Karalių šventė sausio 6-ąją Ispanijoje yra laukiamesnė nei Kalėdos, šią dieną Ispanijoje nedirbama, o jau sausio 5-ąją pagrindinėse miestų gatvėse vyksta įspūdingi paradai, kuriuose dalyvauja ne tik ryškiais kostiumais pasipuošę karaliai, bet ir jų palyda: tarnai, šokėjai, muzikantai, magai; einant į minias mėtomi saldainiai. Trijų Karalių dieną Ispanijoje valgomas tradicinis saldumynas „roscón de Reyes“ – apvalios formos kepinys su kremo įdaru ir cukruotais vaisiais – šis patiekalas populiarus visoje šalyje.