Diskutavo socialinės apsaugos klausimais

Siųsti Versija spausdinimui

Albinas STAKAUSKAS

Socialinių problemų mūsų rajone netrūksta: socialinės rizikos šeimų vaikai neužimti, Raseiniuose nėra nakvynės namų, Raseinių vaikų globos namai glaudžiasi tam nepritaikytose patalpose ir taip toliau. Jų sąrašas būtų gana ilgas, todėl Savivaldybės vadovai pakvietė socialinių įstaigų bei visuomeninių organizacijų vadovus ir administracijos darbuotojus prie apvalaus stalo aptarti šiuos klausimus.    

Neseniai iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos buvo gautas kvietimas dalyvauti projektų atrankoje pagal priemonę „Stacionarių socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra“. Šioje priemonėje dalyvauti panoro Raseinių vaikų globos namai ir Raseinių protiškai neįgalaus jaunimo užimtumo dienos centras (abi įstaigos įsikūrusios Raseinių specialiosios mokyklos pastate).  

Kaip paaiškino Vaikų globos namų direktorė Ina Norkevičienė, nuo 2015 metų visos stacionarios globos įstaigos privalės turėti licencijas. Licencijavimas prasidės nuo
2013 m. Tuo tarpu Raseinių vaikų globos namų pastatas yra labai prastos būklės, trūksta patalpų, jis – seno tipo ir tokiai įstaigai netikusio suplanavimo. Todėl tikslingiau jį būtų ne rekonstruoti, bet statyti naują.   

Nauji Vaikų globos namai turėtų būti 60 vietų – tiek, kiek leidžia ministerijos norminiai aktai.  Savivaldybės meras Remigijus Ačas ir jo pavaduotojas Sigitas Vaičius pritarė šiai nuomonei ir patvirtino, kad jau įvertino vietas, kur galėtų būti šie namai statomi, bei įpareigojo architektus tas vietas patikslinti. Atsakymo iš ministerijos dar laukiama. Kita problema – nėra kur apsistoti pilnametystės sulaukusiems globos namų auklėtiniams, iš įkalinimo įstaigų grįžusiems asmenims. Jei būtų pastatyti nauji vaikų globos namai, senosios patalpos būtent ir pasitarnautų šiam tikslui.   

Į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paskelbtą projektų atranką patenka ir Raseinių protiškai neįgalaus jaunimo užimtumo dienos centro siūlomas projektas. Direktorė Asta Stanaitienė papasakojo, kad prie centro tikslinga įkurti grupinio gyvenimo namus, būtent žmonėms su protine ir psichine negalia. „Kai kurie mūsų lankytojai jau yra pakankamai solidaus amžiaus, o jų tėvai dar senesni, taigi sunku juos prižiūrėti“, – aiškino centro vadovė.  Pastatytas naujas Raseinių socialinių paslaugų centro pastatas, jame bus galima sudaryti puikias sąlygas vaikų dienos centro veiklai. Laikinai einantis direktoriaus pareigas Arvydas Spurga patikino, kad jų įstaiga yra numačiusi didesnį dėmesį skirti kaimo vaikams. Problema – reikalingas mikroautobusas. Miesto vaikai jau ne pirmi metai renkasi į Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Raseinių skyriaus dienos centrą. Apie jo veiklą papasakojo skyriaus vadovė Alma Kurmauskienė.  

„Vaikų pas mus susirenka nemažai, jiems čia patinka, su jais dirba puikūs žmonės, bet mūsų patalpos prastos būklės ir mažos, nėra ventiliacijos“, – dėstė A. Kurmauskienė. Raudonojo Kryžiaus Raseinių skyriaus sekretorė taip pat pažymėjo ir benamių problemas, kurie lankosi jų labdaros valgykloje.   

Savivaldybės vadovai pateikė galimus problemų sprendimo būdus. Pasak mero R. Ačo, Raudonojo Kryžiaus Raseinių skyriaus dienos centro vaikai galėtų naudotis Savivaldybės patalpomis, iš kurių išsikelia Centralizuotos buhalterijos skyrius. Šiame pastate netrukus įsikurs Policijos komisariatas, bet minėtos patalpos lieka Savivaldybės žinioje. Kitiems reikalams spręsti numatoma panaudoti Raseinių specialiosios mokyklos patalpas, kadangi ten yra atskiros laiptinės, atskiri įėjimai. Jas galima pertvarkyti.  Na, o jeigu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija palaimins raseiniškių projektus, tuomet bus statomi nauji globos namai (preliminari statybos kaina gali būti 4 – 4,5 mln. litų). Tada buvusias patalpas būtų galima panaudoti kitoms reikmėms.

Komentarų nėra